Orokon 1 – Věk Bohů a Zrození – Tom Arden

Nakladatelství Classic zásobuje knižní pulty pravidelně novými knihami i autory. Jedním z nových cyklů, který se zrovna dostává do rukou čtenářových, je i Orokon, jak si ho dovoluji ve zkratce pojmenovat, od u nás naprosto neznámého Toma Ardena.

Tom Arden - Orokon 1 - Věk Bohů a ZrozeníZa velmi hezkou obálkou, ostatně Boris Vallejo je jedním z nejznámějších a také nejvyužívanějších ilustrátorů v oblasti fantasy, se ukrývá více než 500 stran textu. A textu, který není rozhodně tuctový a ani jednoduchý. Arden předkládá čtenáři svět, který je sice založen na podobných principech jako většina děl tohoto žánru, ale přesto se od nich v mnohém odlišuje.

Věk bohů a zrození je jakýmsi prologem, a jeho úkolem v první části je hlavně seznámit čtenáře se světem a umožnit mu tak orientovat se v ději a pochopit, o čem se vlastně mluví. K tomuto účelu slouží zejména předmluva, v niž se objasňuje vznik bohů z vůle boha Oroka a pak i samotného světa a jeho prvního věku. To vše v pateticko-archaickém stylu. Na konec bohové odcházejí ze světa a lidé musí pykat za svá provinění – nastává období Pokání.

Na předmluvu navazuje samotný příběh. Otočením jediné stránky se čtenář přenáší o skoro tisíc cyklů (tedy 5000 let). Rázem se ocitá ve světě až nápadně podobném našemu 17. století. Vojáci v modrých kabátech s mušketami a třírohými klobouky, nevzdělaní vesničané a šlechta, která je ovládá, to vše zahrnuje Ejlandské království. Ve vesnici Irion na úpatí polorozpadlého hradu stejného jména začíná autor rozvíjet svůj příběh. Jeho hlavními protagonisty jsou dívka Cata a chlapec Jem, který se narodil s poškozenýma nohama, a nemůže proto chodit.

Osud Caty a Jema je v mnohém podobný. Oba jsou opovrhováni, ona proto, že patří částečně k rase Vagů, kterou pravověrní Ejlanďané věřící v boha Agonise považují za nečistou. A Jem proto, že je mrzákem. Oba se s nenávistí i opovržením vyrovnávají po svém.

Na pozadí osudu obou protagonistů rozehrává Arden mnohem větší hru, v niž je jako hlavní cena osud celého světa. Po malých kapkách dávkuje další vzpomínky na události, úvahy i myšlenky lidí, aby z nich čtenář mohl, bude-li dostatečně pozorný, sestavit historii bratrovražedné války mezi králi Ejlandu, pýchy, pokrytectví i svatouškovství jeho obyvatelstva, které plnou parou směřuje “do pekla”. O to víc snad ocení přerod Vagů, kteří se za těch spoustu let dokázali změnit k lepšímu.
Arden rozděluje svou pozornost mezi obě hlavní postavy, které sleduje nejdůležitější události, jenž mají vliv na jejich osudy. Občas doplní děj pohledem další postavy a většinou tím objasní dosud neznámé souvislosti. Jeho postavy, obzvláště Jem i Cata, jsou po psychologické stránce vykresleny do detailů stejně tak i formování jejich osobností v závislosti na vnějších podmínkách. Zejména Jem se těžce vyrovnává se svým handicapem.

Ardenova kniha rozhodně není jednoduchá. Není tu moc akce a děj se sune spíše hlemýždím tempem. Přesto po sobě zanechává hluboký dojem a nutí k zamyšlení. Bez všech příkras zobrazuje pokrytectví nejvyššího stupně, odhaluje zlobu, zášť i šílenství a zvrácenost bigotní víry, které ve svém důsledku vedou vždy k tragédii. Zejména doktor Waxwell je takovým příkladem fanatika, z kterého mi běhá mráz po zádech.
Ale nejen fanatismus víry si bere Arden na mušku. Na příkladu Poltyho, už od dětství nezvedeného tyrana a ctižádostivého vůdce party, který chce, aby vždy bylo po jeho, vytváří obraz kreatury, která pro své účely využije cokoli a kohokoli, bez ohledu na následky.

Ardenův svět je krutý a děsivý. Lidé sami si tu často připravují své peklo. ( A to má být ještě hůř!)

Abych to shrnul – netradiční pojetí fantasy příběhu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. žužo
    Je to bezvadný, skoro jak nějaký stvoření světa nebo tak něco.Líbý se mi tam život bohů a tak

Zanechat odpověď