Temná kněžka Vespertina: Když se smůla lepí jeptišce na paty

Trh s knihami je nekonečný a přesycený příběhy, jejichž hlavní hrdinka je neobvyklá, jedinečná, ne jako ostatní dívky. Řekněme si to na rovinu – občas to už čtenáři leze krkem, protože je těžké najít autora, který z klišoidního tématu dokáže vytřískat něco originálního, vytvořit zajímavou postavu, která čtenáře vtáhne do děje a udrží jeho pozornost.

Artemisia je trochu neobvyklým typem hlavní hrdinky v young adult žánru. Za prvé je novickou žijící v klášteře. Novicku vyhledávající nějaké to magické pozdvižení ve fantasy knihách moc nenajdeme. Navíc se stará o mrtvá těla a pomáhá duším zemřelých v klidu odejít.  Mimoto má Artemisia neskutečnou smůlu. Ačkoliv je asociál největšího kalibru a pro sarkastickou poznámku nejde daleko, osud si s jejím klidným životním plánem slušně řečeno vytřel pozadí a připravil si pro ni tolik dobrodružství, až se z toho Artemisii bude točit hlava.

Mentální problémy, přízraky a jeptiška

O životě hlavní hrdinky, o jejím těžkém dětství a vztazích s rodiči, dlouhodobém posednutí, které přežije málokdo nebo o tom, jak z ní její minulost a zlozvyky z ní pramenící udělaly takovou osobu, kterou o několik let později je, se dozvídá čtenář v průběhu příběhu. Navzdory faktu, že je mladá novicka v klášteře neoblíbeným outsiderem trpícím úzkostmi, se jejím prvním opravdovým společníkem se paradoxně stane Přízrak, kterého jeptiška vysvobodí z relikviáře. Navzájem si jsou oporou, Přízrak má na Artemisii dobrý vliv, krotí její tvrdohlavost, impulzivnost a potřebu chovat se jako hrdinka. Díky tomu společně vyváznou z několika ošemetných situací.

Podle mého názoru autorka zobrazila duševní stav obou hlavních postav velmi uctivě. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, i na Přízrak dolehlo jeho několik staletí dlouhé uvěznění v relikviáři. Během děje se vyskytne několik těžších scén přispívajících k pochopení obou charakterů a jejich postojů. Čtenář poté sleduje, jak se z jejich handrkování vytrácí břitkost a mění se v přátelštější popichování.

Přesto, že ostatní vztahy nedostanou tolik prostoru, neznamená to, že nejsou stejně důležité. Veškerá přátelství vytvořená v průběhu děje jsou důležitá a speciální ve svých vlastních ohledech, což se ukáže ke konci knihy, kdy jsou zapotřebí především.

Zápletek není nikdy dost

Svět Margaret Rogersonové v Temné kněžce Vespertině je inspirován katolickou církví a osvícenstvím, kdy je náboženství nejen nevyhnutelné, ale také jedinou obranou lidí proti duchům a posednutí. Po nespecifikované události, jež se stala před staletími, existoval řád svatých se schopností používat magii a porazit posedlé mrtvé, kteří položili základy pozdější přísné náboženské struktury v Temné kněžce. S plynoucím dějem autorka odkrývá další zajímavé aspekty svého světa, který se stává mnohem rozsáhlejším navzdory tomu, že se příběh odehrává pouze ve dvou městech.

V hlavní zápletce se nehromadí vedlejší dějové linie, přesto může chvíli trvat, než čtenář plně pochopí všechny aspekty, jelikož některá klíčová fakta jsou odhalena až ke konci děje. Tím pádem zůstává čtenář ve sladkém nevědomí, stejně jako hlavní hrdinka. Autorka se též vyhnula přehnanému sdělování informací hned na počátku, tím pádem je tempo Temné kněžky pomalejší, ale rozjezd stojí za posečkání. Rozhodně se jedná o odpočinkovou četbu navzdory temnějším tématům. Kniha by se dala považovat vzhledem ke svému uzavřenému konci za samostatnou, ale Margaret Rogersonová oznámila vydání dalšího dílu, o jehož zápletce můžeme zatím jen spekulovat.

Margaret Rogersonová: Temná kněžka Vespertina

Vydal: Fragment, 2022

Překlad: Zdík Dušek

Počet stran: 341

Cena: 469 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď