Pevnost 6/2012

Ačkoli začíná léto a každý se těší na teplé dny i noci strávené pod širým nebem, přece jen se nabízí i další zábava, která nás má nalákat do stinných prostor kin a domovů. Mohli bychom ji nazvat přímo ďábelským svodem. Protože ať už na nás útočí z filmových pláten, monitorů či stránek knih, je těžké odolat.

Pevnost 6/2012

O tom se mohou přesvědčit všichni přemožitelé satana již na obálce červnového čísla. Jedním z hlavních témat je totiž ďábel nejďáblovatější, čili Diablo. I ti jedinci, kteří skončili s hraním u Maria a jemu podobných, jistě znají toto kultovní dílo. Jeho zrod se datuje do roku 1996, a přesto letos vychází „pouze“ třetí díl série. Čekání dlouhých dvanáct let se věrným fanouškům určitě vyplatilo. Více již v povedeném delším textu, který nás na nové výpravě do pekla pečlivě provede. Jako vždy je herní článek srozumitelný i pro laiky a místo aby odrazoval „odbornými“ termíny, nabízí lákavou zábavu. Hvězdičku si zaslouží i za text věnovaný bonusům, ke kterým by se hráč sám dostával pravděpodobně těžko. A pro pamětníky nechybí ani stránka poutavě shrnující vývoj Diabla. Jednoduše další důvod probdělých nocí.

Trochu jiným ďáblem či spíše jeho předchůdcem je nový film Ridleyho Scotta. Promethea samotného jistě není třeba představovat, tajemných trailerů bylo dost. Tentokrát se mu ale dostaneme trochu blíže na zoubek. A nejen co se týče herců, prostředí a ostatních běžných informací. Hlavní otázkou totiž zůstává, jaká je souvislost se slavným Vetřelcem a nakolik nás další Scottovo dílo vyděsí natolik, jako již zmíněná vesmírná stvůra. Odpovědí se nám v přívětivém textu dostane vcelku dost.

Nechybí ani lekce historie. Přesněji shrnující výprava za vesmírnými příšerami a jejich útoky na bezbranné lidstvo. Osvěžení paměti ohledně originálního Vetřelce a jeho nástupců nabízí i něco navíc. Odhalení hlavního prvku díla, jenž z něj děla něco více než běžný horror, u kterého se již v půlce dovtípíme závěru. Proč se tedy vesmírného nepřítele tolik bojíme? Za odpovědí stojí výborný umělec, jenž ve vesmírném monstru ztvárnil největší lidské obavy. Článek poutavě odhalí zákoutí výtvarníkovy tvorby, stejně tak připomene posloupnost jednotlivých navazujících dílů na Scottovo první monstrum.

Ve vesmírných dálkách zůstaneme i na dalších stránkách časopisu. Vetřelec se dostal do vnitřností, protože jsme mu vlezli do chřtánu. Do jeho teritoria nekonečné a neúprosné tmy. A to hned několikrát. S tím nakolik se tyto výpravy povedly a jsou zhlédnutelné, nás seznámí další text červnového čísla. Filmové expanze z matičky Země si projdeme pěkně od začátku. Článek pobaví, poučí a těm, které toto téma zaujme, připraví ochutnávku děl, jímž by se (ne)měli vyhnout.

Pro opravdu zaryté výletníky do kosmu čeká uprostřed „černobílý“ populárně naučný článek o světové kosmonautice. Provede nás opět vývojem tohoto odvětví (tentokrát reálným) a osvětlí několik zajímavých faktů a novinek.

Avengers jsou rozhodně letošním blockbusterem. A předpokládám, že tímto rokem jejich sláva nekončí (ledaže by měli Mayové pravdu). Proto se redakce Pevnosti rozhodla hrdinným mužům (a ženě) v kostýmech věnovat další článek. Jako jiná slavná díla předtím se marvelovští hrdinové dočkali textu o jejich filmové i papírové verzi. Premiéra proběhla, z preview se stala recenze a index očekávání ve výsledku klesl o deset procent. Což není moc, ale zdá se, že Whedon má stále na čem pracovat. Čím dále zklamala, nebo naopak nadchla režie i jiné prvky filmu, zjistíte dále v článku. Na dalších stránkách se dočkáte původního komiksového zpracování této legendy. A to pěkně od podlahy. Tedy od chvíle, kdy se nadupaní hoši rozhodli spojit své síly. Cesta historií je zábavná, někdy bizarní, ale hlavně pomůže čtenářům vybrat díly, které stojí za přečtení.

