Tygři moře: esence historické sword and sorcery

Když otevřete sbírku Tygři moře na poslední straně, dozvíte se, že kniha u nás vychází již třetím vydáním. To vede k zamyšlení nad tím, čím je R. E. Howard výjimečný. Přece jen od doby vzniku textů uplynulo spoustu let, na poli fantasy byly popsány stohy papíru, a přesto Howardovo jméno stále zvučně zní. Poodhalme tedy, v čem tkví kouzlo spisovatelovy tvorby.

Takže především Howard je jedním ze zakladatelů žánru, proto jeho knihy vycházely, vychází a budou dál vycházet, a uspějí tam, kde mnoho současníků bude zapomenuto. Howard toho napsal mnoho a ne vše bylo vždy kvalitní, v této sbírce však najdete výkvět jeho tvorby.

Tygři moře obsahují devět povídek a, jak anotace naznačuje, jsoz věnováni přednostně dvěma autorovým hrdinům. Na začátku se setkáváme ve dvou povídkách s irským bojovníkem Turlogh O’Brienem, zatímco v posledních čtyřech povídkách s Keltem Cormac Mac Artem. Howard není nijak výrazný psycholog postav a mezi válečníky je to především jejich původ a prohnanost a síla, co je odlišuje od ostatních.

Osudy dvou hrdinů pak rozdělují uprostřed sbírky tři díla. Lidé stínů a Ztracená rasa se věnují historii ve sbírce často zmiňovaných Piktů – národa, který vývojem zůstal kdesi v době kamenné a obrací se za svou zašlou slávou. Text Aššubanipalův plamen pak z knihy vybočuje nejen tím, že se odehrává na Arabském poloostrově, ale i časově, protože je zasazen až do doby střelných zbraní. Povídka mimo jiné obsahuje odkaz na tvorbu zakladatele moderního hororu H. P. Lovecrafta.

Přestože je nejznámějším dílem R. E. Howarda cyklus textů o Conanovi, nabízí sbírka Tygři moře pohled na trochu jiný subžánr sword and sorcery, jímž je ona historická část. Ano, tady někde hledal inspiraci pro své dílo Jaroslav Mostecký pro svoji trilogii Vlčí věk. Především popis divokostí válečné vřavy severských válečníků je velmi podobný.

I když je na zachraňování krásných princezen, zabíjení zlých božstev a vykrádání temných svatyní cosi otřepaného, autor to uměl napsat s citem, který působí do dnešních dnů. Jistě, dnes se píšou spíše tisícistránkové ságy, které vás ohromí svojí komplikovaností, ovšem Howardova povídka vás svou přímočarostí bude bavit dodnes, má prostě něco navíc. Asi ono pověstné kouzlo.

Robert E. Howard: Tygři moře
Vydal: Laser-books, 2015
Obálka: Boris Vallejo
Překlad: Michael Bronec
Počet stran: 296
Cena: 219 Kč

Hodnocení: 75 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď