Pokračování Magisteria vhazuje Měděnou rukavici

Call má problémy. První rok v magické škole nebyl zrovna povzbudivý. Jeho vztah s otcem se navíc neustále zhoršuje, až vygraduje natolik, že Call uteče z domova. Kamarádům se bojí svěřit, protože by o ně kvůli svým temným tajemstvím mohl přijít nadobro. A do toho někdo ukradl magický artefakt… Magisterium opět přináší řádnou porci dobrodružství!

Blacková Holly & Clareová Cassandra: Magisterium 2 - Měděná rukavice

Prázdniny jsou pro Calla utrpením. Ve škole měl zábavu i kamarády, ale doma s otcem jen zákazy, příkazy a hádky. Útěchou mu je jeho mazlíček – chaosem posedlý vlk Pohroma. Když doma v otcově dílně nalezne známky toho, že ho nejspíš plánuje zabít, uteče za svými přáteli. Ti mezitím tráví prázdniny společně na různých dýcháncích. Oba jeho kamarádi jsou na rozdíl od Calla oblíbení a populární: Aaron protože je Makar (kouzelník schopný vládnout chaosu) a Tamara zase kvůli svému dobrému původu. Nedlouho poté, co se k nim Call dostane, se všichni společně vracejí do školy – Magisteria. Tam se dovídají, že byl ukraden Alkahest (čarovný předmět v podobě měděné rukavice), který může porazit i Makara. A Call si domyslel, že za tím vězí jeho otec. Rozhodne se proto říct přátelům alespoň část pravdy, a společně se vydají Alkahest hledat. Cestou se dostávají do různých peripetií a potkávají další a další kouzelné (ne)tvory.

Prostředí Magisteria se v knize objevuje jen okrajově, víc děje probíhá vně školy. Odpadají tak popisy, jež byly v prvním díle nezbytné. Okolí školy, ale i ostatní místa, kam se naši hrdinové dostanou, autorky dokázaly vykreslit vskutku perfektně.

Postavy od prvního dílu příliš nevyzrály, spíše hlouběji vynikly jejich jednotlivé charakteristiky. Například Tamara, jež v prvním díle byla spíš tmelem Callovy skupinky, se zde jeví jako trochu snobská. Navíc „podrazí“ Calla, který je na ni za to dlouho naštvaný. Přednější jsou ale vyšší zájmy, a tak své neshody překlenou. Víc prostoru dostává oproti prvnímu dílu i Jasper . Ačkoliv ten se s Callem moc nekamarádí, i on má zásluhu na pomoci při Callově výpravě. Sympatická je i nová postava ohnivého elementála Warrena, který v knize předkládá proroctví, a přitom nechybělo málo, a už by byl několikrát sprovozen ze světa.

I když jsou knihy určené primárně dětem, mají co nabídnout i dospělým. Call není typický hrdina. Není ani populární, ani slavný. Je to obyčejný kluk, jemuž se dějí nepříjemné věci. Jeho dobrodružství jsou napínavá a vtáhnou vás do děje. Čeká na vás propracovaný svět, humor a řada zvratů. Zaslouží si vyzdvihnout, jak dobře autorky kombinují náročné životní situace s dětskou naivitou a nevinností. Navrch oceňuji jednotný styl vyprávění, jaký postrádají mnohé knihy jiných spolupracujících autorských dvojic.

U prvního dílu jsem avizovala podobnost s Harrym Pottrem; ve druhém díle se tato podobnost již zcela vytrácí. Obě známé a úspěšné autorky se pěkně „rozjely“, odvážně popustily uzdu své fantazii a rozehrály příběh, který je originální a plnohodnotný sám o sobě. I když je série Magisterium pohádkou o přátelství a boji dobra se zlem, je patrné, že linie mezi těmito protiklady je velmi tenká. Vzhledem k tomu, že nás čeká pentalogie a druhý díl je jednoznačně akčnější než první, máme se ještě na co těšit.

85%
  • Holly Blacková & Cassandra Clareová: Magisterium 2 – Měděná rukavice
  • Vydal: Yoli, 2016
  • Překlad: Pavlína Zagolová
  • Obálka: Scott Fisher
  • Počet stran: 266
  • Cena: 299 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď