Running Man – King Stephen

Skvělá kniha, kterou zničil strašný film.

King Stephen - Running ManNež se začtete do této knihy, je nutné zcela zapomenout na stejnojmený film s A. Schwarzeneggerem v hlavní roli. Film převzal jen hlavní myšlenku, ale jinak ta „hrůza“ nemá nic společného s knihou.

           „Running man“ King napsal po svým pseudonymem Richard Bachman v roce 1983 a může říct, že to je asi jediný skutečně sci-fi příběh z jeho produkce. Děj se odehrává v roce 2025 v USA, která je zcela změněné globalizací(???). Vládne tu nadnárodní korporace, která má vlastně neomezenou moc. Většina lidí už je ekonomicky nepotřebná a živoří ve špinavých ghettech. Jedinou šancí jak přijít k penězům je buď zločin, nebo účast v  bizardních soutěžích televize VéVé, které jsou obdobou  krvavých her starověkých Římanů. A znuděné lidstvo chce více absurdity, více násilí, více smrti. Proto je nejpopulárnější hrou Běžec, kde soutěžící utíkají před profesionálními lovci, kteří jej chtějí zabít. Za každou hodinu života dostanou sto dolarů, když vydrží celých 30 dní, vyhrál a získává 1 milliardu.  A do této hry se dostaně i Ben Richards, normální mladý muž bez práce, kterému v ghettu umírá malé dítě na chřipku a žena  vydělávající jako prostitutka. Ben je společenský vyvrhel, který nevěří nikomu a ničemu. Pojem dobrota už pro něj neexistuje. Jeho cílem je získat trochu peněz na léky pro dítě, a pro něj je rozhodnutý jít přes mrtvoly. Není ale naivní, aby si myslel, že má šanci zůstat naživu. A v tom duchu je celá kniha. Během cesty poznává, že existují lidi, kteří se nepodřídili systému a rebelují buď pro konkrétní věc nebo jen z touhy po dobrodružství. Děj se řítí jako rychlík bez brzd do temného tunelu až ke svému fatalnímu konci. Skvělé je i popisování jednotlivých, které začínájí slovy „- a čas běží. zbývá jen 100, 99, 98 ..“. Jak je u Kinga zvykem, charakteristiku a psychiku postav zvládl naprosto mistrovsky. Ale hlavně se držel svého kréda, že když děj netáhne čtenáře stále dopředu, všechno ostatní je stejně nanic. Kingova vize budoucnosti je sice dost depresivní, bohužel možná ale realistická. A nakonec chci znovu připomenout: „zapomeňte na film !!!!“. Divím se, že King režiséra P. Glasera nezažaloval za hanobení díla.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď