Ičigo se předčasně loučí…

Manga Bleach si dává stopku.

Bleach 21Jelikož Crew vydává tunu komiksů a hned několik manga sérií, bylo jen otázkou času, než bude muset minimálně jedna z nich ostrouhat. A černého Petra si bohužel vytáhnul Bleach. Poslední u nás vydaný svazek tak ukončuje příběhový úsek, který běžel víc jak deset dílů a jakžtakž uzavírá několik dějových linek. Problémem však je, že hlavní příběh je stále otevřen dokořán a situace s úhlavním záporákem se nijak nedořešila, neboť upláchnul. Díky tomu tak čtenář má pocit neuspokojenosti a chce víc… a já se vůbec nedivím, protože následující knihy jsou skutečně parádní.

Jak jsem již psal o několik řádků výše, tahle kniha slouží jako pomyslné uzavření a rozloučení s jednou érou, kterou si Ičigo a jeho přátelé prožili. Érou, která byla plná akce, krásné kresby a stylových schopností. To však nyní musí jít stranou, neboť na řadu přicházejí hlavně dialogy, díky kterým se utvářejí nová přátelství, vztahy a interakce postav. Také se jakožto čtenář musíme rozloučit s kupou postav, neboť příběh se opět přesouvá do lidského světa. V něm přichází na scénu zcela nová postava, které nám otevírá úplně nový svět a možnosti. Jo, Hirako je tajemný až na půdu, jenže… u nás se čtenáři nedozví nic víc, než pouhou ochutnávku. Což je prostě průšvih. A budu se opakovat, nicméně tahle kniha zkrátka neměla být poslední. Ale chápu, že špatné prodeje by to v žádném případě nedokázaly utáhnout až na 48. svazek, kde by se dal celý příběh krásně uzavřít. Díky tomu ale máte z celého svazku tak nějak pachuť, pocit polovičatosti. A zatímco první polovina s loučením funguje na jedničku, ta druhá vzhledem k situaci vydávání kolabuje a spíše rozzuřuje. A je to škoda, protože jinak se svazek řadí k velmi povedeným dílům.

Bleach 21 in2Stále ale těší, že kniha je protkaná trefným humorem specifickým pro danou sérii a že kresebně kvalita neselhává. Tite Kubo je pan kreslíř a stránka za stránkou je krásnější a pohlednější. Své charaktery kreslí s větší pečlivostí a energií a jeho stínování je prvotřídní. Dvoustran je i tentokrát více a i když si jsou vesměs podobné, jsou atraktivní a atmosférické. Stejnou kvalitou pak oplývají i nápadité úvodní stránky kapitol. Český překlad je v pořádku, jako vždy těší i překlady bonusů a stejně jako VŽDY vadí, že editace je slušně řečeno odfláklá. Velikost písma je sice správná, ale ty neřesti s odporným vycentrováním jsou fakt trestuhodné. Spousta bublin má text narvaný v horním rohu a vypadá to zkrátka velmi amatérsky. O to víc tahle skutečnost mrzí, neboť je to Crwi vytýkáno již poněkolikáté. Závěrem je vůči kupujícím vcelku nefér, že se neobětovala třeba poslední strana na nějaké vyjádření k zastavení vydávání, či zkrátka nějakou zprávu co a jak, neboť ne každý čte diskuzní fóra.

Vzato kolem a kolem, další Bleach je pohodová zábava, která však trpí tím, že je u nás, alespoň na nějakou dobu, utlá. Ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Teď jen doufat, že se stane zázrak a Bleach bude časem znovu pokračovat. Vzhledem k tomu, co by přišlo za nové postavy a příběhy, by to bylo vskutku parádní.

Autor: Tite Kubo
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 192
Cena: 189 Kč

Hodnocení: 70 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď