Zůstaň se mnou

Jistě jste slyšeli již bezpočet diskuzí na téma, co vás čeká, až jednou odejdete navždy. Ale možná vás také zajímá, jak vnímají své okolí lidé ležící v kómatu. Svůj tragický příběh nám v knize Gayle Formanové vypráví sedmnáctiletá Mia, která jednu takovou zkušenost právě prožívá.

ZustanSeMnou

Mia byla vždycky tou slušnou holkou. Ve škole se učila, starala se o svého mladšího bratra Teddyho a rodičům nikdy nepřidělala žádné vrásky. Vlastně jen jednou, to když se rozhodla stát se violoncellistkou. Její otec hrával v rockové kapele na bicí a matka byla v minulosti také pěknou rebelkou, díky tomu ani jeden zpočátku nechápal Miinu slabost pro vážnou hudbu. I když Mie její život občas připadal osamělý, vždycky se mohla spolehnout na svou kamarádku Kim a přítele Adama. Ovšem to jen do té doby, než nastal den D, kdy se zhroutil celý její život.

Jednoho únorového rána se Mia s rodinou stane obětí strašlivé autonehody. Po probrání jde hledat ostatní, kteří jako ona z auta vyletěli. Čeká ji však děsivé překvapení, když uvidí samu sebe uvězněnou v autě. Jak je možné, že není ve svém těle? Najednou se ocitá v nemocnici a pomalu zjišťuje, že bude muset provést nejtěžší volbu svého života. Zůstat, nebo jít?

Jsem mrtvá? Musím se sama sebe zeptat. Jsem mrtvá? Nejdřív se zdálo, že jsem a úloha přihlížející byla dočasná, přestávka, než mně jasné světlo v tunelu a život odehrávající se před očima jako zrychlený film přepraví tam, kde se mám ocitnout. Jenomže teď jsou tu záchranáři a s nimi policie a hasiči. (Str. 17)

Zůstaň se mnou je emocemi nabitá kniha, která vám ani na chvilku nedá vydechnout. Tento tragický příběh je vyprávěn z pohledu Mii, která nám popisuje, co se stalo v den nehody a do toho zpětně vzpomíná na svůj dosavadní život. Na důležité okamžiky jako je narození bratra, seznámení s Adamem, také popisuje své přátelství s Kim nebo vztah s rodiči. A právě díky tomu se dokážete do postav více vcítit a soucítit s nimi. Budete litovat Miu a její rodinu a popláčete si s těmi, kteří na ni čekají.

Celý příběh působí velmi reálně, a to opravdu od první do poslední stránky. Chvílemi vám dokonce může připadat, že je to popis skutečné události. Gayle Formanová dokázala bravurně popsat jak autonehodu, tak i následnou zdravotní péči, která byla Mie poskytnuta. Rovněž postavy jsou skvěle vykreslené, a proto působí uvěřitelně a živě. O to více je vám pak z celého příběhu smutno. Mia i její rodina působí velmi sympaticky a vy si bez přestání říkáte, že si podobnou tragédii nezasloužili.

Gayle Formanová v pěti bodech

 1. Oceňovaná prozaička a respektovaná novinářka.
 2. Ve svých článcích se převážně věnuje problémům dospívající mládeže.
 3. Beletrii začala psát v roce 2002 poté, co se vrátila z cesty kolem světa.
 4. Zůstaň se mnou (If I Stay) je jejím třetím románem.
 5. Byl vydán už ve více než třiceti zemích po celém světě.

Román Zůstaň se mnou doporučuji čtenářům, kteří mají rádi srdcervoucí a uvěřitelné příběhy. Kdo ví, kdy stejná volba čeká na nás. Tento, ač jednoduchý, ale o to více emocemi nabitý příběh, se stal celosvětovým bestsellerem, který se u nás dočkal již druhého vydání a brzy ho budeme moci spatřit i na plátnech našich kin.

80 %
 • Gayle Formanová: Zůstaň se mnou
 • Yoli, 2014
 • Překlad: Květa Palowská
 • Obálka: Soňa Šedivá
 • 184 stran, 229 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

 1. 80%?Hm,chtelo by to i nejaky muzsky nahled na knihu.A ze by otec rocker nepobral vaznou hudbu?Vzdyt prave rock/metal ma k vazne hudbe dost blizko:-)Ale holt tak to autorka napsala:-)

 2. Jo taky to na mě dělá dojem holčičího sladkého čtení a mám podezření, že to bude spíš tou recenzí než obsahem.

Zanechat odpověď