Pandemic: Epicentrum – Evropa: Mutace do kapsy

Pandemic je jedním ze základních kamenů, na nichž staví již léta neutuchající úspěšnost deskových her. Nelze se tedy divit, že varianty a rozšíření z něj bují podobně jako mutace covidu.

Po celém světě došlo i na Evropu. Červená, žlutá a modrá neidentifikovaná, zato však smrtící nemoc ohrožují nevelký herní plán a hráči se je v kooperaci musí pokusit vymýtit, ergo vynalézt na jednu každou lék.

Co hráč, to postava s unikátním povoláním a schopností, a několika možnými akcemi zahrnujícími pohyb na nejbližší i vzdálenější pole, možnost léčit čili odstraňovat kostičky chorob z měst, a soustředěním stejnobarevných karet posléze v Ženevě vyvinout lék. Mechanismus hry se stará o šíření nemocí, ba dokonce o propukání pandemií, takže logicky „je to o tom“ kdo s koho, respektive zda budou dříve vynalezeny léky nebo hráčům dojdou zářivě průsvitné šestiboké smrti či herní karty měst.

Ty totiž potřebujete nejen na přesuny jako jakési letenky, ale také na výše zmíněnou tvorbu léku, a konečně jako svébytné formy znalostí, ale jejich předání je složité a musí se na ně sejít v jednom městě dvoučlenné konzilium – jeden hráč dává a druhý bere.

 

Bitka strategie a náhody

Strategie se tu pere s náhodou a vyhrávají tak na střídačku, čili pokud toužíte po striktně nenáhodné hře, držte si Pandemic asi stejně daleko od těla jako chřipku, ale to pravděpodobně řada našich čtenářů ví, nebo alespoň tuší. Klasická hra Pandemic je obecně hodně známá, a tak zde zmiňme, že od té „velké“ se Evropa liší menším formátem většiny komponentů, jednoduššími upravenými pravidly – například se nestaví výzkumné stanice -, menším počtem nemocí i epidemií, a naopak přidanými mutacemi, které případně ztěžují boj s nemocemi a tím i celou partii.

Krabička zmiňuje také možnost zkombinovat Evropu s dalšími lokálními rozšířeními, ovšem pozor (a pro některé bohužel): odkaz je v angličtině!

Zavirování se podařilo

Trochu se to po covidu (nebo s covidem? Už se v tom ztrácím…) ekluje napsat, ale zcela upřímně: zavirování Evropy se podařilo. Funguje jako malá varianta Pandemicu na cesty, funguje při omezeném čase, ve kterém si chcete hrát na doktora, funguje dokonce jako náhrada za velkou verzi i jako její předskokan; a funguje lépe než jako prostá zmenšenina, jelikož obtížný mód se vyhrává sakra obtížně.

Samozřejmě to není, jako když dostanete na stůl zcela novou hru, a zavilé odpůrce Pandemicu o svých kvalitách taky asi nepřesvědčí, ale pro ostatní je a bude více než potěšující.

Matt Leacock, Tom Lehmann: Pandemic: Epicentrum – Evropa

Vydal: ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

Počet hráčů: 2 – 4

Doporučený věk: 8+

Doba hry: 30 min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 649 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď