V Kalábrii: Beaglův další jednorožec

Jméno Petera S. Beagla zná pravděpodobně každý fanoušek fantasy – vždyť jeho nejslavnější dílo, Poslední jednorožec, je v rámci historie žánru zapsáno písmem nesmazatelným. A jak je vidno, Poslední jednorožec ve skutečnosti tím posledním nebyl.

Na dalšího z nejpůvabnějších tvorů kouzelného bestiáře totiž náhodou narazil i postarší introvertní farmář a amatérský básník Claudio Bianchi. Co narazil – spíš zrovna žil na místě, které si ke svému dalšímu pobytu nádherná jednorožka vybrala. Jinak než tak, že si jednorožec vybere právě vás, totiž přeci nemáte šanci jej zahlédnout, to dává smysl.

Jenomže tatam je doba hrdinných reků, obětavých princů, chrabrých kavalírů a mocných či ňoumovatých mágů, kteří by se jednorožku snažili chránit. Ne, dneska je doba médií, lačnících po šokujících novinkách, které by mohly hlásit do širého světa v milionech výtisků novin a na miliardách obrazovek. A zároveň – i dneska je doba, kdy mocní touží vlastnit něco, (na) co ostatní nemají.

Beaglova novelka V Kalábrii vyšla v únoru roku 2017, nakladatelství Argo nám ji tedy v rámci řady Fantastika přináší jako poměrně žhavou novinku. Je přitom zajímavé porovnat, jakým směrem se autorova mysl pohnula – přeci jen, nepočítáme-li úzkou publikaci Bard speciál, která obsazuje Beaglovu povídku, jeho knihy v češtině byste snadno spočítali na prstech jedné ruky – a to byste ještě o tři prsty mohli přijít třeba na cirkulárce. Správně, byly tu jen dvě. Poslední jednorožec a Poklidné a tiché místo. Obě přitom patří na počátek autorovy bibliografie, druhá jmenovaná je dokonce jeho prvotinou. Poslední jednorožec pak v originále vyšel před téměř padesáti lety. Nejnovějším u nás vydaným textem oblíbeného spisovatele je krátká novelka Dvě srdce z roku 2011, jakožto regulérní sequel přibalená právě k jednorožci.

Beagleův styl je pořád snadno rozeznatelný. Přestože ztratil jistou ráznost, dynamičnost a epičnost a marnotratnost co do používání nápadů, ustálil a zdokonalil svůj vlastní styl a jazyk. Tak se to ostatně stalo VĚTŠINĚ autorům světa. Jeho poetika je tak snad ještě poetičtější, jeho postavy živější, témata nostalgičtější. Skrze Claudia snadno zahoříte láskou ke Kalábrii (po dočtení bych se do téhle části jižní Itálie s radostí přestěhoval) a Claudiovu vlastnímu kousku světa – zahradě a jejím obyvatelům: tvrdohlavému kozlu, stárnoucímu psovi a trojici kočičích nalezenců. A k jednorožce, která ho poctila svou návštěvou. Spolu s ním budete hledat cestu k lidem okolo (tedy těm hodným), k citům a k sobě samému.

Spolu s ním budete objevovat zázraky. Velké – takové, jakými jsou jednorožci. Nebo ty výrazně menší – slunce zapadajícím nad nádhernou krajinou. Nespoutanou, tvrdohlavou svobodou rodu felis, která se však nesmí zaměňovat za nelásku a ignoraci. Touhu psát básně, milovat a vzdorovat klidně celému světu. Nalezení vnitřní odvahy, o které jste neměli ani ponětí, že tam někde uvnitř dřímá.

Anebo možnosti přečíst si krásnou knihu.

 

Peter S. Beagle: V Kalábrii
Vydalo: Argo, 2017
Počet stran: 144
Cena: 238 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď