Drizzt: Legendární hrdina Forgotten Realms je zpět

Hej, vy tam! Dost! Rozvažte uzly na oprátkách, přestaňte si hlavněmi bouchaček čistit chrup, odbalancujte z mostních pilířů a ten rohypnol vyhoďte – už ho nebudete potřebovat. Legenda žánru fantasy, temný elf Drizzt Do’Urden, je zpět. A s ním řada starších knih, e-booků i naprostých novinek, kteréžto vám prosvětlí nudnou šeď reálného života a zbaví vás přebytečných chmur.

R. A. Salvatore - Král orků

Podivuhodný svět Ztracených království (Forgotten Realms) je stejně nádherný a rozmanitý jako nebezpečný. Obývají ho totiž celé národy a rasy bytostí propadlých zlu a temnotě. K těm nejobávanějším patří temní elfové, jimž se také říká drowové.

Tito fanatičtí uctívači pavoučí bohyně Lolth jsou neblaze proslulí nemilosrdnou krutostí, zálibou v mučení a touhou po moci, což je kombinace, která z nich spolu s neobyčejnou lstivostí pokřivené mysli a válečnickými dovednostmi dělá nejděsivější predátory Podzemních říší. Na povrch se odvažují jen zřídka, ale i tady patří k temným legendám. Kdekoliv se objeví, zůstane po nich jen smrt, popel a nenávist až za hrob.

A přece existuje drow, který putuje Ztracenými královstvími bez temných záměrů. Přestože jeho černá kůže a stříbrné vlasy vzbuzují okamžité podezření a nedůvěru, neváhá postavit se zlu a temnotě, kdykoliv na ně narazí. Tím drowem je Drizzt Do’Urden, vynikající válečník a excelentní šermíř, který věří, že každý by měl být posuzován jen podle vlastních činů.

R. A. Salvatore - Domovina

Drizzt byl vychován v samotném srdci drowí říše – bájemi opředeném podzemním městě Menzoberranzanu, kde jsou intriky, krutost a bezohlednost na denním pořádku. Přesto se mu podařilo odolat dědictví své rasy, i když nakonec musel uprchnout na povrch. Jako vyděděnec se toulá světem vyzbrojen dvěma scimitary a nesmlouvaným kodexem cti, aby dokázal, že ne všichni drowové jsou stejní. A také aby si vydobyl úctu a přátelství. Protože osamělost je horší než samotná smrt.

Spolu s trpaslíkem Bruenorem, barbarem Wulfgarem a půlčíkem Regisem bojuje proti temnému mágovi a jeho ještě temnější magické relikvii, pátrá po ztraceném trpasličím království, chrání své přátele před nájemnými zabijáky, maří plány pavoučí bohyně, likviduje démony i další přisluhovače zla, a také se účastní ohromných bitev i zdánlivě bezvýznamných šarvátek proti tyranům, mágům nebo nelidským stvůrám.

A přitom získává to, po čem vždy toužil. Respekt, důvěru, lásku i přátelství. Aby je neztratil, je ochoten kdykoliv nasadit vlastní život. A běda tomu, kdo by se odvážil ohrozit ty, na kterých mu záleží. Protože Drizzt Do’Urden je stejně věrný přítel jako nesmiřitelný nepřítel. Vítejte v jeho světě. A přijměte jeho pravidla. Nebo se mějte na pozoru…

R. A. Salvatore - Magický krystal

Co se peče, neuteče

Nakladatelství FANTOM Print, které u nás od roku 2006 Drizztova dobrodružství vydává, splní fanouškům této legendární fantasy ságy hned několik přání.

V první řadě vyjde jako e-book trilogie Lovcovy čepele zahrnující romány Tisíc orků, Osamělý drow a Dva meče. A nezůstane jen u ní. V elektronické verzi vyjdou také knihy s dalším z populárních hrdinů, podle fanoušků Forgotten Realms Drizztovým důstojným nástupcem, Erevisem Calem (Soumrak, Příchod noci a Půlnoční maska), a dostane se i na triptych z dalšího fantasy světa z produkce Wizards of the Coast – se ságou DragonLance se seznámíte prostřednictvím jedné z nejpopulárnějších sérií, Minotauřích válek (Krvavá noc, Záplavy krve, Říše krve). Sledujte proto pozorně ve dnech 16. 6. – 4. 7. 2014 stránky e-knihkupectví Palmknihy.

Ale zpět k Drizztovi a ke knihám papírovým. Všichni, kteří volali po dotiscích již vyprodaných svazků, tedy románů Domovina a Magický krystal, by měli zpozornět – redaktoři FANTOM Printu právě intenzivně pracují na tom, aby se v tomto roce dostaly do rukou natěšených čtenářů.

Což bude ale pouhé preludium ke zcela novým titulům, v nichž Drizzt Do’Urden hraje hlavní roli. Už zkraje července totiž na knihkupeckých pultech (a v e-bookové verzi na Palmknihách) naleznete román Král orků, což je první díl trilogie Změna.

R. A. Salvatore - Tisíc orků

Co čeká Drizzta tentokrát? Nejistý mír mezi trpaslíky z Mitrilové síně a orky z nově ustanoveného království Mnohošíp netrvá dlouho. Orcké kmeny, které Obould sjednotil, začínají bojovat mezi sebou, a Bruenor je odhodlaný dovést do konce válku, která ho málem zabila a téměř zničila všechno, co vybudoval.

