Z krve a popela: Vyvolená Panna a neupíří upíři

S new adult fantasy knihami se v poslední době doslova roztrhl pytel, a o jeden nový přírůstek se postarala americká hvězda contemporary (všední život) žánru Jennifer L. Armentroutová. Vyšlo jí u nás v překladu zhruba dvacet knížek, avšak ve svém mateřském jazyce má na účtu kolem dvanácti sérií a několik samostatných románů. Vlastně by se dalo říct, že autorka v posledních třech letech sype z rukávu jednu knihu za druhou.

V následujícím textu bude samozřejmě řeč o letos přeložené horké novince a loňském vítězi čtenářské ankety na Goodreads Z krve a popela, v níž rozhodně nic není, jak vypadá!

Ne všechno, co vypadá jako Maasová, je Massová…

Penellaphe „Poppy“ není typickou dámou v nesnázích. Je vyvolenou Pannou, které se nikdo nesmí dotknout nebo na ni jen pohlédnout, a která nesmí ve svém životě zažít cokoliv, co by bylo považováno za urážku bohům. Vesměs by nejlépe udělala, kdyby seděla u sebe v pokoji s rukama založenýma v klíně a nedělala absolutně nic, aby někoho neurazila, protože i když je pro mnohé vyvolenou, její život není skutečně jejím, a pravidla, podle nichž má žít, určují jiní.

Poppy by ale nebyla správná hrdinka kdyby se ze stereotypních škatulek nevymanila alespoň tím, že se po nocích tajně toulá po městě, aby pomohla obyvatelům svými schopnostmi nebo se vkradla do hostince hrát karty.

Další hlavní postavou je Hawk Flynn, Poppyin nový osobní strážce, který má za úkol ji chránit a zaručit, že se dožije Povznesení. Je pohledný, velmi rád flirtuje snad se vším, co se hýbe, všichni o něm slyšeli a většina ho má i ráda, pokud ho zrovna nepovažují za konkurenta ve své cestě za dívčím srdcem. Na druhou stranu je skvělým profesionálem a schopným vojákem, jinak by nezískal své momentální místo, ale jinak o něm nikdo nic pořádně neví.

Krvavé bolístky, traumátka a tajemství

Mezi hlavní témata příběhu, která jsou přítomna téměř u každé z hlavních postav a prezentují se u nich různými způsoby, se řadí zneužívání moci, smutek a trauma z minulosti. Různé zastrašovací taktiky pro udržení lidu pod kontrolou jsou neustále ve hře jak v Poppyině životě, tak v celém království, a není jednoduššího způsobu, kterým zastřít zlo, než prohlásit, že se děje vůle bohů.

Tajemství jsou na každém rohu, ať už se jedná o Poppy, jejíž vlastní schopnosti se zdají být každým dnem silnější a silnější, nebo o to, co se děje za zavřenými dveřmi vévodova domu, kde hrdinka momentálně žije. A těch tajemství je mnohem víc: co je doopravdy Povznesení nebo co a proč se stalo Poppyině rodině před lety – událost, která ji zjizvila psychicky i fyzicky.

Osobní traumata dodávají postavám hloubku a je jednodušší pro čtenáře jejich chování pochopit a soucítit s nimi, ačkoliv některá rozhodnutí jsou doopravdy padlá na hlavu (naštěstí jich není mnoho). Autorka však nevytasila všechny karty na stůl hned v prvním dílu, a jsem si jistá, že něco si nechala do budoucích pokračování, protože v plánu je dalších pět knih (v angličtině vyšly už celkem tři).

Už jen fakt, že se jedná o šestidílnou sérii, naznačuje, že rozjezd Z krve a popela je pomalý, doopravdy pomalý. Autorka nijak detailně nepopisovala vymyšlený svět a nezahrnula prvních několik stránek pravidly, spíše se jedná o náčrt a náznak toho, jak věci fungují. Více se zaměřila na vztahy mezi postavami, aby si k nim čtenář vytvořil pouto.

Zároveň dobře (a i velmi realisticky, řekla bych) popisuje, co to znamená být mladým člověkem objevujícím vlastní potřeby, který se mění a roste do osoby, jíž chce doopravdy být – bez jakýchkoliv předsudků a nároků, jež jsou na dotyčného kladeny jak okolím, tak “nadřízenými“.

Dokážu stoprocentně pochopit, proč je na zadní straně knihy napsáno, že je doporučena pro fanoušky Maasové – hlavní hrdinka není křehotinka a nebojí se ušpinit si ruce, zároveň příběh v druhé polovině obsahuje detailně popsané sexuální scény – nicméně to není jenom o nich – a budování napětí s pomalu vyplývajícími tajemstvími na povrch a ukončování cliffhangery, to je přesně to, co mají obě autorky společné.

Nikdo jim to ale nemůže mít za zlé, protože je to zároveň přesně to, co je dělá tak dobrými spisovatelkami a donutí čtenáře, aby si pořídili další knihu.

Z krve a popela má možná pomalý rozjezd, pár hloupých rozhodnutí a prozatím zdající se nedokončený svět (s velkým potenciálem, nebudu lhát), rozhodně se ale řadí mezi nová guilty pleasure. A máme se určitě na co těšit – vždyť nás čeká dalších pět knih!

Jennifer L. Armentroutová: Z krve a popela
Vydal:
Fragment, 2021
Překlad: Pavla Kubešová
Počet stran: 543
Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď