Zlodějská přísaha: A vypadalo to tak slibně…

Zlodějská přísaha začíná přesně tam, kde Zlodějský tanec končí – Jase se s vendskou královnou domluvil, že jeho říše bude uznána za království a společně s Kazi se vydávají zpět domů, do Ballengarovy říše, aby dobré zprávy předali dál. Ale to by nebylo jejich „štěstí“, aby se něco nepokazilo.

Hned na začátku je dvojice hlavních hrdinů rozdělena. Do Jasova domova totiž vtrhli vetřelci, usadili se tam a Jase několikrát zasáhli šípy. Nebyla by to Kazi, aby se svému milému nesnažila pomoci, ale bylo jí to platné asi jako mrtvému zimník, protože nepřátel bylo moc a ona se stala zajatcem. Netrvalo dlouho a Kazi se dozvěděla, že Jase je mrtvý – čemuž odmítá věřit (překvapivě).

Jako správná špiónka a zlodějka nechává svého věznitele myslet si, že je na jeho straně, dokud je to pro ni výhodné; a mezitím spřádá svoje vlastní plány. Zůstává „hostem“ zejména proto, aby dohlédla na Jasovy mladší sourozence, které Montegue, jako každý správný záporák, před sebou drží jako pomyslný štít. Kazi ale nehodlá jen přihlížet a nechat Jasovo království v rukách nepřítele moc dlouho.

Zlodějská přísaha je opět vyprávěna z pohledů Kazi, a Jase a osobně bych v postavách nějaký veliký vývoj neviděla, snad kromě toho, že se patrei (něco jako vládce) naučí důvěřovat i lidem, kteří nepatří do jeho rodiny (protože mu prostě nic jiného nezbývá), a Kazi je pro změnu nervózní z toho, že potom, co Jase unesla, nebude jeho rodina schopná akceptovat ji jako jeho partnerku. Ačkoliv Zlodějský tanec končil jakýmsi cliffhangerem, dalo by se od závěrečného dílu očekávat, že bude nabitý akcí, ale tak to není; k tomu se některé pasáže nepříjemně vlečou a dají se lehce předvídat. Zlodějská přísaha je totiž především o tom, jak se autorčiny postavy zvládnou přizpůsobit a vypořádat s nastalými situacemi, ať už vědí či nevědí, jestli někdo z jejich blízkých a milovaných je nebo není naživu.

Před čtením rozhodně doporučuji pustit se znovu do Zlodějského tance, protože zde narazíte na opravdu velké množství vedlejších postav (už jen Jasova rodina je neuvěřitelně velká, a k tomu ještě připočítejte postavy z Kronik pozůstalých) a není šance, že byste byli schopni si je zapamatovat všechny do jedné. Další problém představují opakující se scénáře kapitol, kdy se hlavní postavy alespoň jednou zmiňují o své drahé polovičce: jak jim chybí, co asi dělá… No, a potom tu máme hlavního záporáka, který měl být zřejmě vážně zlý manipulátor, ale nějak z toho autorce vyšlo levné, nadržené a sexistické prase. Nadržené proto, že chce s Kazi neustále spát, pokud ji zrovna nezdroguje a nesnaží se z ní vytáhnout informace.

Vzhledem k tomu, že autorka už od začátku zamýšlela Zloděje jako duologii, je Zlodějská přísaha dobré zakončení, ačkoliv v závěru trochu uspěchané, nereálné a naivní. Koneckonců mi už Zlodějský tanec přišel jako taková pohádka, takže určitý stupeň té naivity se holt musí tolerovat, ale upřímně? Dočetla jsem Zlodějskou přísahu a byla jsem ráda, že je konec. Několik věcí mi v příběhu nedávalo smysl, většina vedlejších postav byla zbytečná (nikdo mi to nevymluví) a bylo jich přehnaně moc. Navíc historické vsuvky, jež dělaly Zlodějský tanec zajímavým z hlediska historie Jasova původu a rodiny, zde působí otravně a zbytečně.

Pokud se vám však bude zdát, že Zlodějská přísaha obsahuje až moc nedotažených nápadů a informací, nezoufejte – nejste jediní. Velká část magie (především její užívání) je ponechána bez vysvětlení, třeba onen záhadný magický prášek (kde se tam vzal, jak k němu Montegue přišel, co přesně dělá). Nebo se může zdát, že autorka na některé scény úplně zapomněla a o pár stránek dál ve dvou větách zmínila, že se stalo tohle a tohle, někdo někoho vysvobodil, ale pro jistotu se nezachází do detailů, stejně jako v určitých souhrnech dialogů. Některé rozhovory bych si vážně přečetla ráda, ale musela jsem si vystačit s pouhým shrnutím.

Celkově vzato se celá kniha táhne. Když už si myslíte, že nějaká situace někam směřuje a stane se nějaký zvrat, všechno se vrátí do zajetých solidních kolejí. A to je bohužel dost škoda.

Mary E. Pearsonová: Zlodějská přísaha

Vydalo: CooBoo, 2020

Překlad: Jana Jašová
Počet stran: 416

Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď