TERRY PRATCHETT – PÁTÝ ELEFANT

V novém Pratchettově románu se znovu setkáme s členy ankh-morporkské
hlídky a podíváme se do Überwaldu.

Jak všichni víte, Zeměplochu podpírají čtyři sloni stojící na  zádech želvy. Kdysi bylo těch slonů pět, ale jeden z nich spadl. Náraz to byl takový, že rozdělil kontinent a vytvořil nové hory. Toto pohoří – Schmaltzberg je bohaté na zlato, železo a hlavně tuk, který tady těží trpaslíci doopravdy ve velkém.

Ti mají před sebou důležitou událost, a to volbu dolního krále. Tato volba ovlivní postoj trpaslíků ke všem ostatním obyvatelům. V podstatě jsou jen dva kandidáti. Rydzik Rydziksson, má na trpaslíka celkem moderní myšlení a Albrecht Albrechtsson, je spíše tradicionalista (myslí si, že například vylézt ze země je netrpasličí). A protože pro Ankh-Morpork je tuk to samé co pro nás ropa, musí se patricij postarat o to, aby tuku byl dostek. Tímto úkolem je pověřen jeho nový velvyslanec v Bjonku (město pod kterým dolní král sídlí). A velvyslancem není nikdo jiný než Sam Elánius,který díky svatbě se Sibylou, je přeci jen vévoda. A tak se musí chudák Sam vydat spolu se svou ženou, Pleskot a Navážkou do země, kde trpaslíci stále zabíjejí troly a neznají slovo trpaslice. Měla by jet i Angua, jenže ta se ztratí neznámo kam. Po jejích stopách se vydává Karotka společně s mluvícím psem Gaspodou. Ale nejhorší je, že Fred Tráčník povýšil do hodnosti kapitána a dostal v nepřítomnosti Elánia a Karotky na starost hlídku. To může znamenat jen jediné – její konec! 

Pátý elefant mi trochu připoměl předchozí “Carpe Jugulum”, jen místo upírů se snaží moc uchvátit Anguini příbuzní – vlkodlaci. Potěšil mě návrat Gaspody, navážkova nově upravená zbraň nesoucí název Mírotvůrce. A vůbec romány s hlídkou mám rád (ale nad Mrakoplaše není). Prostě platí všeobecně známé NEJLEGRAČNĚJŠÍ A NEJPODIVUHODNĚJŠÍ FANTASY V TÉTO I JAKÉKOLI JINÉ GALAXII. Jestli máte Zeměplochu jen trochu rádi, určitě si tuhle novou knížku přečtětě, stojí za to.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Pátý elefant
  Tento díl nepatří v sérií Zeměplochy k těm nejsilnějším. Kdo bude s Pratchettem začínat, měl by raději sáhnout po dílech s Mrakoplašem nebo Bábi Zlopočasnou.

 2. Pátý elefant
  Děj je stejnou měrou humorný jako drsný, zápletka dobrá, střih přímo filmový (až jsem občas ztrácel přehled). Něco špionáže, něco detektivky, láska jako trám a občas nějaké to překvapení. Jen korektor párkrát zaspal (omlouvá to spěch při vydávání), ale v tomhle případě jde spíš o náhodu. Vřele doporučuji!

 3. Poznámka
  Neviem aký mám v knihe rok vydania ale ak je tam skutočne 2001 tak to vysvetľuje (ale neospravedlňuje) chyby.
  A knihy Pratchetta sú čím ďalej tým vážnejšie ale mne (ako pri nich starnem, teda skôr s nimi starnem) to len vyhovuje. Odporúčam.

 4. chyby
  Jestli to nebude tim, že Jan Kantůrek se většinou s překlaem spozdí a jak ostatní chtějí to spoždění zmenšit vznikají drobné chyby.

 5. Nevim co vám je! Mně se tento díl líbil snad ze všech nejvíce. A to sem četla od Pratchetta snad všechno.

 6. Já timhle dílem začla a děsně se mi líbil…I když zatim se mi líbilo nejvíc asi Lehké fantastično…

Zveřejnit odpověď