Nejlepší knihy 2014: tipy redakce

I když se zaměříme pouze na fantastickou literaturu, vyšlo v Česku během roku nepřeberné množství nových titulů. Takže pokud ještě stále nemáte koupené všechny vánoční dárky nebo jenom nevíte, jakou knihou si zpříjemnit vánoční prázdniny, máme tady pro vás několik žhavých tipů přímo od naší redakce.

Excelsior

Jan Havlíček

EXCELSIOR, GENTLEMANI! (HISTORKY Z ČASŮ PÁRY) sborník steampunkových povídek

Jedinečná sbírka párou a olejem vonících povídek, plná skvělých vynálezů, kde dámy jsou nádherné a cudné a kde ke slovu přichází stateční gentlemani v cylindrech. Jednoznačná volba pro všechny, kdo se nebojí neuvěřitelných ces­t.

ztracená

Eva Procházková

Ztracená Brána – Orson Scott Card

Card mě jako autor nikdy nezklamal. A i když je každá jeho kniha jiná, vždy je precizně zpracovaná a velmi poutavá. Jakpak bych si mohla nechat ujít jeho fantasy knihu, když Carda znám převážně jako sci-fi autora?

aktivní kovy

Lukáš Vaníček

Aktivní kovy – Štěpán Kopřiva

Kopřiva je mistr pointy, a tak jeho poslední knížka překvapí čtenáře na každé stránce. Neznám lepší variantu, jak si ulevit po těžkém dni v práci, než touto jednoduchou, leč nápady, akcí a krví hýřící nevázanou zábavou. Kniha si na nic nehraje a jenom nás zásobuje tím nejlepším, co akční krvák má mít.

kostičas

Kateřina Müllerová

Kostičas – Samantha Shannonová

Mám ráda žánr fantasy i Young adult. V Kostičasu se mísí obojí a ještě spousta žánrů navíc. A kdo by také nebyl zvědavý na mladou autorku, kterou srovnávají s Rowlingovou.

rytíř

Jana Filípková

Rytíř Sedmi království – G. R. R. Martin

Martin opět dokazuje, že právě povídka je jeho nejsilnější disciplínou. Když čtete o postavách nesoucí jména Targaryen, Lannister aj., cítíte se znovu jako doma – ve staré známé sedmi královské domovině. I když se příběh odehrává 80 let před Písní ledu a ohně. Pro všechny nedočkavce Vichrů zimy: Tato kniha vám zaručeně dá chvíli zapomenout na tolik očekávané pokračování.

tři tváře

Lucie Kokaislová

Tři Tváře – Brandon Sanderson

Sanderson opět dokázal přijít se zajímavým nápadem pro své příběhy – žena, která dokáže přepisovat historii předmětů nebo muž, který si vytváří imaginární postavy pomáhající mu vyřešit případ. Pro fanoušky Brandona Sandersona bezesporu povinná výbava domácí knihovny. Avšak ani ti, kteří nemají s tímto autorem žádné zkušenosti, by neměli zaváhat. Tři tváře představují ideální možnost, jak se s ním seznámit. Pro mě osobně jedna z jasných voleb tohoto roku.

psí hvězdy

Adam Stavárek

Psí hvězdy – Peter Heller

Post-apokalyptický Ota Pavel. Poetický sňatek svíravé beznaděje a přírodní lyriky, kterému by byla škoda nedat šanci.

ampion

Dominika Drabinová

Šampion – Marie Lu

Hrozivá pravda o tajemství, které doprovázelo tuto sérii od prvních stránek, byla konečně odhalena a zanechalo jen rozporuplné pocity. To vše doprovázené koncem, u kterého nezůstanete zmateně zírat, ale budete mít pocit, že jste si přečetli opravdu silný příběh

hon na lovce

Jan Michálek

Hon na lovce – George R. R. Martin, Gardner Dozois, Daniel Abraham

Vybrat to nejlepší za poslední rok je těžké a tak jsem vybral aspoň to nejzajímavější. Drsný příběh v drsně realistickém prostředí se mi vryl pod kůži. Popisy mimozemské flóry a fauny jsou pak třešinkou na dortu. Nejlepší na tom však je sledovat hrdinu-antihrdinu, jak si poradí se všemi problémy, které na něj autoři naložili.

kasta

Martin Kužel

Kasta Metabaronů – Gimenez Jodorowsky

Nic epičtějšího a lepšího na poli space opery, než tenhle mamutí opus, nemá šanci vyjít nebo vzniknout. Možná nikdy. Jestli je někomu líto, že tenhle magor nikdy nenatočil Dunu, tak právě zde si to plně vynahradil. Zde a v Incalu. Ale ten všichni příčetní už v knihovnách mají.

andělíčkář

Vendula Brunhoferová

Andělíčkář – Nick Harkaway

Syn Johna LeCarré rozehrává bizarní, nadčasovou hru plnou fantastických udělátek a divných pánů s divnými požadavky. V hlavní roli s hodinářem a opravářem mechanických zázraků a vysloužilou agentkou tajné služby. Mechanický román v digitálním věku.

