Strážcové Varadínu: Návrat slavného turkobijce Báthoryho tentokrát v audioknize z produkce Tympanum

„Martalovská sebranka mi unesla syna. A já ho jedu zachránit. Nebo alespoň zjistit jaký ho potkal osud. Nic jiného mě tam netáhne. Nezajímá mě válka v Sedmihradsku, netrápí mě zkáza Hajduságu. A je úplně jedno, kým jsem byl předtím, jaké hodnosti jsem dosáhl a jestli jsem z poddanského nebo urozeného rodu. Jsem jen otec hledající chlapce. To je pravda a na tom jediném záleží.“ (citace z audioknihy)

Kdo by neznal skvělou pentalogii Juraje Červenáka Dobrodružství kapitána Báthoryho? Příběh tohoto kapitána šermíře, rytíře a básníka, se odehrává na pozadí protitureckých válek z let 1660- 1664. Tehdy vojska Osmanské říše stanula před hradbami Vídně, ale dříve než k tomu došlo a než byla slavně odražena, napáchala velké škody nejen v Sedmihradsku, ale především v rodinách mnoha občanů Habsburské monarchie. Jedním z těch, koho hadrové hlavy připravili o jeho nejbližší, byl kapitán Kornelius Báthory. Díky Juraji Červenákovi prožil při pátrání po svém uneseném synovi Michalovi nejednu horkou chvilku a zbraň zkřížil nejen s mnoha tureckými šermíři, ale čelil i potvorám nadpřirozeným.

Audiovydavatelství Tympanum se věnuje vydávání Červenákových knih už nějaký čas, a tak není divu, že vedle sérií Černokněžník, Stein a Barbarič a Bohatýr sáhlo také po Dobrodružstvích kapitána Báthoryho. Knihu načetl herec Městských divadel Pražských Ernesto Čekan, který má díky interpretaci Sapkowského Husitské trilogie s historickými texty velkou zkušenost. Stejně jako ve výše zmiňované trilogii i zde se interpret našel především v bojových scénách – ty jsou v jeho podání nepřekonatelné. Ať už jde o souboj ve mlýně uprostřed blat, vybílení hajducké hospody či bitvu o skalní pevnost střežící cestu k Varadínu, je jeho nasazení a cit pro dynamiku boje obrovským zážitkem. Příjemným překvapením jsou pak hudební předěly, v nichž jsou slyšet jak tóny spinetu, tak orientálně znějící melodie. Zkrátka a dobře, takhle má znít dobrý dobrodružný historický příběh. Snad jen části, v níž se hlavní hrdina v mrákotách propadá do minulosti, mohly být kvůli lepší přehlednosti odděleny nějakým zvukovým předělem, v těch místech se může posluchač lehce ztratit. Stejně tak i ženské postavy a postavy mladých mužů, které znějí v interpretově podání dost podobně, mohl jinak velmi pečlivý Čekan pojmout poněkud odlišněji.

Přes tyto drobné chybičky mohu audioknihu Strážcové Varadínu doporučit, a to nejen fanouškům Juraje Červenáka, ale i ctitelům dobrodružných historických příběhů.

Hodnocení: Příběh: 95%   Interpret: 90%   Celkově 90%

Juraj Červenák: Strážcové Varadínu

Vydalo: Tympanum, 2022

Interpret: Ernesto Čekan

Dělka: 17 hodin 50 minut

Formát: MP3 ke stažení / CD MP3

Cena: 448 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď