Wunderland – mimozemské technologie třetí říše – Dr. Miloš Jesenský; Ing. Robert Leśniakewicz

Přednedávnem jsem si z čiré nudy a tak trochu ze zvědavosti koupil ufologickou, a jak jsem posléze zjistil, i notně scifoidní publikaci “Wunderland” mimozemské technologie třetí říše. Obálka v černé barvě s Hitlerem 4x jinak, čímsi, co by mohlo být německé UFO uprostřed, a výrazným označením “dotisk” v rohu upoutala mou pozornost.

Dr. Miloš Jesenský; Ing. Robert Leśniakewicz - Wunderland - mimozemské technologie třetí říše      S přesvědčením, že tam najdu něco nového, jsem  vyhodil 199,- Kč, abych posléze zjistil, že se mé očekávání naplnilo přibližně z 10%.

     Ale nyní k věci. Skutečně “nové” (obávám se, že pouze pro mou osobu) byly informace záhadologického rázu z území Polska (trocha ufologie a něco opuštěných německých podzemních komplexů). Zbytek textu úspěšně omílá staré záležitosti typu Peenemünde, štěchovický poklad, podzemní komplex Richard, tajné zbraně, UFO spatřené nad střední Evropou v průběhu války, nacistický jaderný výzkum a tajné zbraně. To vše je doplněno o několik spekulací na téma: Co z výše uvedeného byl “dáreček” od ufounů? Nemohu ovšem vynechat dost podstatnou složku, tvořící kontext. Jsou jí otevřené útoky proti Rusům (Stalinovi a stalinismu) a poněkud skrytější útoky proti ostatním velmocím. Chápu, že Poláci mají s rudým carstvím své velmi špatné zkušenosti, ale v této publikaci občas nenávist prošlehne textem s nebývalou intenzitou (na úkor ostatního obsahu).

     A co má tato ufologická příručka společného se sci-fi? Velmi mnoho! Značné procento obsahu, zejména část týkající se létajících talířů německé konstrukce, vychází nebo je přímo převzata z díla Ludvíka Součka (a tudíž v daném oboru nepřináší nic nového). Nosným dílem je kontroverzní “Případ jantarové komnaty”(zasloužil by si civilizované vydání, a to včetně kritických hodnocení a komentáře, který by dílo zařadil do historického kontextu), jemuž znalci vyčítají použití pasáží z Haggardova díla (mimochodem – ve “Wunderlandu” je ona sporná pasáž v zestručněné formě též) a “Nebeské detektivky, senzace a záhady”. Aby autoři nebyli nařčeni z opisování, doplnili známé informace o několik méně známých ufologických “pravd a svědectví” a nahradili Coandův princip pohonu diskoplánů prostým principem vrtulníku, u kterého se kabina a motory nacházejí uprostřed rotoru. Navíc uvedli obě zmíněná Součkova díla v dosti rozsáhlém seznamu literatury. Skutečně nové poznatky v publikaci zveřejněny nejsou, hodnotu má v zásadě jen seznam literatury (pro začínající ufology) a někoho mohou “potěšit” nevalné obrazové přílohy, omílající, stejně jako zbytek knihy, staré známé skutečnosti.

     Pokud by si někdo chtěl postavit německé UFO, model jednoho z projektů dělala kdysi německá firma HUMA, výše popsaný diskoplán – vrtulník pak odlévala z uretanu česká firma “Planet models” za cca 800,- Kč (příliš málo uretanu za ty peníze). Oba modely byly ve dvaasedmdesátině, shodu s předlohou není podle čeho posoudit.

     Redakční práce vypovídá o neznalostech v oboru německé letecké techniky, občas se vyskytují problémy s češtinou, grafické zpracování není špatné.

     Jste-li ufologové, bude mít pro Vás kniha význam. Pro ostatní ji doporučuji jen v případě neznalosti tématu a za působení smrtelné nudy.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. …můj názor…
    Je fakt ,že jsem to přečetl “jedním dechem”-ale chtělo by to podložit více fakty,tak to zůstává spíše ve sféře pohádky..

  2. wunderland….
    Plně souhlasím s panem Pešťákem. Jenom Případ Jantarové komnaty beru jako čisté sci-ti

Zveřejnit odpověď