Bude ale zapotřebí něčeho víc než jen mečů a sekyr, aby byl v Páteři světa nastolen trvalý mír. Mocní na obou stranách možná budou nuceni změnit způsob, jakým na sebe navzájem nahlížejí. Možná spolu budou muset začít hovořit. A to nebude snadné…

Nezní to vůbec špatně, co říkáte? Navíc na podzim tohoto roku vyjde ještě svazek druhý, Král pirátů, přičemž triptych na počátku roku 2015 uzavře Král duchů. A aby toho nebylo málo, dojde také na sbírku povídek Příběhy o Drizztovi, která se stane pověstnou tečkou za klasickou „bílou“ řadou, tedy Legendou o Drizztovi.

A tím to ani zdaleka nekončí. Chystají se další knihy o Drizztovi, které odtajníme v dalším bulletinu ze Ztracených království, a vy se tak můžete těšit na pořádnou nálož klasické akční fantasy.

www.fantomprint.cz

V cyklu o Drizztovi Do’Urdenovi zatím vyšlo:

Temný elf

 1. Domovina
 2. Vyhnanství
 3. Útočiště
Planina ledového větru

 1. Magický krystal
 2. Stříbrné prameny
 3. Rubínový klenot
Drowův odkaz

 1. Odkaz
 2. Bezhvězdná noc
 3. Obklíčeni temnotou
 4. Cesta k úsvitu
Temné stezky

 1. Tichá čepel
 2. Páteř světa
 3. Mečové moře
Lovcovy čepele

 1. Tisíc orků
 2. Osamělý drow
 3. Dva meče

Připravuje se trilogie:

Změna

 1. Král orků
 2. Král pirátů
 3. Král duchů

Povídková sbírka – Příběhy o Drizztovi

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

17 komentářů

 1. Drizzt
  Paráda, děláte nám fanouškům velikou radost, jen tak dál…. 🙂

 2. Drizzt
  Tenhle autor, tahle série a jiné jeho počiny pro mě představují naprostou záhadu. Jak může být tak populární autor, který pokud vůbec umí psát, píše ledabyle sám na sebe vážně míněnou parodii.

 3. Hura, konecne si tento rok od Fantomu aj kupim
  Este cakam na Stellu Gemmell, snad sa dostane jej roman na uroven knih jej manzela.

 4. Chcel som napisat: Konecne si tento rok nieco od Fantomu aj kupim……debilny telefon 🙂

 5. Na tuhle sérii jsem čekal snad už od vyjití Icewind dale 1. Moc se těším!!

 6. Drizztovky je lepší číst v angličtině. Nevím proč, ale překladem o něco přicházejí. Druhá věc je, že Drizzt jako hrdina neprochází prakticky žádným vývojem. Je pořád stejný. Významější vývoj postavy jsem zaznamenal až v sérii Neverwinter. Jako nejlepší mi ale stejně od Salvatora přišla trilogie Sellswords. Má zajímavějšího hlavního hrdinu 😉

 7. Hmm, mně přišla fakt super trilogie Temný elf a dost se mi líbila i trilogie Planina ledového větru (zvlášť před těmi cca 15 lety, kdy to vyšlo poprvé).
  Zbytek sice mám doma taky, ale je pravda, že Drowův odkaz a Temné stezky jsou už celkem průměr, že se autor opakuje a není tam v podstatě nic moc nového, s čím by se člověk nesetkal předtím.
  Jinak Drizzt jako hrdina mi velice sedí (zvášť v těch prvních dvou trilogiích, jak jsem psal) a Artemis Entreri je taky dobrý zloduch :o)
  Jo aby to bylo komplet – Lovcovy čepele jsem zatím nečetl, ale předpokládám, že to bude podobné spíš těm druhým dvěma sériím (= nic moc nového).

 8. Z toho co tu vychadza je tato seria jedna z nadpriemernejsich, je to take svetlo v dnesnom temnom svete plnom metrosexualnych upirov/upirok a ich lovcov/lovkyn 🙂

 9. Ogre: Jo tak to je přesný!

  Bučák: Souhlasím tak na půl. Když je dobrej překlad (přímo přebásnění) tak je to v rodném jazyce vždycky lepší než originál. Ovšem u průměrných a mizerných překladů, bude originál vždycky lepší – za předpokladu, že jsem v tom jazyce natolik dobrej, abych nemusel hledat slovíčka nebo fráze.

 10. KarelC: Souhlas. Také jsem nepsal obecně, ale pouze o knihách s Drizztem, kde mi to tak připadá. Ani nejde o špatný překlad, je mi k tomu stylu vyprávění angličtina sedí lépe.

 11. Myslím, že v dnešní době, kdy toho tady už vychází tolik, je škoda ztrácet čas něčím jenom nadprůměrným 🙂 U Drizzta mě bavila první trilogie, zbytek už byla nuda. Určitě si pořád najde svoje fanoušky, u mě už mu ujel vlak.

 12. Light:pekne si to napisal, len je pravda, ze v tej kope co vyjde sa najde len male percento niecoho, co je aj stravitelne.

 13. Takových dílů, až oči přecházejí! Těch písmenek! To prostý mužik nepřečte ani do Soudného dne!

 14. Když mi bylo těch 16, tak jsem Drizzta docela i baštil, ale s věkem se vkus mění. Někdo rád vdolky, někdo zase holky…

 15. vekom to nebude, ja mam 40 a fantasy citam viac ako 20 rokov 😉

Zanechat odpověď