Zaklínačka Lota – Neomillnerová Petra

Zaklínač. Osoba povolaná zabíjať magické bytosti pomocou majstrovského zaobchádzania s mečom a primitívnej mágie. V krajine severne od tých našich je synonymom zaklínača Geralt z Rivie – neohrozený hrdina s bielymi vlasmi. Ale už aj Česi majú svojho zaklínača – je ňou Lota. A je určite krajšia, než ten poľský mutant!

Neomillnerová Petra - Zaklínačka Lota S Lotou sa mohli čitatelia stretnúť asi tak pred rokom v románe Psí zima autorky Petry Neomillnerovej. Lota svojím zjavom a najmä činmi upútala, preto bolo len otázkou času, kedy sa bude dať znova ponoriť do jej pseudo-stredovekého sveta. Stalo sa a kniha s názvom Zaklínačka Lota sa nám teraz pekne vyníma na pultoch kníhkupectiev.
Čitateľa v nej čaká deväť poviedok mapujúcich jej životné osudy. Prvá a posledná síce nie sú úplne o nej, no jej života sa vo väčšej (či v menšej) miere priamo dotýkajú. V prvej z nich s názvom Temná záležitost sa autorka dobre zhostila mužského charakteru a zaklínač Volmar nesie všetky rysy živelného človeka, ktorý nielenže dokáže zabíjať, ale vie, na čo používať hlavu a najmä to niečo, čo nosí medzi nohami. V Neomillenrovej textoch totiž o horúce sexuálne radovánky bez príkras nie je núdza. Predsa však v Majstrovi Volnarovi nájdeme niečo zo samotnej autorky. Je to pud dospelého k dieťaťu, keď táto mužská postava nielenže asistuje pri pôrode, ale sa dieťaťa aj ujíma. Podobne je na tom aj ďalší mužský hrdina z poslednej poviedky Otec rodiny, keď zisťuje, že je otcom nemanželského dieťaťa, ktoré pobehuje po chodbách kráľovského hradu a samotnej kráľovnej hovorí mama. A keď niekto chce takéhoto fagana pripraviť o život, niet lepšieho ochrancu než je jeho vlastný otec – zaklínač, tentokrát v podaní jedného z Lotiných milencov a priateľov z detstva Torgeho. Volnar aj Torge sú si podobní ako vajce vajcu. Podobne jednajú, podobne sa vyjadrujú, podobne rozmýšľajú, necítiť z nich generačný rozdiel. Ak by mali biele vlasy boli by voľne zameniteľní za Sapkowského Geralda, to ale Neomillnerovej nemožno vytýkať, veď obe postavy sú čistými prototypmi vedmákov – zaklínačov.
Ostatné poviedky preberajú osudy samotnej Loty. Jej raná mladosť je opísaná v texte Noční lovy, kde ju nachádzame ako nespratnú uličnicu za múrmi Školy – inštitúcie, ktorej cieľom je všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi vychovať dokonalých zaklínačov. Pri čítaní tejto poviedky som si neraz pomyslel na postavu z inej knihy o čarodejníckej mládeži. Dokázal by takúto výchovu Harry Poter vôbec prežiť? Sotva. Lotin svet je totiž oveľa krutejší a len najsilnejší sa dokážu prispôsobiť nemilosrdným podmienkam a večnému ubližovaniu, napríklad aj zo strany svojich mentorov. Ona sa nielenže vie ubrániť, pokúša sa chrániť svojich rovesníkov a to aj za cenu, že vyvraždí celý zaklínačský cech. Okrem toho, prebúdza sa v nej žena a chlapov začína vidieť z inej stránky než predtým. Lotinou mladosťou nás sprevádza aj poviedka Vlasy ako tráva. Zápletka je síce úsmevná – víla sa opije a … „Loto, když někdo prorokuje budoucí královně, že bude na holky, a jen tak mimochodem při tom nechá uschnout všechno zelený v okruhu několika mil, myslíš, že je střízlivej?“ (s.101). Lota musí túto vílu z maléru vysekať. Doslova.
Mlynárčinu náruč si už mohli čitatelia prečítať aj v časopise Pevnosť, no určite sa k nej radi vrátia znova. Táto poviedka patrí totiž medzi tie najlepšie, čo sa v knihe dá nájsť. Všetky poviedky oscilujú medzi hranicou – veľmi dobrý – výborný, no najlepšia je najskôr táto. Čo všetko sa môže stať, keď žena odvrhne svoje čerstvo narodené deti? Je zvláštne, ale autorka do stredu záujmu deja často dáva ľudské ratolesti. Text Kronerčin kluk je viac než fantasy poviedkou, pripomína nám detektívny príbeh, kedy Lota zisťuje, čo sa vlastne stalo v rodine sedliakov, ktorú tak rada navštevovala.
Ak sa vám doteraz zdalo, že texty sú málo naturalistické, tak časť s názvom Půl krve vás ohromí. Nikdy nenahnevajte zaklínačku! – tak by mohol znieť podnadpis tejto poviedky. Nikdy ju nechcite pripraviť o domov a najmä, nikdy v nej neprebuďte jej temnejšiu – elfskú krv! Ďalším nie veľmi dlhým, zato intenzívnym textom je poviedka Stříbro je, když… . Prvýkrát sa v nej stretávame s vampírom Uriášom a medzi ním a Lotou sa vytvorí viac než priateľský vzťah. K deťom sa autorka vracia v Zmetkovi z temnot. Podobne ako v Kronerčinom klukovi je centrom diania nie najbežnejšie dieťa ako aj nesmrteľné obludy, ktorých sa Lota s partiou pokúsi odprevadiť z tohto sveta. Ak sa Petra Neomillnerová doteraz vyhýbala priamym opisom bojových konfliktov, tak tu dokazuje čitateľom, že aj v tomto je zbehlá a svoje remeslo ovláda majstrovsky.
Vlastne v celej knihe nám autorka potvrdzuje, že písať vie, a že si písanie Loty užívala. Namiešala v nej výbušnú zmes drsnej akčnej fantasy s čiernohumornými hláškami a množstvom sexu. Jej hlavní hrdinovia sú síce odvážni a udatní, no sú to predovšetkým ľudia z mäsa a krvi. Autorka vie, ako správne text napísať a nezdržuje čitateľa siahodlhými opismi, nahrádza ich trefnými dialógmi a preto aj čítanie rýchlo ubieha.
A ja s pokojným svedomím môžem vyhlásiť, že si knihu Zaklínačka Lota užijú nielen tí otrhlejší v žánri fantasy ale aj bežní čitatelia prahnúci po oddychovom čítaní.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Při vší úctě, srovnání Geralta s Torgem kulhá na obě nohy. Chápu, že Volnar je kopie Vesemira, ale Torge – narozdíl od Geralta – nenechá na pokoji žádnou sukni v širokém okolí. O ostatních kvalitách ani nemluvě. Sapkowského Zaklínač a Alraunina Lota jsou jiné váhové kategorie – a Geralt je prostě lepší.Navíc pokud má být povídka Mlynářčina náruč nejlepší z celého sborníku, tak si sakra rozmyslím, jestli Lotu otestuju nebo si počkám, až doputuje do knihoven, protože (společně s povídkou Stříbro je, když…) je to docela průser. Literární.No uvidíme.

