Terry Brooks: Závod s démonem

                                          Když jsem poprvé uslyšel o Závodu s démonem, posteskl jsem si, že se Terry Brooks nadobro vzdal světa kouzel a vstoupil do světa našeho. Přesto jsem neodolal a knihu……

                                          Když jsem poprvé uslyšel o Závodu s démonem, posteskl jsem si, že se Terry Brooks nadobro vzdal světa kouzel a vstoupil do světa našeho. Přesto jsem neodolal a knihu si koupil. Asi jsem byl zvědav, jak takovej „horor“ od mistra fantasy vypadá. Zvláště potom co jsem odložil další díl série Shannary a nemohl se ubránit pocitu, že vynikající autoři neví kdy přestat a jejich pokračování slavných ság je pouze „nastavená kaše,“ která jejich čtenáře musí hodně mrzet…Snad Terry načerpá novou inspiraci.

     Otevřel jsem knihu a po přečtení prvních stránek na mne dýchlo něco velmi známého. Ano je to tak. Terry magii vůbec neopustil, pouze jí dovolil, aby se objevila i na Zemi…(jen tak mimochodem ona tady určitě je).

     Už od věků v našem světě svádí nekonečný souboj Nicota (zlo) a Slovo (Bůh, Nejvyšší, Stvořitel…). Jako nástroj potom Démon a Rytíř. Každý jejich souboj může konečné vítězství zvrátit na jednu či druhou stranu. Zatím je vše v rovnováze, ale …..něco se děje.Zdá se, jako-by všechny věci směřovaly k horšímu. Všímá si toho také mladá dívka jménem Nest. Odmalička žije se svými prarodiči blízko parku v Hopewellu,malém městečku ve státě Illinois. Postupem času zjišťuje zvláštní věc, je totiž schopna ovládat magii.Je spjata s životem v parku a jeho obyvateli, ostatně jako všechny ženy z jejího rodu, říká jí babička. Vidí kolem sebe „žrouty“- malé potvůrky, které se živí na špatných lidských vlastnostech. Poslední dobou jich přibývá a jsou čím dál tím víc drzejší, objevují se nejen za tmy, ale už i ve dne. Předznamenávají tak příchod Démona.

     Události se dávají do pohybu. Prohnaný služebník Nicoty osnuje plány na zničení celého městečka. Musí totiž „odvrátit pozornost od té dívky“ – ta je totiž klíčem k budoucímu úspěchu Zla. Nest se setkává s Indiánem Two Bears. Ten poslední ze svého rodu chce vyvolat duše svých předků Sinnissippů. Ukazuje jí co se kolem děje (jedna z nejlepších pasáží celé knihy – stojí za úvahu) a pozve na rozhovor s duchy…. John Ross, Rytíř slova, sužován děsivými sny o budoucnosti, které,pokud neuspěje, dojdou naplnění, přichází Nest zachránit. Ta se dozvídá pravdu o svých rodičích a babičce, se kterou má démon nevyřízené účty.

     A jak to dopadne? Uvidíme…

     Terry Brooks dokazuje, že psát umí a nejen Shannara (musím přiznat, že, první Shannary, i když čerpají z Tolkiena, mi učarovaly) patří kjeho nejlepším dílům. Po pohádkově oddechovém království Landover se vrací na „Zem“ a opět čaruje….

     Nevím čím to je, ale Classic se asi nikdy nepoučí. K překladu výhrady nemám, ale chtěl bych se někdy dočkat knihy, která bude bez chyb. Tato to rozhodě není… Závod s démonem však za přečtení stojí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Nadpis
    Myslím -asi oproti pisatli recenze- že 1. díl byl lepší než druhý. Ale ze začátku jsem se do toho nemohl začíst. Jsem totiž zviklejší na heroictější fantasy

Zveřejnit odpověď