Zabíječ trolů – KING William

První kniha o Gotrekovi a Felixovi ze světa Warhammeru.

KING William - Zabíječ trolůPrvní Zabíječ je prvotinou této série a také takový dojem ve mně nechal. Fantasy knihy bych mohl rozdělit do dvou kategorií: první neexceluje příběhem, ale dává přednost spíše formě vypravování.
Druhá je založena na spletitém a vrtkavém příběhu, silným vztahům mezi postavami a také se většinou čte déle a s větším zaujetím.Představitelem druhého typu je např. Tolkien nebo Tad Williams. Z toho vyplívá, že Zabíječ Trolů nebude duchaplným fantasy nebo skromnou fantaskností
Trůnu z dračích kostí. Je to naprosto průměrná fantasy, kterou z břečky vytrhává jen vtip, bojové scény a narážky mezi dvěma hrdiny.
  Příběh knihy je rozdělen na kapitoly, které sami o sobě tvoří uzavřené příběhy, výňatky z knihy Mé cesty s Gotrekem sepsané Felixem Jaegerem. Felix je potomkem bohaté rodiny, jednoho dne na univerzitě v Altdorfu v zápase zabil muže a ještě ke všemu se stal součástí rebelie proti novým zákonům. Když byl málem zabit královskou jízdou, zachránil ho trpaslík Gotrek Gurnisson, fantasy machr první jakosti. Felix mu v pivním rozpoložení slíbí, že sepíše báseň o jeho smrti. Ano, ještě jsem neřekl, že Gotrek je Trolobijce, vyhnanec svého lidu, hledající co nehrdinštější smrt, kterou by odčinil svůj zločin proti trpasličí rase. No a to je to jediné co potřebujete vědět do začátku a jelikož jsem měl možnost přečíst si i Zabíječe Skavenů, což je druhý díl, mohu vám prozradit, že pokud jste ještě Zabíječe Trolů nedočetli, vrhněte se rovnou na druhý díl. Pokud ale máte nějaký podivný vrtoch a chcete začít prvním dílem, pak je následující část recenze právě pro vás.
  Zabíječ Trolů je jakousi podivnou spletenicí, která ve vás kromě pár bojových zážitků nic nenechá. Přesto je to oddychová četba, kterou slupnete během tří večerů. Bohužel má jednu velkou chybu: příběh je rozdělen do nenavazujících a předvídatelných částí. To je efekt povídkovosti a nehodí se na sérii knih, naštěstí tohle zpravil druhý díl. Nelíbí se mi ani interpretace světa Warhammeru, autor jím jakoby proplul, popis mutantů je někdy tak trapný, až jsem se musel smát.
Dva dobrodruzi se postupně dostanou na stopu spiknutí  bohů Chaosu, budou kazit rituály, zabíjet mutanty, setkávat se s tajemnými postavami z minulosti, prostě klasika, nebýt ale toho, že neustálá přítomnost Chaosu vyvolává pocit stísněnosti i u vás. Vtip v této knize je jedinečný, není vyumělkovaný, nepůsobí vedle bojových scén jako pěst na oko, ale skvěle dokresluje atmosféru, trpaslík má chronický třes v blízkosti zlata, Felix zase v blízkosti žen, jejich dobrodružství je díky
těmto a stovkám dalších drobností  popisem realistické fantasy, jako kdyby jste se rozhodli, že napíšete knihu tak, jako byste v daném světě sami žili. Lidé zde vtipkují a zároveň zabíjejí, milují a
nenávidí, je to dobře vyvážený systém jak udržet čtenářovu přízeň a dokonale funguje. Podíl na zábavnosti knihy mají i souboje, některé jsem četl i dvakrát, autor má neuvěřitelný talent na popis boje, i když mi přišlo divné, že z každého rozhodujícího boje vyváznou pouze Gotrek a Felix, jinak každý zúčastněný zemře, ale je to jen můj dojem.
  Tak, a na konec bych řekl, že Zabíječ Trolů NENÍ tak dobrý jako Zabíječ Skavenů, ale je dobrým začátkem série a pokud chcete odpočinkové čtení s trochou mrazení, magie, bojů, krve a
vtipu, sáhněte po Zabíječi Trolů.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. komentář
  Pokud někdo chce psát recenze a popř.kritizovat špatné překlady knih,sám by se měl nejprve naučit pravopis.”Vyplívá”se píše s y po l.
  Mimochodem první díl se mi líbil víc než druhý,byl čtivější a vtipnější.Naproti tomu nevěrohodné a celkem nudné popisy života skavenů ve dvojce považuji spíše za slabinu knihy.

 2. Ehm
  Sopuhlasím s prvním komentářem. Myslím, že zabíječ trolů dokazuje, že trocha vtipu navíc, je někdy možná potřebná více, než zlehka nadprůměrný obsah. Zabíječ skavenů oproti první knize nepřináší potřebné inovace, které by pokračovaní knihy dle mého mělo nést.
  A hodnocení? Probůh uvědom si, že pět z deseti je průměr, sedm dobrá kniha, osm pak již něco, co se nestydíš doporučit kamarádovi. Zabíječe skavenů kamarádovi opravdu nedoporučím.