In_Nomine_Sanguinis

Vít Martin Matějka

In Nomine Sanguinis – Miroslav Žamboch

Ať si říká kdo chce co chce, Žamboch je prostě mistrem akčního žánru. Co na tom, že hlavním hrdinou jeho poslední knihy je poněkud neoriginálně vlkodlak. Autor standardně rozjede tak rychlou a zběsilou akci, že se čtenář vzpamatuje teprve o pár hodin později na poslední stránce. A o tom ta čtenářská zábava přece je.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

20 komentářů

  1. Esslemont
    Urcite tam chybí asspon jedno dilo. Navrat Rude gardy nebo Mec z kamene.
    S rytirem edmi kralovstvi souhlas

  2. Hill & King
    Rozhodně bych doplnil seznam o Vánoční říši Joea Hilla a Dr. Spánka Stephena Kinga.

  3. Coreyho trilogie
    a zejména Kalibánova válka u mě vede jednoznačně. Naopak výběr Kopřivy, no, nic.
    Rytíř Martinův milé dílko, ale obsahově přece jen s malým záběrem a myšlenkou.
    No, je to ale jen můj názor. Nic víc.
    Jo a komentáře toho ruskýho mužika,Lazara Jelizariča Podchaljuzina. To jsou opravdu skvosty. Tohle ale míním vážně.

  4. to Racek
    Naneštěstí, literatura faktu zde není zohledněna – a ať chceme nebo ne, Lazar jen vypráví, co napsal sám život 😉
    Zajímavé na tom celém je, že ač jsou ty příhody skutečně skvostné, fungují nejlépe tak jak jsou – jako krátké glosy reagující na jiný obsah. V jakékoliv jiné podobě by hrozně ztrácely, ještě víc než vtipy ve sbírkách anekdot. Kdyby se dokázal vyřešit problém s vazbou na předchozí obsah (je to jen otázka kreativity), byly by to úžasné hříčky do kalendáře. Jedna historka na den. Úplně optimální. Nakonec, možná by to už rok dohromady dalo 😉 Faktem je, že někdy na FP chodím snad už jen kvůli němu – a že člověk občas poklábosí s KarlemC, Schrammem…
    Přiznám se, že největší šťávu pro mě FP měla pod Wiwi.

  5. to standa.e: Díky, taky s tebou rád poklábosím! 🙂 A kamarád Podchaljuzin – to je klasik!

    Jsem nějak svátečně naladěn, tak nebudu na redakční výběr kafrat. Snad jen místo Žambocha bych dal Zaklínače – Bouřková sezóna a místo Kopřivy Dies Irae od Fabiana.

    EXCELSIOR, GENTLEMANI! – Ta si to opravdu zaslouží!

    A dovolím si vyslovit přání: Letos Metabaroni, příští rok Technokaplani!!

  6. Já bych řekl, že na fantasyplanet došlo ke generační obměně, ono se to časem vyladí.

  7. Ech, díky za chválu, holoubci! To božího člověka, který se právě vrátil z hraničních lesů kde s vlkodlaky a kolozuby zápolil, potěší! Škoda jen, že vás při našich besedách nemůžu přes tlety dráty sklenkou počastovat! Inu, jak se říká: Když sedíš u lahvičky, nalij i příteli, byť by byl sto verst daleko!

  8. to Podchaljuzin:
    Díky za pozvání! Dám si skleničku na tvoji počest! 🙂

  9. to karlikC
    A to ti ten fabián připadá jako něco mimořádného, ja ti nevím, mě připadá Dies Irae kapánek jako krok zpět, ale jsou ty vánoce tak se budem hádat jen slušně ju?

  10. to sitko:
    No pokud ti jako “něco mimořádného” připadají Aktivní kovy, za které jsem to chtěl měnit, tak potom vážně nemá vůbec smysl se hádat. .-)

  11. to karlikC
    hmm na tom něco je, já bych řekl že jak Aktivní kovy tak Dies irae nejsou od autorů to nejlepší, co by mohly předvést

  12. to KarelC
    To by ale byla velká chyba, holoubku, nechat to bez vítěze! Z toho už pošlo mnoho potížiček! Jako onehdá u nás ve vsi: Dva mužici se pustili do křížku, kdo má lepší samohonku. Každý tedy soudek vyvalil a započali kolemjdoucí častovat. Za chvíli se seběhla celá ves, a vychytralí vesničané vypili oba soudky s tím, že vítěze nelze určit a že by se měli vyvalit další! Jenže ti dva mužici jak už byli taky opilí se při pokusu společně vyvalit další soudek spletli a místo do sklepa jednoho z nich vlezli do chlívku ke starostově praseti! To když je zmerčilo, radostně zakvičelo a pustilo se do nich zuby i kopejtky! Tak zle je zřídilo, že z toho nebožáci smrt měli! Do dneška se mi zdá o tom, jak starostovo prase chlemtá z jejich otevřených hrudníků horkou krev! A nejhorší je, že jejich lakomé ženy odmítli další soudky vodky vydat, takže dodnes nevíme, která z těch samohonek byla vlastně lepší! Inu, jak se říká: Kde není vítěze, tam zubatá přileze!

Zveřejnit odpověď