Válka světů: s vidlemi na mimozemšťany

A máme tu další dárek k patnáctinám série Agent JFK.
Recenzi nejnovější knihy z pera klasika české fantastiky, Miroslava Žambocha – a že se nejedná přímo o JFK, ale o jeho odvěké rivaly, nám určitě prominete!

Série Agent X-Hawk je pohledem na sérii Agent JFK „z druhé strany“, tedy z pohledu těch, kteří jsou v sérii Agent JFK prezentováni jako ti špatní. A přesto, že se tentokrát úhlavní nepřítel Agentury Kovářů rovnováhy neobjeví osobně, a vlastně se neobjeví ani nikdo z těch správných agenturních chlapců a děvčat, neznamená to, že Framon Dotchi nebude mít plné ruce práce.

Série Agent X-Hawk má doposud pouhé tři díly. Válka světů navazuje na ten první s názvem Hitman – má stejného autora, Miroslava Žambocha, i hlavního hrdinu, Framona Dotchiho. Ten se však ocitá ve zcela nové pozici: namísto toho, aby škodil Agentuře, užívá si agentského důchodu a vydává se na cestu bez konkrétního cíle. Jeho bezstarostná jízda však nemá dlouhého trvání, protože malebné pobřeží oceánu ukrývá hrozbu, která může učinit definitivní konec války X-Hawkových armád s Agenturou tím, že vymaže z povrchu zemského oba znepřátelené tábory naráz.

A teď si vás naporcujem!

Na Válku světů coby pokračování série se čekalo dlouhých sedm let, od vydání Hitmana uplynulo dokonce devět roků! Jak se Miroslav Žamboch vyjádřil v jednom z rozhovorů – píše už jen to, co ho baví, a tak občas přichystá svým čtenářům zajímavé překvapení. Válka světů byla jedním z nich, protože primárně se autor věnoval v poslední době především „mateřské“ sérii Agent JFK a Baklymu, Této knize rozhodně nelze upřít lehkost a zábavnost; zkrátka je naprosto zřejmé, že psaní si Žamboch opravdu užíval.

Mimochodem, pro plnohodnotný zážitek stačí mít obecné povědomí o světě agenta JFK; přijdete sice o některé narážky a odkazy, ale jinak je příběh víceméně nezávislý a dá se číst samostatně.  Provázanost s dalšími díly není na první pohled příliš zřejmá, na druhou stranu zase není pro danou sérii Válka světů vyloženě reprezentativním vzorkem.

Válka světů nemá vyšší ambice než být zábavnou knihou, dobře udělaným akčním brakem. Jenže i brak lze napsat opravdu dobře, básnicky řečeno nadbrakově. Žamboch nejde cestou české akční školy a nezanechává za sebou potoky krve a kupy černohumorných hlášek; sází spíše na serióznější polohu svého díla jak ostatně velí dosavadní směrování celé série.

Framon Dotchi, hlavní hrdina příběhu, se ocitá v táboře plném lidí zatažených nedobrovolně do boje o holé životy. Neznámí nepřátelé přichází z moře a Framon má k dispozici pouze nákladní automobil plný proviantu a zbraní a své bohaté vojenské zkušenosti z minulosti. Jenže udělat ze skupiny vystrašených vesničanů armádu lusknutím prstů zkrátka nejde, to je asi jasné; i přesto udělá Framon vše, co je v jeho silách. Bohužel, velmi rychle se ukáže, že ani veškerá snaha nebude na neznámé nepřátele s největší pravděpodobností stačit.

Hlavně čtivě

Vzhledem k tomu, že příběh má být především svižný a akční, je mnoho věcí zjednodušeno tak, aby nic nebrzdilo děj. Hlavní hrdina se naučí nový jazyk takříkajíc za pochodu, podobně jako si osvojí některé další dovednosti. Ano, muselo to tu zaznít, abychom si vyjasnili čtenářská očekávání, ale na druhou stranu je třeba říct, že o tom vůbec nebudete přemýšlet. Příběh má totiž velmi rychlý spád a čtenář se bude koncentrovat zejména na centrum dění, které představuje boj s nevyzpytatelnými nepřáteli z mořských hlubin, nebo spíše mělčin.

Právě s nepřáteli si autor doslova vyhrál. Několik forem agresivních útočníků vás možná v myšlenkách přenese o nějaký ten rok zpět k počítačovým hrám typu tower defender nebo do starých arkádových heren, kde jste rozbíjeli šipkami velké bubliny na menší. A s přibývajícími stránkami možná zjistíte, že na přirovnání k počítačové hře je víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nad hladinou konzumního braku

Až doteď se mohlo zdát, že Válka světů je klasická schematická konzumní četba. Ano, schematická možná ano, žádné překvapení se nekoná a děj je předvídatelný a nikterak komplikovaný. Ale nebyl by to Žamboch aby neměl nějaké to eso v rukávu.

Kromě neotřelých nepřátel, kterým bude třeba se ubránit, je vypravěčovým trumfem práce s postavami. Framon Dotchi rozhodně není žádný superhrdina a nadčlověk, i on se dokáže bát a občas má prachsprosté štěstí. Člověk by sice čekal, že po letech ve službě „zlu“ nebude mít zájem zachraňovat nevinné civilisty, ale opak je pravdou, díky čemuž vyznívá Framon jako absolutní klaďas vzbuzující sympatie.

Autor se ovšem nesoustředil pouze na hlavního hrdinu. Zajímavá je i žena, která se k němu řízením osudu přidá a ke které Framon možná až nezdravě přilne. Právě city činí hlavního hrdinu uvěřitelného, lidštějšího a charakterově prokreslenějšího. Dobře, nakonec se stejně projeví jako „správnej magor“ a udělá správnou věc, ale to už je řeč o epickém finále, které si zkrátka trochu toho patosu zaslouží. Co je pro podobné knihy netypické je boj o moc uvnitř skupiny. I v ohrožení života se některá pochybná individua snaží dostat ke korytu a náš klaďas bude mít plné ruce (většinou v nich musí držet nějakou zbraň) práce, aby si udržel svoji pozici vůdce. Tedy přesněji řečeno živého vůdce.

Zaujme i autorův styl vyprávění vypilovaný léty na hranici dokonalosti – ačkoliv se můžeme bavit o určité rutině ve vypravěčských postupech, stále to funguje a má to své kouzlo. Dostanete skvělé popisy zakomponované do dynamických akčních scén, díky čemuž budete mít opravdu jasnou představu o dění i vizuální podobě jednotlivých postav i netypických protivníků.

Obecně řečeno: Žamboch se nebál i v tomto typu knihy jít trochu do hloubky a nabízí pestré a čtenářsky vděčné postavy, což budete zajisté kvitovat s povděkem.

Válka světů je zkrátka kniha, kterou autora evidentně bavilo psát, a v mnoha aspektech se na ní doslova vyřádil. Právě kvůli té doslova hmatatelné radosti vás bude bavit ji číst, i když těch důvodů by se našlo mnohem více. Je trochu škoda, že příběh stojí víceméně mimo dějovou linii boje Agentury a X-Hawkových poskoků, ale s tím bohužel nic neuděláme; na druhou stranu se ukazuje, že Žamboch patří k předním autorům české fantastiky a umí psát líbivě bez ohledu na to, co zrovna píše.

Miroslav Žamboch: Válka světů (Agent X-Hawk 3)

Vydal: Triton, 2019

Obálka: Petr Vyoral

Počet stran: 256

Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď