WarCraft 3 – Poslední strážce – Grubb Jeff

Lidové moudro říká do třetice všeho dobrého. Po prvních dvou románech ze světa WarCraftu, které byly čtenáři přijaty poněkud rozporuplně, vydalo nakladatelství Fantom Print už třetí knihu popisující nekonečné tahanice orků a lidí. Věřte nebo ne, známé moudro mělo opět pravdu.

GRUBB JEFF - WARCRAFT 3 - POSLEDNÍ STRÁŽCEHlavní postavou knihy je sedmnáctiletý Khadgar. Jako mladý, perspektivní kouzelník je vyslán k legendárnímu mágovi Medivhovi, aby se stal jeho učedníkem. Tento úkol není z nejsnadnějších, protože Medivh je znám vším možným jen ne zdvořilým chováním. Může si to koneckonců dovolit, vždyť jeho moc a znalosti převyšují všechny mágy slavného Azerothu dohromady.

Khadgar má zpočátku těžkou pozici. Ještě než se pod Medivhovým vedením pustí do samotného studia, musí si získat přízeň a především důvěru svého učitele. Teprve když se mladému učni povede dostat svému mistrovi pod kůži, dozvídá se strašnou pravdu o válce s démony. Tito odvěcí nepřátelé lidstva mají jediný cíl, zničit vše živé. Démonická Plamenná legie sice byla na hlavu poražena už dříve Medivhovou matkou, ale skutečné zlo nelze beze zbytku zničit asi nikdy.

Když po celém světě začnou záhadně umírat mocní čarodějové a z hlubokých močálů se zničehonic valí hordy krvežíznivých orků a trolů, není pro našeho hrdinu těžké uhodnout, že za vším stojí právě démoni. Lidstvo však ještě není ztraceno, vždyť má na své straně legendárního démonobijce Medivha. Jaký osud však čeká lidskou rasu, jestliže Medivh není úplně loajální? Odpovědi hledejte v Posledním strážci.

Velmi mě překvapilo, když jsem na obálce uviděl jméno Jeffa Grubba. Českým fanům není příliš znám, na naší literární scéně je Poslední strážce jeho debutem, ale v zahraničí si již vybudoval slušné jméno. Aby také ne, vždyť tento nadaný umělec stál u zrodu takových projektů jako jsou DragonLance, Forgotten Realms a další.

V této knize se opět ukázalo, že Grubb má nepopiratelný spisovatelský talent. Jako autor je poměrně činorodý, své příběhy přitom zasazuje do stále nových a nových světů, ať už jsou to Forgotten Realms, Star Wars, StarCraft nebo mnohé další. Všechna jeho díla si přitom udržují vysokou úroveň.

Poslední strážce je knihou, kterou, myslím, můžeme označit jako román psaný na zakázku. Spisovatel musí mít v těchto případech daný svět dobře prostudovaný, úspěch knihy často závisí na tom, jak se mu podařilo provázat vlastní příběh s již fungujícím světem. Dle mého názoru autor v této zkoušce obstál.

Není tajemstvím, že Poslední strážce je inspirován počítačovou hrou WarCraft 2. Velmi mě potěšilo, že Grubb do své knihy zakomponoval některé postavy ze hry a zároveň rozvinul některé elementy tohoto báječného světa.

Příběh je velice čtivý s výjimkou několika pomalejších částí v druhé polovině knihy. Motiv učitele a jeho učedníka je sice ve fantasy literatuře již dosti otřepaný (promiňte, chtěl jsem říci klasický), ale zde funguje skvěle. Postav není mnoho a kromě hlavního hrdiny se nedá hovořit ani o nějaké propracovanější psychologii postav.

Co však staví Posledního strážce do úplně jiného světla je jeho filozofický podtext. Konečně se po delší době ukázal román, který určitou myšlenku (či, chcete-li, poslání) vyjádřil celým příběhem a ne jen jedinou větou. Překladatel Honza Netolička tvrdí, že nejlépe knihu pochopíte až při jejím druhém čtení. Nemusíte se však bát žádných propletených složitostí, i na první pokus si dokážete odnést to podstatné. Zároveň potěší, že Poslední strážce je samostatným románem, není proto třeba číst předchozí dva díly.

Pro milovníky delších ság mám také dobrou zprávu. Nakladatelství Fantom Print v těchto dnech již pilně připravuje první knihu z nové trilogie ze světa WarCraftu. Těšit se na ni můžete začátkem příštího roku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Mě osobně se zdála kniha nudná a nezajímavá,ale je to můj názor…

  2. Mě se kniha docela líbila, ale určitě nedosahuje kvalit předchozích dvou dílů, děj je trochu zmatený, celé je to zdlouhavé..

  3. Místy zdlouhavé a místy opravdu zajímavé a napínavé. Ta zdlouhavější část je jen začátek, ale svým způsobem dokáže být i zajímavá. Celkově je to docela povedené i když o něco slabší než vynikající předchozí dva příběhy. V každém případě ti, kteří se ve světě warcraftu již trochu orientují toto dílo rozhodně nezklame.

Zveřejnit odpověď