  2. Mně se nejvíc líbily Noční lovy a Otec rodiny, ale řekla bych, že záleží, co kdo v těch povídkách hledá, a každý si to “svoje” může najít v jiné. A Sapkowského Zaklínač ať je klidně považován jako literárně kvalitnější, já mu to neberu, ale podle mne je daleko nudnější.

  3. Kazdopadne Sapkowski vobec nemal pisat roman o zaklinacovi – jeho poviedky su ovela lepsie. A preco neporovnavat Geralta s Lotou – ved prave Geralt je prototypom zaklinaca. Aj ked Lota je viac sexy

  4. To Acidburn
    Zřejmě nebudeš cílová skupina. 🙂 Lota je oddychovku v tom nejlepším slova smyslu, netřeba v ní hledat nic jiného. Mně se to líbilo. I když Dítě Skály bylo lepší. 🙂

  5. A mne sa pacila aj tato recenzia. I když Dítě skály bylo lepší. 🙂

  6. Mně se líbí hlavně ta slovenština. Škoda, že Lotu do slovenštiny nejspíš nikdy nepřeloží, byla by zábava to číst. 🙂 Nesprataná uličnica, výborný :)Mimochodem, je samozřejmě přirozené, že lidé oba zaklínačské cykly srovnávají, ale ohradila bych se proti tomu, že Volmar je kopií Vesemira. Myslím, že ten, kdo četl Temnou záležitost, pochopí, co tím chci říct 🙂

  7. EHM, a on Geralt někdy nechal na pokoji nějakou sukni? Možná to tedy způsobilo Zebrowského podání, ale přišel mi jako pěkný proutník.

