Ztracené hvězdy se rozhodně neztratí

Poslední z kanonických SW příběhů je obrovským překvapením!

Mimo Tarkina, který nám Egmont v minulém roce vydal, jsme se dočkali i několika dalších oficiálně kanonických románů, které však spíše cílily na mladší čtenářstvo. Jedno z nich měla být i kniha Ztracené hvězdy od Claudie Gray. Ovšem pokud se nenecháte odradit kategorizací a dáte tomuhle dílu šanci, zaručuji vám, že se ponoříte do jedné z nejlepších Star Wars knih, co u nás vůbec vyšly.

Já tohle vážně nečekal. Příběh dvou stran – dvou světů a dvou na první pohled odlišných postav není žádnou novinkou. Thane Kyrell ze smetánky a Ciena Ree naopak z chudobných poměrů… tohle fakt není něco, co by člověka mělo nalákat. Oba dva si k sobě najdou cestu, oba míří k podobnému cíli a oba mají spoustu společných názorů, a přesto víte, že musí nastat nějaký zvrat. Základní premisa, a vlastně i prvních několik stran, jsou jedno velké klišé, které nepřekvapí ani příběhem, ani stylem napsání, prostě ničím. Jenže čím víc čtete a čím dál se dostáváte, tím víc chápete, že tento příběh v sobě skrývá neuvěřitelnou hloubku a důležitost. A hlavním důvodem jsou právě postavy.

Ty totiž nejsou ploché. Dokonce se postupně vymaňují z pozic klasických kladných charakterů. Gray dokázala napsat příběh o dvojici, která je uchopena tak uvěřitelně, jako nebe na obloze. Jejich chování a emoce procházejí díky různým etapám příběhu neskutečným vývojem a děj napsaný z pohledů obou postav najednou získává určitý tvar a emoční podkres, který rezonuje na první dobrou. Právě díky tomu, že jak Thanea, tak Cienu sledujeme od jejich dětství, přes pubertu až dál do dospělosti a stáří, se jejich pocity, charaktery a příběh stávají neuvěřitelně silným, blízkým a v mnoha ohledech i hřejivým. Dlouho se mi nestalo, že bych se culil od ucha k uchu, když se snaží Gray o romanci, a to ne nutně právě mezi hlavní dvojicí. Pevně vybudované základy zkrátka sympaticky ukazují nám známý svět z pohledu chlapce a dívky, již umí snít, chybovat a pochopitelně i milovat. A když už jsem to naťukl: Hlavně první polovina se toho vůbec nebojí, a i když je kniha primárně určena mladším, nemá problém s mírou sexuality, syrového vyobrazení či smrti. A vše je napsáno tak svěže, tak lidsky, že budete překvapením otvírat pusu sem a tam. Neskutečně silné vyprávění plné citu a lásky.

Tím druhým a nejdůležitějším důvodem, proč je kniha tak skvělá, je skutečnost, že děj se odehrává v delším časovém rozmezí, díky čemuž vidíme téměř všechny podstatné scény a důležité události, které změnily svět téhle předaleké galaxie. Aniž bych vyzradil vše podstatné, tak se můžete těšit třeba na bitvu o Hvězdu smrti, nezapomenutelnou potyčku na Hothu, návštěvu v Oblačném městě a spoustu dalších známých lokací, které však vidíme úplně z jiné perspektivy. A o to víc jsou tyhle scény šťavnatější a zábavnější. Mimo to se můžete těšit na spoustu odkazů na filmové události, a to i ve formě postav, kde Vader, Tarkin, Leia a Wedge nejsou ani zdaleka jedinými, kdo sehrají svou roli. Ale nic z toho není v příběhu jen pro efekt, jen na sílu. Vše tam zkrátka sedí jak hrnec na prdel a vy se budete usmívat od ucha k uchu.

Tam, kde mi Tarkin vadil svou strohostí, chladností a příliš detailním vyprávěním, Ztracené hvězdy ladně přinášejí příběh, který nijak nedrhne, vše okamžitě vysvětluje a nesnaží se sloužit jako encyklopedie Star Wars světa. Je to skutečně příběh, který funguje ve všech směrech, a mimo to má velmi příjemnou přidanou hodnotu ve formě odkazů, postav, strojů a všeho možného, jenž známe z klonových válek či filmové ságy. Hlavním hnacím motorem je však dvojice hlavních postav, které jsem fandil od začátku do konce. A to se mi už zatraceně dlouho nestalo. Proto na vás všechny naléhám – nebojte se toho, běžte a kupte to, neboť lepší příběh z kulis Star Wars jsem od Dartha Banea fakt nečetl.

Silné vyprávění, perfektní psychologie postav, hřejivé emoce, tuna odkazů, kulisy oblíbeného světa… tady není o čem se bavit. Naprostá paráda a jedna z nejlepších knih SW u nás!

Claudia Gray: Ztracené hvězdy
Překlad: Lucie Kosíková
Vydal: Egmont, 2015
Počet stran: 480
Cena: 429 Kč

Hodnocení: 95%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Pouze varování pro případné potenciální koupěchtivé čtenáře. Knihu jsem právě dočetl a jsem zklamán, protože jsem čekal… asi více než jsem čekat měl. Očekávejte zhruba to, co se píše v recenzi – příběh dvou hlavních postav na pozadí důvěrně známých událostí. Píši zhruba, protože vyprávění mi nepřipadalo nijak výjimečné a postavy jsou dopředu nalinkované, takže kulisy a události jsou ve finále tou hlavní devizou. Knihu bych tak hodnotil jako průměrnou a vhodnou pouze pro opravdové fanoušky SW. Já sice fanouškem jsem (mám kromě základních i některé obdobné “doplňkové” knihy a do knihovny si “díky” recenzi zařadím i tuto), ale z knihy jsem zklamaný, protože dle mého názoru přinesla pouze tuctový příběh ze SW universa do sbírky. Možná bych byl méně zklamaný, kdyby recenze nevyzněla tak oslavně a nadšeně a neočekával jsem něco výjimečného.

Zveřejnit odpověď