Raymond E. Feist – Vzestup magnáta (2/2) – zisk

Jak jsem psal už u minulého dílu, v této knížce se Rup vypracovává stále výš a je to psané na stejné úrovni, jako minule. Nečekejte teda žádné nečekané zvraty.

Zvětšit...Na začátku se dozví informaci, že bude nedostatek obilí a založí společně se třemi dalšími lidmi syndikát. Společně budou dělat různé finanční machinace, při kterých jim bude odporovat Timothy Jacoby. (Ale dojede na to.) Vlastně jen díky tomuto syndikátu vydělá obrovskou sumu peněz, myslím, že tak 50ti násobek. Z Rupa se stane pěkný záletník a začne chodit za Sylvií Esterbrookovou, která se ho bude snažit jenom využít a získávat informace pro jejího otce. James pošle k němu do učení jeho vnuka Elandera, který se projeví jako velice cenný společník a pár měsíců potom Rup rozprodá všechno obilí co měl, což se rovná sklizni z celého kontinentu za ten 50ti násobek, a protože bude vlastnit i majetek, který mu prodali zadlužení spoluobčané, vznikne nová společnost: Obchodní a záruční společnost Hořkého moře. Bude držet mnoho lodí, pozemků, mlýnů a kdo ví čeho ještě. Narodí se mu taky dcera Abigail a ke konci i syn Helmut. Jacobyové se pokusí jeho společnost zničit jedním úskokem, ale Rup jako správný voják vyřeší vše mečem. Randolfa střelí vojáci z kuše a s Timem si to vyřídí ve férovém souboji. Jejich matce potom nabídne, že se bude starat o její společnost a nenechá si ani měďák. Jojo, city. Když ji na pohřbu uvidí s mladší dcerou a synem, pohne se v něm asi svědomí a začne být Karli věrný. Dokonce se mu zalíbí jeho vlastní děti J. Nakonec se stane majoritním vlastníkem OzsHm.

V poslední čtvrtině knížky se Feist trochu vzpamatuje a začne to nabírat na obrátkách, mírně. Erik se nakonec s Calisem a Mirandou dostanou na Novindus s jednotkou 60 mužů. Přežije jich asi 5, jenom tak na okraj. Vlezou do jeskyní, kde uvidí zbytky pathatiánců roztrhané démonem, kterého zběžně uvidí. Po pár bitvách se dostanou do jejich svatyně, kde najdou jakýsi svítící kámen, kterým chtěli hadí lidé osvobodit jejich „bohyni“. Najdou pár kousků stvořenými Valheru, které na konci asi zničí (není to jisté, pouze nahážou do nitra hory, kde bouchnou nebo tak něco). Calis to schytá magickým ohněm a bude zle popálený a chudák Bobby de Loungville to schytá úplně. Nakonec se ErikCalisem na zádech a pár vojákama za zády dostanou na pláž, kde je po dvou měsících zachrání NakorRupem, který jel s ním. Pug konečně vyleze z ulity a začne se taky zajímat, co se vlastně děje. V paláci se připravují na válku, která přijde dřív než mysleli a Rup má za úkol, stát se nejbohatším mužem v historii, aby ji mohl financovat a založit království nejistou půjčkou.

Po minulém dílu jsem nečekal ani víc, ani míň. Feist se musel asi nakazit od Wurstové, protože si myslím, že kdyby se víc snažil, mohl přijít na lepší způsob, co napsat do 2. dílu, úvodem před válkou. Pokud jste četli minulý díl, což předpokládám, víte přesně, co budete číst zde. Snad až na konci se děj trochu pohne a čte se líp. Přece jenom tam byla menší akce a Rup byl hozen až na druhou kolej. Teď jsem vážně zvědavý, co bude následovat, ale řekl bych, že prostě útok na Krondor, válka, bitvy, boj, boj a boj. Pokud se do toho aspoň trochu zamíchá PugNakorem, třeba to bude lepší. Jediná chyba je, že R. E. F. si zazdil všechny postavy z Riftwar ságy, protože, když se s něma objeví někde v ději, musí omezovat jejich moc a to potom ruší všechny řády, které si vytvořil dříve. A dávat pořád silnější a silnější objekty do knihy, aby to vykompenzoval, taky nic moc.  No, necháme se překvapit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Opravdu je nutné v každé vaší recenzi převyprávět celý děj knihy???

  2. Ne neni a uz nekolik let se to tak nedela. Bohuzel, toto jsou clanky z naseho prvniho roku pusobeni, staci se podivat na soucasne a snad pochopis…

Zveřejnit odpověď