 3. OSVĚTLENÍ ZÁMĚRU
  No, špatným překladem jsem měl na mysli překlad reálií světa Warhammer Fantasy Battles, jako příklad za všechno mluví Krysí lidožravý obr, tento překlad názvu skavení jednotky ve Warhammeru nepovažuji za správný, a stejně jako Pán jedovatého větru, nebo Vrhače chaotitového ohně, tyto podivné překlady mi vadili nejvíc. Věř, že se svými známkami z Češtiny bych si nedovolil kritizovat chyby v pravopisu.A co se týče doporučení knihy kamarádům a celkového hodnocení, je to čistě můj subjektivní názor, jelikož mám skaveny opravdu rád a jako fanda Warhammeru mám proto na obsah knihy jiný názor.

 4. OSVĚTLENÍ ZÁMĚRU
  No, špatným překladem jsem měl na mysli překlad reálií světa Warhammer Fantasy Battles, jako příklad za všechno mluví Krysí lidožravý obr, tento překlad názvu skavení jednotky ve Warhammeru nepovažuji za správný, a stejně jako Pán jedovatého větru, nebo Vrhače chaotitového ohně, tyto podivné překlady mi vadili nejvíc. Věř, že se svými známkami z Češtiny bych si nedovolil kritizovat chyby v pravopisu.A co se týče doporučení knihy kamarádům a celkového hodnocení, je to čistě můj subjektivní názor, jelikož mám skaveny opravdu rád a jako fanda Warhammeru mám proto na obsah knihy jiný názor.

 5. komentář
  Trochu nechápu styl recenzenta.
  Na začátku recenze knihu pomluví a nakonci zase pochválí a nakonec dá vysokou známku 7.
  Mně se líbily oba Zabíječi zhruba stejně, a dal bych 8 oběma.

 6. Krysí lidožrout a jiné bestie
  ke momentáři z 25.3.2001 – Vážený pane, proč si myslíte, že Krysí lidožravý obr (Rat Ogre)je skavení jednotka? Není. Je to monstrum, jakási obří lidožravá krysa vyrobená v kádi chaotitovými bioinženýry. Pokud jde o ostatní názvy, rád si poslechnu vaše návrhy. Když jsme to konzultovali s hráči, tvrdili nám, že pojmy se nepřekládají – na to jsme přirozeně přistoupit nemohli. Warhammerů vydáme ještě spousty, takže jste-li expert, rádi vás angažujeme jako poradce.

 7. TROLL
  Přečetl jsem zatím obě knihy příběhů Felixe a Gotreka.Mohuž říci že zabíječ Trollů je jedno z nejůžasnějších děl co jsem kdy četl/Stejně jako Bazil Zlomený palcát od Christophera Rowleyho/.Děj se neustále vyvýjí a je nepředvídatelný.Bohužel ve druhém dílu tomu tak není.Po dvou kapitolách se dá lehkou uhodnout co přijde.Také mi vadí přirovnání skavenů k fašistům.Je to podobné jako čapkovi mloci-samozřejmě jen ta barva srsti.Tady se pan King projevil jako antifašista,čili ne příliš profesionálně.Felixe také nepostavil do přiliš kladného světla.Nemyslím že by se k ….to nechci rozpytvávat.Jsem maximálně časově zaneprázdně.Postihl jsem že recenzent je dost neotřelý.Zabíješ Trollů je maximálně kvalitní dílo a zaslouží si maximální hodnocení.Skavenovi bych dal od dva body méně,ale přesto je to skvělé.Všem doporočuji Knihy BAZIL ZLOMENÝ PALCÁT a díl druhý DRAKŮV MEČ.Ch. Rowley již připravuje třetí díl stejně tak jako W. King.Uvídíme kdo z koho.Zápas Gotrek vs. Bazil bude velice zajímavý.Co dodat závěrem.Než.Knihy o kterých se zde zminuji jsou elita žánru fantasy,pokud máte rádi draky,trolli,skřety…krásnou divokou přírodu a věk obdobný našemu středověku.Já sem Vansson a toto je můj názor.http://mujweb.cz/www/saret

 8. Ano, ale je to Vassonův názor…
  Já sám jsem již napsal, co si myslím a také jsem uvedl, že jsem fanda Warhammeru a proto jsem byl unešen spíše z druhého dílu.
  Konkurenční boj King vs. Rowley asi bude velice zajímavý…dobrý nápad,všichni příznivci Fantasy se určitě připojí, já si nejdříve přečtu Zlomený palcát, pak s tím začneme…. Vinkimu se omlouvám za případnou újmu na sebevědomí a nabídku velice rád přijímám….

  PS: Zabíječ démonů zatím vypadá na dost dobrou knížku, ale teprve uvidíme….

 9. HAHAHA
  Samí fandové Warhammeru…
  Ještě že si šoupete ty svoje plastový nesmysly po stole a nevíte jak OPRAVDU svět Warhammeru vypadá!!!!:-)

 10. Tak o tom jsem schopen diskutovat, Janečku!!!!!!!
  Sežeň si armádu a uvidíme kdo a jak šoupe nesmysly po stole!!!!!!!
  Dark Eldars live forever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. to johann – to je super, že Ty to víš, jednou bys tam mohl vodit lidi a vydělat na tom majlant !!!

 12. co mi vysloveně tahalo za oči je výraz “trolobijce” používaný jako 1. pád. Snad by mělo být trolobijec ne.

 13. Re: komentář
  To je Unrecht!O pravopis prekladatele nejde.Jde o formu.

 14. Prave sem docetl zabijece trollu a s recenzi se shoduji.Podle me by si cesti prekladatele meli dat vice zalezet na nazvu,aby pak ctenar nebyl pri cteni na verejnosti povazovan za trotla.

Zveřejnit odpověď