Raymond E. Feist – Střepy rozbité koruny

Čtvrtý díl Hadí ságy přišel nečekaně.

          V září se objevila na trhu česká verze závěrečného dílu Hadí ságy. Jde sice o čtvrtý díl, ale na knihách musíte hledat číslice 7 a 8. Jednotlivé díly ságy jsou totiž rozděleny do dvou svazků a to se nevyhnulo ani dílu poslednímu. Střepy rozbité koruny je příběh dvou bratrů, které už dobře známe z minulých dílů, Elána a Jamese, vnuků slavného Jimmy “Ručky”. Kdekdo očekával, že sága skončí už dílem třetím (Hněv krále démonů), kde byl poražen úhlavní nepřítel démon Jakan a smečka jeho poskoků. Potom se však objevil ještě jeden díl a lidé byli překvapeni. To se ale samozřejmě týká pouze originálního amerického vydání. U nás vydavatelství Wales uvádělo celkový počet svazků osm už od začátku a tak fanoušci R.E. Feista netrpělivě očekávali i Střepy rozbité koruny. 
          Jsou Střepy rozbité koruny jen zbytečným nastavením předchozího příběhu? Jak se to vezme. Zatímco celý sedmý svazek tento pocit máte, svazek osmý vás ho dokonale zbaví. Ale i “sedmička” má něco do sebe. Předně přináší to, co mi u většiny monstrózních ság chybělo. Po zničení hlavního nepřítele je zákonitě království oslabeno a toho přeci okamžitě musí využít nejen okolní říše, ale i zbytky protivníkovy armády. V tomto případě konkrétně říše Velká Kesh a armáda generála Fadawaha, který nedbá na porážku svého pána a sám se staví do čela nové ofenzivy proti Ostrovnímu království. A tak se celou “sedmičkou” prolínají boje na několika frontách, obnovování zničeného Krondoru, další Rupovy obchodnické zázraky, a hlavně dobrodružství Elána a Jamese, kteří vyrostli v mladé a nadmíru schopné muže. Úrověn oproti předešlým dílům výrazně klesla a já jsem byl přesvědčen, že Hněv krále démonů zůstane dílem nejlepším. U Feistových knih jsem se nikdy nenudil, ale tady se nudné pasáže objevují a pocit opakování vyplouvá na povrch.

          Jak už jsem předeslal, díl osmý je náhle úplně jiný. Pro mě rozhodně nečekaně se znovu rozvíjí magický konflikt a naše čtveřice nejmocnějších (Pug, Tomas, Nakor a Miranda) musí zvednout zadky a začít něco dělat. Už vám nebudu prozrazovat podrobnosti, protože byste rázem přišli o pár překvapení. Jenom doplním, že tady se ukázalo, co ve Feistovi opravdu vězí. Představil se v tom nejlepším světle jako velmi schopný spisovatel, který dokonale zvládá gradaci děje a znovu nechává vyplout na povrch svou úžasnou představivost. Jeho výklad magie, nestvůry a charakterní hrdinové je něco překrásného. Dokazuje také zároveň smysl pro vojenskou taktiku a romantický duch (ostatně co by to bylo za americký román bez milostných zápletek). Ale dost oslavování, raději to shrnu.

          Je zajímavé pozorovat, jak knize uškodilo rozdělení na dva svazky. Už vidím ty čtenáře, kteří vydají své poslední dvě stovky na “sedmičku”. Tu pak zhrzeni po přečtení prodají a řeknou si, že investovat peníze do dalšího dílu se už nevyplatí. To by bylo opravdu velkou chybou. Jednu dvoustovku vyhodit musíte, abyste si mohli za další dvě stovky přečíst, jak vlasně sága skvěle končí. Rád si přečtu i další Feistovy knihy, ale popravdě od nich příliš neočekávám.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Kritika
    Ten konec se mi zdá trochu přemrštěný. Taky mě hodně naštvalo jak byl zabit Owen Greylock, nebo jak se to přesně psalo.