Jak jste si mohli všimnout v posledních několika číslech, v Pevnosti přibývá romantiky. Někomu to možná stále nejde přes pysky, ale jak výstižně uvádí ve svém sloupku autorka většiny těchto článků Alžběta Lexová, zvykněte si a berte to s nadhledem.

Všímavým jedincům jistě v poslední době neunikly plakáty na další romantickou fantastiku s jemně laděnou dvojbarevnou obálkou. Podle reklamní anotace se trilogie zdála jako další pokračování Stmívání, avšak recenze v červnovém díle může přesvědčit kdejakého skeptika. Vlci z Mercy Falls si na nic nehrají a nabízí romantický příběh dívky, která se ve svém prostředí necítí zcela příjemně a hledá spřízněnou duši v mystické bytosti, tentokrát muži-vlkovi. Námět rozhodně není žádnou novinkou, ale autorka Maggie Stiefvaterová nešetří nápady. Ale ani své hrdiny. Vlci totiž nejsou běžnými vlkodlaky, měnícími se tam a zpět bez většího rizika. Tito nadaní lidé se postupně vlky stávají a s tím i ztrácejí lidské vlastnosti. Tak originální zápletka je jistě v podobné tvorbě výjimkou. Jak si s ní autorka poradila v celé trilogii a hlavně závěru vám odhalí příjemný a hlavně neodsuzující článek Alžběty Lexové.

Povídek se tentokrát dočkáme dvou, každé z jiného soudku fantastiky.

Bradburyho stín Františka Novotného je vesmírnou sci-fi odehrávající se na Marsu, avšak jiném, než bychom čekali. Tam někde na nehostinné pláni mezi skalisky totiž čeká jev, který není lehce pochopitelný. A také lehce odolatelný. Z toho důvodu se dva členové geologické výpravy musí vrátit na rudou planetu, aby právě z bradburyho stínu vysvobodili svého kolegu. Ovšem i na ně dopadne tíha minulosti, kterou si tato podivná entita vytáhne z každého člověka. Otázka pak zní, zda jí odolají, či nikoliv. Novotný patří ke zkušenějším autorům žánru, přesto během této delší povídky neustále čekáme na větší spád děje, který je u sci-fi očekávatelný. Text je však více vesmírným zamyšlením s filozofickými otázkami než akční podívanou s vypointovanými dialogy. Vcelku je tedy určený spíše čtenáři toužícímu po zamyšlení, který překousne delší vysvětlování na úkor akčnosti textu.

Fantasy povídka Američana Jeffreyho Forda není typicky žánrová. Snící vítr popisuje život městečka, které by mohlo být tím nejobyčejnějším, jaké známe. Avšak každoročně se na jeden den stane místem podivuhodné události. Jeho ulicemi se prohání zlomyslný a dovádivý vítr, který nikoho neušetří od vrtošivé změny reality. Jednou se ale s větrem něco stane a každý obyvatel se s tím jen těžko vyrovnává. Jak tedy nalézt původní řád? Dílo sice nezapadá do žánrových měřítek, ale rozhodně má svůj neskonalý půvab. Bizarnosti jsou v něm líčeny tak reálně, že jim opravdu věříte. A stejně tak i postavám. Žádná z nich, snad s výjimkou upovídaného papouška, nedostává přednost. Přesto jsou všechny zcela uvěřitelné. Hlavní roli hraje právě neukočírovatelný vítr, jenž symbolizuje něco více než jen prvek počasí. Celek je pak vlídným a melancholickým dílem s otevřeným koncem, který si každý musí najít sám.

Červnové číslo našeho oblíbeného časopisu opět nezklame a nabídne spousty zábavného čtiva ze všech koutů fantastického světa. A že opravdu ze všech, ukazuje například i větší záběr na anime, kterému se dostalo několika kratších recenzí a reportáže z Animefestu. A ruku v ruce s anime jde i Průvodce fantastikou nabízející krásnou vizuální podívanou, tedy cosplay. Nadšení z mé strany má i magický koutek Petry Neomillnerové. Od návodů k čarování a horoskopům se dostáváme k reálným osobám, které magii praktikují i u nás. To přináší milé zpestření a ukazuje právě ty, za nimiž můžeme přijít pro radu.

Stávající Pevnost možná přinesla větší radost příznivcům sci-fi a vesmírných toulek než fantastům, avšak jako vždy se redaktorům zdárně povedlo sestavit obsah tak, aby každému přinesla něco nového a zajímavého.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Přečtěte si i recenze na starší čísla Pevnosti.

Četli jste tuto Pevnost? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď