Terry Brooks – Shannarova Elfí královna

Tento díl jsem četl prakticky hned po Shannarově druidovi, takže jsem byl celkem v obraze. Tentokrát. Nevím, co říct úvodem, takže se pěkně posaďte, nalaďte oči a je právě tolik, kolik je a vy sledujete recenzi na Shannarovu Elfí královnu.

Wren se od vědmy v jednom městečku plném kriminálníků dozví, kam by měla jít hledat elfy. Z tohoto popudu s Garthem dojdou na určené místo a po nalezení obrovských ptáků Rochů rozdělají signální oheň. Zaútočí na ně přízračný (toto mě FAKT vzalo, PROČ ne Přízrak???????????) a Wren poprvé objeví skryté schopnosti elfských kostek (PROČ ne kamenů????????), čímž hrozbu zničí. Společně s Tygr Tajem a jeho rochem odletí na ostrov, kde by se měli elfové skrývat, Morrowindl (a teď bych OPRAVDU rád viděl originál, protože to „l“ na konci, strašné). Celý ostrov je jedna velká past. V dáli hořící sopka, z jedné strany bažiny, z druhé Drakulové (proč ne zrovna Drákulové) atd. Garth s Wren se budou trmácet skrz prales plný neznámého nebezpečí a v jedné chvíli najdou mluvícího ostňáka Stresu. Ten je jako okolí znalý živočich dovede až k elfskému městu. Po cestě ještě  naberou Fauna, takový malý zmutovaný živočich. Při útěku před démony jim pomůže elf Sova (přezdívka) a Garth s Wren se ocitají u dlouho hledaných elfů. U nich zjistí, že Wren je vnučka současné královny a mnoho dalších tajuplných odhalení. Celé město brání slábnoucí magie a začíná to být kritické. Žezlo Ruhk s magickým kamenem je jedinou možností, jak se zachránit. Takže současná královna Ellenroh Ellesedilová celé město i s elfy zmenší a zakouzlí do kamene. Zbylo 9 společníků, kteří mají za úkol město obnovit zpět ve Čtyřzemí. Ellenroh, Wren, Garth, bratranec Wren Gavilan, vědma Eowen, Sova a několik zkušených vojáků na ochranu. Na chvíli se z nich stanou vodáci a na voru se dostanou na jezero, kde je přepadne obrovský had. Ztratí tak 2 vojáky a jejich hlavní průvodce Stresa zmizí. Budou postupovat bažinami, kde pro změnu zahyne jejich druhý průvodce Sova. Wren bude donucena použít elfeíny ke zjištění cesty ven. Královna Ellenroh chytí horečku a pozor, velká změna, zemře. Tím pádem připadne ochrana žezla Wren. To se nebude líbit Gavilanovi, což se projeví později. Znovunalezený Stresa je provede dál a po vstupu do území Drakulů tam zůstane vědma Eowen. Wren, již pořádně zdeptaná se pro ni vrátí, ale pozdě, a sama málem přijde o život. Zachrání ji Garth a Triss (kapitán ochranky). Po návratu do táboru naleznou mrtvého strážce a zjistí, že Gavilan utekl i s žezlem. Druhý den ho budou pronásledovat. Po nějaké době ho dostihnou. Ale to už budou v území, kde vládne obrovský pavouk. Gavilana najdou s vnitřnostmi mimo své tělo. Faun při pokusu o donesení žezla zklame a pavouček se probere. Při ochraně Wren bude zraněn Garth. Následující den Garth požádá Wren o zabití, protože ucítí, že se z něho stává přízračný (nenávidím toto slovo). Stihne ještě říct „strašné“ tajemství a Wren bude velice zoufalá. Prostě a jednoduše se zbývající čtveřice = Wren, Triss, Faun, Stresa dostanou na pobřeží, kde čistě náhodou bude zrovna hlídkovat Tygr Taj (on tam sice měl být, ale že jim to tak vyšlo…) a vezme je zpátky na pevninu. A milé děti, končíme tím, že Wren vrátí celý Arborlon i s elfy zpět do reálného světa.

No, čte se to pěkně. Ale že Terry musí pořád řešit obrovské pochybení hlavních hrdinů, jejich strašný strach z magie, nevěřícnost, pocit zrady a vůbec, to samé jak minule. Charakter rozpitvaný takovým způsobem, až to je divné. A moc mi nepasuje vykání, které zvolil další zářný překladatel. Některé zažité výrazy z minulých dílů naprosto ignoruje a překládá jen podle svého nejlepšího svědomí. Walker, který se tam párkrát objevil, byl jednou i Chodec. Kdyby se dali dohromady překladatelé posledních dvou dílů, možná by vzniklo něco schopného, ale každý zvlášť….Já osobně si Brookse jen půjčuji a naprosto mi to vyhovuje, protože dávat prachy za toto. To už radši Feist. Ale to jenom tak bokem.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. sháním
    Nikde nemohu tuto knihu sehnat. Najde se někdo, kdo by ji prodal. CENA OPRAVDU NEROZHODUJE!!!!!! … prosím …

  2. sháním
    Nikde nemohu tuto knihu sehnat. Najde se někdo, kdo by ji prodal. CENA OPRAVDU NEROZHODUJE!!!!!! … prosím …

Zveřejnit odpověď