  8. Teď se zas musím zastat Geralta. Občas se do nějaké sukně zaplet, ale nedělal to na HPP 🙂

  9. no, on Geralt si sice vrznul docela často, ale nikdy za to tak úplně nemoh on, ty ženský se na něj prostě tak nějak lepěj samy, no. Šťastný to muž. BTW, chlapi sice sou sukničkáři, ale na zaklínače to nevztahuj, poněvadž krom Geralta mají v Sapkowského verzi svůj nástroj len na ozdobu.

  10. Dobrá, ale mí zaklínači jsou všichni pořád v aktivní službě, což je imho logické. Jsou to v podstatě cesťáci, je malá pravděpodobnost, že jejich zálety prasknou, protože jsou během pár dnů zas v tahu, jsou v dobré fyzické kondici, našlapaní stimulanty a bez skurpulí. Myslím, že nejen zaklínači, ale každý s touhle charakteristikou si vrzne.

  11. No, podívej, žáky, co se rozhodují, jestli budou zaklínači podle toho, jetli jim nějaká dá, nebo ne, ty bych zofort přenechala Ingolfovi 😀

  12. V počítačové hře Zaklínač to dovedli k dokonalosti, když Geralt dostává možnost překotit skoro každou ženskou postavu, kterou ve hře natrefí.

  13. což se mi s úspěchem podařilo, jo, můj avatar víc klátil, než bojoval….muhehhehehe

  14. čas
    Rád bych věděl, proč stále ten přítomný čas v knihách P.N.? Já mám proti němu jakýsi osobní odpor. Ani netuším, nejsem-li v tom sám.

  15. Jednak mi připadá dynamičtější a expresivnější a jednak jsem si na něj zvykla. Přítomný čas samozřejmě nutí autora/ku užívat jiné výrazové prostředky, jinak stavět věty… Možná je to pozůstatek mé touhy psát experimentální prozu a mé dlouholeté “kariéry” básnířky. Řekla bych, že spoustu čtenářů přítomný čas trochu irituje, ale neplánuju se ho vzdát, protože do něj intuitivně přecházím okamžitě, jak se přestanu kontrolovat 🙂

  16. Přítomný čas je zprvu trochu nezvyklý, ale třeba Mariňáci od Fabiana jsou celí v přítomném čase a popravdě si je neumím představit jinak – byť mi chvíli trvalo než jsem se do toho pořádně zakousnul. Takže přítomný čas jednoznačne ano.

  17. čas
    Chápu a díky za vyjádření. Já když si tak nějak píšu, tak přítomný čas vklouzne do pod mé prsty jen ve vypjatém okamžiku (děj je pak vážně dynamičtější a strunka nervu jaksi napjatější). Hodně zdaru do další práce.

  18. A ja mám zasa problém s prítomným časom, vždy ho využijem akosi nevhodne – prítomný čas by mal dej urýchliť, no mám pocit, že sa s ním veľmi ťažko pracuje

  19. Ona je to otázka zvyku, ale taky individuality. Stejně, jako každý člověk má jiný způsob vyprávění, tak taky i jina píše… imho nemá smysl se do něčeho nutit, k ničemu dobrému to nevede a “konstrukce” je pak z textu patrná.

  20. Anti-fanda
    Myslím,že kdyby byl původní text povídek změněn na “Sex,vulgarismy,klišovoté potvory,sex,vulgarismy,příliš okaté vykradení Sapkowského,sex,vulgarismy,další ghoulové a upíři,vulgarismy,sex,další špatně vykradený Sapkowski(medailonky,stříbrné meče,drogy/lektvary,zkoužka trav,atd.atd),” … a tak dále,vyšlo by to na stejno, akorát že by to čtenář mohl přeskočit a ušetřit si čas.To opravdu musí být na každé 5 stránce nějaký p*chání? Ne že bych to nechápal,ale když jsem o tom furt četl,začalo mi to lézt na nervy.Místo zaklínačky prostituka.Úžasné.Geralt je možná ukecaný,ale proč ne? Mně to bavilo.Jen ta druhá a poslední povídka mi přišly ucházející,pro ty to neplatí.Tedka se se straním knih s podtitulem Petra Neomillerová jako čert kříže.Lota je prostě jen taková zjednodušená a zpackaná verze Geralt v sukni.P.S. Už se těším na ty ohlasy xD

  21. Dobrej pokus, ale na flejm už je po sezoně 🙂 Pozdě, příliš pozdě 🙂

  22. Jen píši svůj názor.Nějaký “flejm” mě nezajímá,vážně.

  23. To Radimkiller
    Žasnu, když ti to tak moc vadilo, proč si to teda četl celé??? Neumím si představit, že bych dočetla něco, co bych tu pak takhle zkritizovala.

