Pevnost 01/2023: Staré dobré filmové kusy, Wednesday i kupa knih

S novým rokem je tady první číslo Pevnosti, které zas a znovu přináší pořádnou nálož zajímavých recenzí a informací o filmech, seriálech a hlavně knihách, mezi nimiž si každý vybere to své.

Filmové novinky a klasiky 80. let

V lednovém čísle se můžete těšit například na článek Josefa Horkého, který se soustředil na filmovou fantastiku 80. a 90. let minulého století. Společně s Josefem se juknete na takové spektákly jako jsou Čelisti, Vetřelec, Hvězdné války – Epizoda 4, Souboj Titánů, Nekonečný příběh, Jestřebí žena, Labyrint, Princezna nevěsta…. Dále si Josef připravil článek o seriálu Willow, který navazuje na stejnojmennou osmdesátkovou epickou fantasy. V souvislosti s tímto tématem si můžete dopřát rozhovor Venduly Kreplové s Noahem Hathawayem, kterého můžete znát jako Atreje z Nekonečného příběhu.

Pokud byste si rádi dopřáli něco ze současné tvorby, pak třeba vsaďte na Moniku Dvořákovou s druhým dílem české fantasy pohádky Princezna zakletá v čase. Pohádkový tip v podobě Prokleté romance (pokračování Kouzelné romance) přináší i Vendula Kreplová. A pokud vám pohádky úplně nevoní, tak skočte za Jakubem Mercem s hororově laděnou černou komedií Menu. Případně je tady ještě Jiří Pavlovský s recenzí Black Panther: Wakanda forever a Snivokraje.

Vzhledem k tomu, že jedním z top seriálu je v posledních týdnech Wednesday, tak nemůže chybět článek věnující se nejen o samotném seriálu, ale též fenoménu Addamsových obecně. Rebeca Maxová vás provede historií téhle rodinky od seriálu z 60. let až po ikonické filmové zpracování s Angelicou Huston a Christinou Ricci.

Leden ve znamení fantasy

V lednovém knižní rubrice na vás čeká například Jiří Popiolek s exotickým kouskem Plameny pomsty (Evan Winters), v němž se snoubí akční nářez proložený intrikami. Akční kousek přináší také Martin Bečvář v podobě Lovecké sezóny, kterou má na svědomí Larry Correia. Jako bonus si můžete v povídkové sekci dopřát menší ochutnávku tohoto kousku v podobě povídky Tanya, Princezna elfů.

Kateřina Hajžmanová si vzala na starost Posledního absolventa, přímé pokračování Smrtícího vzdělání, Naomi Novikové. Pokud ujíždíte na příbězích z kouzelnických škol, tak tohle je jasná volba. Dále Katka svou pozornost věnovala dystopickému románu Bez citu od Neala Shustermana. Dystopický kousek přináší také Wojta Běhounek v podobě Pádu Kaspické republiky z pera Neila Sharpsona. Pokud ujíždíte na podivnostech všeho druhu, pak by vám neměl uniknout článek Pavla Suchého o Bizarropolis spadajícího do žánru bizarro, který cílí především na otrlé čtenáře. Jestli byste si rádi oddechli a chtěli něco nenáročného, pak by vás mohla zaujmout Michaela Merglová se svou recenzí románu Travise Johna Klunea s názvem Pod šeptajícími dveřmi.

Za žádnou cenu si nenechte ujít recenzi Michala Tesáčka na novinku Joea Abercrombieho Moudrost davů, protože tohle je jedna z nej knih minulého roku!

V lednovém čísle samozřejmě nechybí i několik zástupců české tvorby. Martin Bečvář se rozepsal o třetím díle Delavského cyklu s názvem Píseň války. Jako bonus je k článku přibalen také rozhovor se samotnou autorkou Michaelou Merglovu. Český horor zastupuje povídková antologie Červi v hlavě, do které přispěla čtveřice spisovatelů – Jiří Koreš, Kristýna Lyach, Karin Novotná, Jaroslava Pelikánová. Tenhle počin si vzal na starost Lumír Havlíček.

Lednové číslo opanovala především fantasy, ale i tak na scifisty čeká alespoň Jan Nohovec s románem Bruce Sterlinga s názvem Schismatrix Plus. Případně můžete zavítat do povídkové rubriky, kde připravena povídka Davida Šenka s názvem Stařec a volání moře.

Lednová komiksová nabídka

Ani lednu nemohou chybět nějaké ty komiksy! Není jich sice mnoho, ale o to kvalitnější kousky si pro vás redaktoři vybrali. Nevěříte? Tak třeba Michal Tesáček vás seznámí s kanadským kouskem Bludiště od Jeffa Lemirea. Wojta Běhounek pro změnu vsází na svalovce z Cimerie aka Conana v komiksu Conan přichází. A nakonec je tady ještě Filip Gotfrid se souborným vydáním Rychlých šípů, které kromě dobrodružství hlavních hrdinů přináší i doprovodné texty se zajímavými informacemi.

Něco na dlouhé lednové večery

Pokud hledáte něco jiného než knihy, filmy nebo komiksy, čím si zkrátit dlouhé lednové večery, tak zavítejte za Karlem Kališem do videoherního koutku, kde na vás čeká například Pokémon Violet, Sonic Frontiers a Star Trek: Prodigi – Supernova. Jestli byste raději něco, co si můžete dát s rodinou či kamarády, tak vsaďte na Filipa Gotfrida s deskovkami jako jsou Dračí hrad: Nové výzvy, Divočina Severní Ameriky a Caesar.

A jak se to má v lednu s Pevností Plus? Inu, tentokrát se můžete těšit na povídkovou sbírku Divoké karty, které sesbíral George R. R. Martin.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page