  2. Nadpis
    Ja si zas myslím, že už jednu náhodnou smrt dílo Feistovo chtělo. Už mě trochu unavovalo, že umírá jen ten, komu je víc, jak 80 let.

  3. Re: Nadpis
    Pokud si dobre vzpominam, tak tech nahodnejch smrti bylo behem hadi sagy habadej. Kdo cekal, ze zemre William, James, Bobby atd? Ano, jsou sice starsi, ale rozhodne jem necekal jejich smrt zrovna kdyz opravdu nastala.

  4. Náhodné smrti…
    Feist náhodou “popravuje” docela dost. Třeba taková sága Impérium. Tam mě pár smrtí docela zarazilo… třeba syn Mary na začátku třetího (dvoj)dílu …

  5. O mrtvejch jen dobře…
    Na Hadí sáze mě štvala poprava jediný postavy, a to byla Trina úplně na konci (ta kočka od Jízlivců). Ale i když REF rád zabíjí právě tyhle nosný postavy a v Královský krvi mi třeba takhle zamordoval Suliho, za což jsem ho asi tejden nenáviděl, pokud do toho vidím já (jako že bych řekl, že do toho VIDÍM, zatraceně), tak se zatím nikdy nezbavil figury, která by už svý v daným ději neudělala a nebyla vycucaná až do dna. Kdo z vás si dovede představit Jimmyho Ručku, jak ve sto dvaceti letech umírá v kruhu rodinným na podagru? Kdo by dokázal vymyslet hrdinštější smrt pro Bobbyho de Loungvillea? Kdo by přál krásnější konec tátovi Aruthovi, kterej se celej život trápil pocitem nedostatečnosti?Proboha, všichni to přece přežít nemůžou… Koneckonců pár mrtvejch není nic ve srovnání s tou hrůzou, když se nám zamiloval Pug.

  6. pfuj
    pravda, pravda, jako jednu nejhorsi Feistovu vec bych uvedl zamilovanost Puga do te kravy Mirandy absolutne odppudivy chrakter, ktery jak bych rekl v prubehu cele sagy dost odflakl. Miranda mi pripadala v prubehu cele sagy jako odflakly charakter, pfuj boze tak to mel uz hezky Feist vymyslene ze Pug a zadny jeho syn vice bac a budeme tu mit dalsiho. Puguv syn ci dcera. Tomasovych schopnosti se vcelku dobre pozbavoval, sice jen oslabal, ale alespon neco. Puga beru jako proste nekdo umet musi, ale Nakor pfuj, boze dobry chrakter po ja nebvim jak dlouhou dobu, ale v Hadi saze respektive ke konci to Feist pekne podelal. Kdyz Nakor odhali Zaltise, oddela lady Cibuly tak jednoduse a rychle zaroven s Fadawahem. To uz bylo na me moc. Z Nakora se stala absolutne pro me nezadouci postava. Strepy rozbite koruny se nam tak hezky rozjely vdruhem dile proste nadhera a Nakor to cele podela a nejen to, ale Feist diky Nakorovi udelal s Puga naprosteho blba. Vzpomen me si na Puga v prvnich dilech, jak jsme mu fandily a ted jim bude spousta opovrhovat ze je moc silny apod. Jo, je tu jeste jedna vec podle predpovedi a to ze mu meli zemrit vsichni blizci a koho miluje, tak si myslim ze by melo byt nanejvys zpravedlive zariznout i Mirandu a ne, mit s ni jeste nejake fakany. Doufam ze nam Feist prichysta nejakou peknou zradu na tu mrchu Mirandu i kdyz to mu moc neverim. Stejne Talon of Silver Hawk vyjde nejdriv 2003.

  7. Stepy rozbité koruny 8
    Vážení přátelé, pokud víte o někom, kdo prodává Střepy rozbyté koruny 8, tak bych uvítal, kdyby jste se mi ozvali e-mail je: ledvik@seznam.cz. Moc děkuju, s pozdravem Petr.

Zveřejnit odpověď