Pevnost 03/2023: Březen přeje hororům

Zdá se, že březen přeje především hororovým příběhům ve všech možných podobách. Na své si tudíž v březnové Pevnosti přijdou především milovníci děsu, avšak nebojte se, že by ostatní okrouhali. Pevnostní posádka totiž myslí na všechny, takže fantazáci a scifisti si také najdou něco, co bude ladit jejich vkusu.

Filmová nadílka v březnu

Zajímá vás, co přináší měsíc březen v rámci filmové tvorby? Tak v tom případě vsaďte třeba na Jiřího Pavlovského, jenž přináší recenzi snímku Někdo klepe na dveře a novou marvelovku Ant-Man a Wasp: Quantumania. Pokud byste si rádi dopřáli nějakou tu hororovou záležitost, pak určitě vsaďte na Jakuba Merce s jeho recenzí Sick. Případně je tady ještě Antonín Tesař s pozvánkou na Festival otrlého diváka. Od Venduly Kreplové se zase dozvíte, jak dopadla jihokorejská sci-fi Čung_E. A jestli byste rádi něco nenáročného, tak zaskočte za Kateřinou Hajžmanovou, která se věnuje Divnosvětu od Disneyho.

Jedním z hlavních témat nové Pevnosti je komiksový hrdina jménem Shazam! O tomhle maníkovi v trikotu se rozepsal Karel Ryška, v jehož článku se dozvíte všechno podstatné, abyste byli v obraze a mohli si plně vychutnat filmové pokračování s podtitulem Fury of the Gods. Druhým velkým tématem je fenomén s názvem Dungeons and Dragons, který pro vás rozebere Martin Paytok. Možná se ptáte, proč se něco takového nachází ve filmové části Pevnosti. Odpověď je jednoduchá. Hollywood se totiž rozhodl tohle téma zpracovat ve filmu Dungeons and Dragons: Honor Among Thieves.

A nakonec je tady ještě Josef Horký, který si připravil takový menší přehled seriálové tvorby ze světa Star Wars, a práskne, jak se tahle značka dostala do tlap hamižného myšáka Mickeyho.

Literární okénko

Pokud fandíte literárnímu hororu, tak zaskočte za Jiřím Popiolekem, který se podíval na zoubek románu Shirley Jacksonové s názvem Sluneční hodiny. Fanoušci Stephana Kinga a seriálu Stranger Things by si zase mohli přijít na své v Knize nehod Chucka Wendiga, o níž se rozepsal Pavel Suchý.

Zdá se, že březen přeje české fantastice, kterou si vzal na starost především Martin Bečvář. Tento redaktor si samozřejmě nenechal ujít novinku Františka Kotlety s názvem Operace Petragun ze série Legie. Dalším reprezentantem české fantastiky je antologie Hrdinové Českých zemí z cyklu České země Jana Kotouče. To této sbírky povídek přispěla svou troškou například Lucie Lukačovičová, Vendula Brunhoferová, Vladimír Šlechta, Karel Doležal, Tomáš Bandžuch a Julie Nováková. Do vod české tvorby zavítala i Michalela Merglová, odkud vylovila třetí díl ze série Radka Starého Arila. Novinka nese podtitul Stíny Citadely.

Když už mluvíme o české fantastice, tak nesmíme zapomenout na povídkovou rubriku, v níž tentokrát najdete příběh z novinkové antologie Hrdinové Českých zemí Svaté právo od Lucie Lukačovičové a fantasy vyprávění Vzplanutí od Michaely Kubíčkové.

Duo Bečvář a Merglová se pustilo také do zahraniční tvorby. Míša se pověnovala sci-fi románu Arkady Martineové Pustina zvaná mír, pokračování space opery Vzpomínka zvaná říše. Martin se zase povídal na nové vydání klasiky Lži Lockeho Lamory od Scotta Lynche, v němž si na své přijdou milovníci dobrodružné fantasy, v níž se to hemží podvody a bojem o moc v podsvětí.

Ostatní redaktoři se ovšem neflákali a přispěli do březnového čísla také. Pokud byste si rádi nějaký příjemný a odpočinkový příběh s dobrým koncem, pak vsaďte na Moniku Dvořákovou a její recenzí románu F. T. Lukense s názvem Šťastně až na věky? Tahle redaktorka se podívala i na antologii Jiný kraj, kterou má na svědomí dvojice editorek Tereza Matoušková a Tereza Kadečková, která dbaly na to, aby byla povídková nabídka pokud možno co nejpestřejší. Pokud preferujete něco neobvyklého a šmrcnutého magickým realismem, tak by vaší pozornosti neměl uniknout Wojta Běhounek s románem Roberta R. McCammona Smrt před úsvitem. A nakonec je tady ještě Mickey 7 Edwarda Ashtona, o kterém se rozepsala Lucie Procházková.

Komiksové a herní povyražení

Horor se prodral i do březnové komiksové rubriky. David P. Stefanovič přináší Vánoční říši, kterou má na svědomí syn krále hororu Stephana Kinga, Joel Hill. Boris Hokr vás pro změnu vezme do světa Warhammeru 40.000 v podobě Sester bitvy. Pokud byste rádi dospělejší verzi příběhu o Petru Panovi, tak byste neměli minout článek Jakuba Zahradníka. Komiksového zpracování se dočkala také klasika H. G. Wellse s názvem Stroj času, o kterém píše Martin Fajkus. Pevnostní vládce se dále podíval ještě na český kousek s názvem Příběh čarodějky od Jana Mareše.

A na co se můžete těšit ve videoherní sekci? Hlavním tématem je akční RPG Hogwarts Legacy, jemuž svou pozornost věnoval Karel Kališ, který si o něm připravil dvoustránkový článek.

Milovníci deskovek mohou zaskočit za Filipem Gotfridem, který přináší budovatelskou záležitost z průmyslové revoluce Brass Birmingham, kde si budete rozvíjet svůj vlastní průmysl, dopravu i obchod. Filip ještě přibalil i sympatickou záležitost s názvem Výbušné lektvary. A do třetice všeho deskoherního je tady Jakub Zahradník s Duchy Carcassonne.

Březnová Pevnost (jako obvykle) přináší kupu zajímavých článků a recenzí, mezi nimiž si každý určitě najde to své. A pokud by vám náhodou přišlo málo, tak je tady ještě Pevnost Plus s komiksovým dárečkem v podobě Mimoňů 3–6.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď