SinCity – Frank Miller

První díl kultovní noir komiksové série od klasika žánru – Franka Millera.

Nazdar šéfe. Co takhle mi objednat ten patok co mu ríkaj pifko? Mam pro vás jeden pekne vypecenej kousek. Ve Starym meste se za tohle info trhaj hlavy. Tak neškudlete na Karlíkoj. Delám pro vás co mužu. Tak, tak je to mnohem lepší. A ted sakra špiclujte uši, pác tohle se dvakrát neriká.
Dobre, nechme Karlíka vydelávat jeho denní chléb a mrkneme se, co že to za žhavou novinku nese.
          Když vám nekdo rekne, že máte zaplatit za comixbook, kterej má slabe sto stránek skorem tri kila, co udeláte? Správne, vzpomenete si na Loba za pajcku a o knihkupci chladne pronesete: “uklouz….”. Jo, tak presne tohle me taky napadlo. Mel jsem rudo pred ocima a Jirkuv (bookshop Drací Doupe) smrtelný chrapot jsem zaslechl jen tak tak… “…je to bomba…. gapst…” Odhodil jsem Jirkovo chladnoucí torzo do kouta, na kasu položil težce vydelané peníze a s comixbookem odkracel smerem k Dankin Donats (zde malá reklama: Dekuji podnikum Dankin Donats a McDonalds, které me po zakoupení jedné kavy nechávají bez trapného vyrušování trávit dlouhé hodiny v relativním pohodlí. Konec reklamy). Pak už následovalo jen nutné upadnutí do ctenárského transu.
          Ano, mám rád comix, mám rád ponurý styl vyprávení, umím vychutnat špatný konec, mám rád, když padouch dlouho umírá. Jo, miluju Sin City. Vážne se mi tahle vec líbila.
          O co jde? Predstavte si mesto, kde normální lidickové chodej do práce, ctou noviny, milujou svý rodiny, nepremejšlej o tom, kdo je rídí a VÍ kam NEMAJ chodit. Tak tohle mesto je nahore a dole je Starý mesto. Chcete koupit nejnovejší uzinu? Kilo semtexu? Pozvat na drink sakra peknou roštenku s bicíkem? Poslat do kyselinový sprchy poštáka? Nic není nemožné a ani nemusíte bejt z Toyoty. Všechno má svou cenu. I vy.
          Tak v tomhle meste žije chlápek, Marv. Neni žádnej fešák, to teda ne a tak se mu málokdy stává aby ho pozvala na drink taková kocka jako byla Goldie. Byla to skvelá noc, snad až trochu moc pití. Ted sedí Marv v chladným hotelovým pokoji a místo žhavýho holcicího tela vedle nej leží mrtvá Goldie. Uplne mrtvá. Venku brzdej fízlové. Svine zkorumpovaný. A Marv? Marv je už pekne naštvanej.
Jsem drson. Ale Marvoj bych se nepostavil. Ja i Lobo bysme vyklidili dvur. A na všechny kdo to neudelaj ceká……. Marv.
          A na vás? Necekejte ani minutu a sežente si to. Pujcte si to vod kámoše, ukradnete to nekde, když nejhur, tak i kupte. Hlavne si to prectete. Neni nic lepšího.
Zatím se mejte, volá Lucille, máme nejakou práci dole, ve Starým meste.
Touto recezí bych se chtel omluvit Katerine, že musela skoro dve hodiny sedet u DD se mnou duchem neprítomným. Sorry….

prirovnání: Phil Marloe (noir detektivky), Frank Miller – Dark Knights Return
hodnocení: 9/10
výkon/cena: 68% (výkon skvelý….. ale tri kila…:((()
doporucená hudba: Faith No More, Ministry, Rammstein

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. 208 stránek
  Ano,slyšíte správně, Sin City má přesně 208 černobílých stránek,takže poměr výkon/cena je přinejhorším 90%.
  PS: Když nevím kolik stran to má, tak si to spočítám! a nemystifikuju lidi.

 2. 208 stránek
  Takže opakuju. I Dáma pro kterou se zabíjí má 208 černobílých stránek. Výkon/cena=90% a 295 Kč za takovou bombu je tak akorát (dneska jsou comicsy ještě dražší).

 3. Oprava
  Sorry, za ten počet stránek jsem viděl tak rudě, že mít tady autora článku pěkně po ruce, tak by dopad jako Jirka z Dračáku.
  PS:Ale včera jsem u něj byl (u Jirky) a ještě byl naživu. Tak nevím.
  PS 2: Tím jsem chtěl říct, že ten můj druhý příspěvek byl určen k té recenzi na Dámu pro kterou se zabíjí, kde došlo ke stejnému počtářskému omylu.

 4. Absolutně nejlepší komiks, který byl u nás vydán. Je lepší než 99 % knížek a 99 % filmů. Měla by to být ve škole jako poviná četba. A cena je vzhledem k tomu, že vyšel před více než rokem láce. Porovnejte kvalitu třeba s Tomb raiderem, Darkness, nebo i 300, jsou sice barevné, ale kde je takováhle atmosféra. Sin City + Dáma pro kterou se zabijí rules.

 5. Re: Oprava
  Zjevne nastala nejaka chybka a ja se za mou mystifikaci s poctem stranek omlouvam. Tedy, ne ze bych si ji byl vedom, ale predpokladam, ze kdyz mi pan chce nafackovat, tak asi bude obrovska. BTW: zjevne se prodejem techto komiksu zivite, ze? Alespon podle obsahu Vasich pravidelnych komentaru.

 6. to Uzmnetosere
  Chybka nastala v tom, že i v samotné recenzi bylo (je) uveden špatný počet stránek (i když vtipným způsobem). Ale jinak je to opravdu tak, Sin City (i “Dáma”) mají po 208 čb stranách. Zmínil jsem to jenom proto, že rudo před očima jsem měl já. Comics u nás to vůbec nemá lehké a takováto silně nepřesná informace by spoustu lidí klidně mohla odradit (a to i když recenze je to opravdu pěkná). Přeci jen sto a dvě stě stránek už je docela rozdíl (taky je to dvakrát tolik děje a tedy nepřímo i kvality) a hlavně recenzent když už něco recenzuje by měl prokázat nějaké znalosti a pokud je nemá, tak je alespoň nevystavovatna na odiv. A to mám na mysli informace jako co je autor zač, na čem už dělal a podobně. Spočítat si počet stránek je už opravdu někde jinde.
  No nic. Nebudu dál otravovat a prudit, akorát,že Sin City mám opravdu rád (a neprodávám ho, jenom na něj píšu recenze na Komiks.cz (sorry za tu reklamu:-))) a tak beru každou křivdu na něm spáchanou za svou vlastní:-)

 7. Re: to Uzmnetosere
  Ha, sypu si popel na hlavu. Jiz to vidim take. Prilis jsem se nachal unest a opravdu tezce jsem matl. Nicmene to nebylo pochybenim pri poctech, ale spis unesenim pocatecnim tvurcim psanim. Tohle byla jedna z prvnich recenzi, ktere jsem puvodne psal pro svuj webik, jen tak pro radost. Slibuji, ze uz budu i v zachvatech nepricetnosti pocitat lepe.

Zveřejnit odpověď