  24. Četl jsem to celé abych si mohl udělat kompletní názor.Ono se špatně hodnotí polovina knihy (což většinou znamená ta první).

  25. To Radimkiller
    On tě někdo nutí, abys to hodnotil? A to je první Petřina kniha, kterou jsi četl? Jinak by ses asi tak nedivil…

  26. Ne,nikdo mě nenutí to psát, ale myslím že mám právo se projevit. A krom loty jsem četl ještě Psí zimu + povídky , takže šok to nebyl.A nedivím se.

  27. Preco to citas, ked sa Ti to nepaci? Co sa nepaci mne – necitam. Sk nabuduce budes chciet nieco hodnotit, skus politicku situaciu – je to lepsia tema v priestoroch krciem 🙂

  28. radimkiller
    ha,ha,Radime,tak se mi zdá,že pokud neodvoláš,tak strávíš věčnost v pekle čtením Zaklínačky Loty a psaním trestu: “už nikdy nebudu negativně hodnotit texty Petry Neomillnerové”,to budeš mít fakt blbé…

  29. Já taky nečtu knihy, o kterých vím, že se mi nebudou líbit – válečné romány, červenou knihovnu, špionážní thrillery, poezii atd., ale to znamená, že jsem pár válečných románů, červených knihoven atd. musela přečíst, abych si mohla říct, tak tohle mě bavit nebude. Co se týče fantastiky – dávám šanci skoro všemu, pokud mě zaujme anotace (což v případě knih paní Neomillnerové vždycky), a když mají knížku v knihovně, tak to neřeším vůbec a automaticky si ji půjčuju, i kdybych ji doma měla jen prolistovat. Bojím se, že bych mohla přijít o nějaký zajímavý čtenářský zážitek. Právě knihy paní Neomillnerové mi působí dost problém – jsem spokojená s obsahem (krom Tiny, ty knihy mi připadají s prominutím trochu hloupé), ale vždycky mi nějakou chvíli trvá, než si zvyknu na její neobvyklý styl psaní a taky, a to především, ty vulgarismy. Do rybí k…y, to je ta nejhorší a nejpitomější nadávka, co jsem kdy četla. To píchání, jak píše Radimkiller, mi nevadí vůbec, jen bych uvítala nějakou předehru 🙂 No, abych se dostala, k tomu, co jsem původně chtěla napsat – líbilo se mi Nakažení a Dítě skály, a jen proto, že ostatní její texty se mi nelíbí, neznamená to, že nedám šanci dalším jejím knihám. A když už je přečtu, mám snad právo je hodnotit.

  30. to GabaBB
    “To píchání, jak píše Radimkiller, mi nevadí vůbec, jen bych uvítala nějakou předehru :-)”Tos napsala hrozně hezky, snad si z toho Alraune vezme nějaké ponaučení :-)))

  31. No nevím, nevím, jestli se mi když podaří napsat romantičtější scénu, než je Lotina deflorace 🙂

  32. Prosím trochu logiky- jak mám asi vědět že se mi daná kniha nebude líbit? Každý přece zná rčení “Nehodnoť knihu podle obalu.”již několikrát se mi stalo že kniha, film, pc hra nebo něco jiného mě může bavit i když to zprvu vidím jinak. Například nedávno jsem si sehnal slavnou Líheň, kde mě fakt, že byla napsána schaválně “kulhákovským” stylem zprvu odradil, ale byl jsem mile překvapen.Nějka nechápu chování lídí,kteří si řeknou “Tahle kniha mě nebude bavit,nebudu ji tedy číst.” a zahodí svazek ani ho neotevřou.

  33. Petra Neomi: :-)) Bohužel nedokážu posoudit, i když si docela dokážu představit romantiku ve Vašem podání 🙂

  34. No, jak to napsal jeden čtenář na Facebooku: “Ono “Drž hubu a svlíkni se” není předehra?” 😀

  35. Pokud to řeknu já manželovi, je to předehra, pokud on mně, je to domácí násilí 🙂

  36. to GabaBB
    To mi nepřijde moc vtipné,ukazuje to pravý charakter žen.Ale usmál jsem se.

Zveřejnit odpověď