Terry Bisson: Medvědi objevují oheň

          Já osobne delím dobré povídky na dve kategorie – na krátké s pointou a dlouhé s dejem. Terry Bissonovi se úspešne darí psát dobré povídky obou kategorií už nejakou……

          Já osobne delím dobré povídky na dve kategorie – na krátké s pointou a dlouhé s dejem. Terry Bissonovi se úspešne darí psát dobré povídky obou kategorií už nejakou dobu, je považován za nejvtipnejšího povídkáre science fiction devadesátých let. Sklidil mnohá ocenení. Za titulní povídku dostal hned ctyri nejprestižnejší – Huga, Nebulu, Locus a cenu Theodora Sturgeona. Kniha “Medvedi objevují ohen” by se dala charakterizovat lakonicky. 19+1. Co to je? Devatenáct povídek a jeden doslov. Devatenáct velmi dobrých povídek a jeden krátký doslov. Proberme si tedy jednotlivé príbehy, které se vesmes snaží odpovedet na jedinou otázku – Co když …?

Medvedi objevují ohen – Co když medvedi objeví ohen? Titulní povídka, nárez. Ekologie ad absurdum a docela vtipná pointa. A má to dej. Na druhou stranu mi v zári ostatních prišla spíše prumerná. Možná je to proto, že preferuji ty “krátké s pointou”. Ale stejne ji doporucuji.
Janet & Janet. Co když se dozvíte, že do vašeho rodného mesta se stehují všichni slavní spisovatelé? Povídka o návratu domu, do rodného mesta. Autobiografické. Prumerné.
Jsou celí z masa. Co když jsou mimozemštané… anorganicntí? První krátká s pointou. Další nárez. Trochu pesimistické, rozhodne vtipné. To si nesmíte nechat ujít. O mimozemštanech a jejich neocekávané podobe. Doporucuji.
Pres plochou horu. Co když se Apalacské pohorí zmení v jedinou horu? Delší s príbehem, ale zároven akcní a s pointou. Príbeh ridice kamiónu, který jezdí pres Plochou horu – apalacské pohorí, které se slilo v jedinou masivné horu-bouli. O tom, jak tento ridic vezme stopare. Je to takové lidské… a nápadité. Doporucuji.
Stiskni Ann. Co když vám bankomat nabídne nejen výber penez, ale také volbu pocasí? Vtipná pointa. Príbeh o jednom podivném bankomatu. Na trech stránkách je rozvinut príbeh, který by vydal na román. Velmi, velmi dobré. Doporucuji.
Mývalí kožíšek. Co když jste najednou štvaným mývalem? Trochu ekologie, trochu snení. Dobrá pointa. Prumerná.
George. Co když se vám narodí díte s andelskými krídli? Vybrat si pro své díte normální život, nebo riskovat jeho abnormálnost? Dobrá pointa. Budou se rodit dál deti s krídly? Doporucuji.
Další. Co když jste cernoška a chcete získat povolení ke snatku s… cernochem? Príbeh ze sveta ovládáného všemocnými úrady. Poutavé a vyprávené zajímavým stylem (mým oblíbeným) dialogem. Doporucuji.
Nekronauti. Co když jste slepý, ale nadaný malír a nekdo vám nabídne cestu do záhrobí? Zajímavá teorie a samozrejme príbeh o tom, jak se lidé vyporádají s další novou technologií. Príbeh je to velmi poutavý. Doporucuji.
Máte nejaké otázky? Co když nekdo (spolecnost Ráj s. r. o.) vynalezne dokonalý zpusob, jak vytvorit dokonalou pudu? Sám Bisson jí oznacil jako povídku na jedno použití. Vtipné. Doporucuji.
Dva chlápci z budoucnosti. Co když vyhorí sklad s vzácnými díly svetového umení? Stací je znovu koupit tesne po jejich vytvorení. Stací mít stroj casu. Lehká, romantická komedie a casové paradoxy v praxi. Doporucuji.
Toxický koblížek. Co když se veškerý odpad komprimuje do malého koblížku? Udelá se z toho televizní show. Vtipné ekologické. Doporucuji.
Canción autencicia staré Zeme. Co když je poslední vzpomínkou na Zemi skupina hudebníku? Pokus o zachycení atmosféry poulicních písnickáru. Celkem zdarilý, rekl bych. Doporucuji.
Nekompletní lidé. Co když se vyskytnou lidé, kterým chybí nekterá cást tela? Soubor rad a prikázaní, která podle me presne vystihla pojmy xenofobie a rasismus. Doporucuji.
Carluv trávník a zahrada. Co když jste opravárem zahrad? Zase jedna s dejem, zase jedna ekologická. Pan Bisson má asi velký strach o osud sveta. Doporucuji.
Vzkaz. Co když se najde zpusob, jak hovorit s delfíny? Tak trochu “mývalí kožíšek” bez mývala. Jedna z nejlepších point. Po prectení této povídky budete chvíli jenom tak vykulene zírat. Rozhodne doporucuji.
Anglie zvedá kotvy. Co když se celá Anglie zacne pohybovat na západ – do Ameriky? Predobrazem byla povídka o cloveku, kterému se nikdy v živote nic zvláštního nestalo.
Pouze s povolením. Co když je na všechnu lidkou cinnost povolení? Príbeh sekretárky, jejíž šéf má povolení na sexuální obtežování bez koitálního styku. Ve stylu svet ovládaný bezduchými úredníky. Absurdne hrozivé. Doporucuji.
Stín to ví. Poslední povídka. Je o prvním kontaktu z trochu jiného úhlu. Také doporucuji.

* * * *

          Co dodat. Celkove kniha pusobila silne nadprumerným dojmem, ackoli je místy až trochu moc ekologie. Povídky “krátké s pointou” jsou bezpochyby vesmes geniální, “dlouhé s dejem” jsou ctivé, poutavé a kvalitní. Doslov je vyznání pana autora k jednotlivým povídkám. Ceské vydání je kvalitní, jak jsme už od Talpress zvyklí, preklad Viktora Janiše není kamenem, který by stáhl knihu hluboko ke dnu kvality.

          Moje hodnocení? Doporucuji.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď