Walpurgis III. – Resnick Mike

“Zabiješ-li jednoho člověka, jsi úkladný vrah. Zabiješ-li milióny, jsi přemožitel. Zabiješ-li všechny, jsi Bůh!” Vítejte na Walpurgis III. , planetě satanistů. A zveme Vás na super zábavu – lov na Boha. Vynikající akční scifi Mika Resnicka.

Resnick Mike - Walpurgis III.S románovou tvorbou amerického spisovatele Mika Resnicka (*1942) se český SF fanda mohl setkat dílech “Santiago-mýtus daleké budoucnosti”, “Věštkyně”, “Orakulum” a román “Walpurgis III.”.

      Posledně jmenovaný román je taková směs science fiction, thrilleru a   špionážního příběhu. Jde o příběh velmi přímočarý, chladnokrevný, kde logické postupy jsou uváděny do praxe bez bližšího vysvětlení. Hrdinové v cizím prostředí a při několikanásobné přesile stejně vyhrají a čtenáře nemusí zajímat jak. Tím se jen zvýrazňuje “polobožství” hlavních hrdinů.
Už na začátku nám autor vysvětlil, že jsou to nejdokonalejší bytosti ve vesmíru, není se proto potřeba ptát jak, proč a čím.

       Waplurgis III. , planeta, kde se odehrává děj knihy, je zajímavá tím, že zcela patří satanistickým církvím. Nečekejte ale žádnou temnou a krvechtivou společnost. Resnick vytvořil svět, který se od představy našeho světa založeného na křesťanských základech v mnohém neliší. Stejně jako jinde i zde jsou většinou lidé, kteří svou víru berou jako zaběhlou součást svého života, a i lidé, kteří svou víru berou fanaticky důsledně. A na základě těchto stejných společenských rysech si vlastně autor satanismu spíše ironicky zesměšňuje.

      Čím je Walpurgis tak zajímavý pro zbytek vesmíru? Dostal zde azyl nejhledanější masový vrah všech dob, Konrád Bland. Sadistická postava s osobitou životní filozofií, která už vyvraždila milióny lidí na několika planetách. Nezabíjí pro žádný cíl či ideu. Jen bez zabíjení nedokáže žít stejně jako bez dýchání. Resnick tím vytvořil něco víc než člověka, stvořil poloboha. Tím taky pro obyvatele Walpurgisu je. Nazývají ho Temný mesiáš. Vláda zbytku vesmíru – Republika- na něj poslala už mnoho agentů zabijáků, ale nikdo z nich se už nikdy neozval. A tak si najali nejdokonalejšího a stejně tajemného nájemného vraha – Jericha.  Tato záhadná postava je vlastně jen zdokonalená verze agenta 007. Jen ji chybí jakékoliv emoce a předsudky. Bland a Jericho jsou velmi podobné charaktery. Jeden zabíjí z rozkoše, druhý vraždění bere jako nejpřímější způsob, jak dosáhnout zadaného úkolu. Jedinou normální postavou v ději je detektiv Sable, který svou nezdeformovanou myslí celý příběh nakonec překvapivě uzavře.

      Co říct závěrem. Jde o velmi čtivou knihu, která sice nikdy nedostane cenu HUGO a NEBULA, ale obsahuje všechno, co správné science fiction potřebuje – napínavý akční děj na reálných základech, skvěle vytvořené fantastické postavy a zajímavou a netypickou společnost. A teď ještě trochu z filozofie Konráda Blanda.


Když jste si jednou vytyčili cíl, proč by Vás měla odstrašit taková maličkost, jako hromadné vraždění?”


V lexikonu Zla nemají výrazy jako lítost a slitování co dělat


Zlo nemá přátel, proto se nemusí zatěžovat věrností

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Jo,dlouho jsem vahal s koupi, ale pak jsem zjistil, ze jsem neprohloupil. Je to oddechovka, ale obcas se tam mihne i “hlubsi myslenka”, hlavne v zaveru, kdy se ukaze, ze nejvetsi padousi byli ti, co si Jericha najali.

 2. Už jsem tuhle knížku četl před nějakým časem a v oblasti čistě oddechové zábavy je to myslím špička. Mám pro Resnicka slabost a tak mě mrzí, jak mizerně se tu prodává. Osobně se tomu dost divím, protože jak Santiago, tak Větštkyně, Orákulum i Walpurgis III jsou skvělé “akčárny”. Zvlášť konec v posledně zmiňované se mi líbil. Škoda Resnicka, sbírky povídek z jeho “afrického” cyklu (jedna z nejlepších SF povídek, co jsem četl – “Protože i já se dotkla nebe” in: Magazín FaSF a pak ještě jednou pod zprzněným názvem v Ikarii “Na křídlech poznání” – vřele doporučuji, dostalo mě to), stejně jako románu “Ivory” se asi nedočkáme.

 3. souhlas
  Musím jen souhlasit. Velmi mne mrzí, že se už asi neukáže poslední díl z Věštkyně. Mluvil jsem s mladým Pilchem a cyklus byl velký propadák. A přitom u mne ve SCIFI knihovně to všichni chválili do nebes a pořád mne bombardují dotazy, kdy vyjde poslední část. Taky bych chtěl více Resnicka.

 4. Ja chcu taky posledni dil!!!! Zatraceni vydavatele. Znam lidi, co cekaji, az vyjdou vsechny dily nekolikalogie, a pak je koupi najednou. Nechce se jim mesice cekat vzdy na dalsi dil…

 5. vydavatelé a jiné
  Tak to se nadá nic dělat. Nejsou peníze. Ale musíme přiznat, že nakladatelé scifi svým knihám moc reklamu nedělají a tak vtom houfu novinek týdně zaniknou. Jedině Polaris se snaží. A zase jak říká Marchlík z RAmaxu, mnoho knihkupců se scifi a fantasy bojí jako čert kříže. Začarovaný kruh.

 6. Věštkyně 3 (Prorok)
  To máte tak – i já jsem naštvaný, že trojka není venku. Ale fakt teď nemám cca 30.000,- na to, abych je prodělal. Slibuju, že trojak vyjde (jsou podepsané smlouvy, jejichž vyplacení by mne přišlo ještě dráž). Dejte mi jen trochu času…

  Robert Pilch (vydavatel)

 7. Hlavne uz spousta lidi uvazuje tak, ze si pocka, az vyjde vsechno a koupi to najednou, takze ty udaje o prodejnosti nejsou zas tak uplne presne. Je to tim, ze spousta veci take prestala vychazet (ted me napada jen Moorcockova Kouzelna hulka) a nikdo nechce mit doma “polotovar”.

 8. Věštkyně 3
  Ahoj!!! Ja na ten dil cekam taky jak na smilovaní bozi….kdy uz vyjde…nebo uz vysel??? Radek

Zveřejnit odpověď