JFK – průvodce pro začátečníky

Když už slavíme ty patnáctiny, je třeba těm, kteří oslavence neznají, alespoň krátce přiblížit, o co se vlastně jedná.

Pro začátek si jako krátké představení série dovolíme nabídnout (pr)úvodní text Petra Čapka:

Jak to vlastně vzniklo?

Po sametové revoluci u nás nastal opravdový boom fantasy a sci-fi knih. Překládalo se ve velkém a i čeští autoři přikládali snaživě ruku k dílu. Právě v těchto letech byly u nás velmi populární sci-fi série Mark Stone, nebo Perry Rhodan. Kdo zapátrá jistě mezi jednotlivými díly těchto seriálů najde i dílka českých autorů.

A právě tady zakročili dva známí autoři Miroslav Žamboch a Jiří Walker Procházka, kteří si řekli, že zahraniční série jsou sice fajn, ale chtělo by to něco našeho. Talentovaných autorů máme přeci dost a natěšených čtenářů taky. A právě na motivy Marka Stona nebo Perryho Rhodana tak vznikla první česká původní sci-fi a fantasy série Agent JFK

Dva duchovní otce na jediné fotce

Kdo v tom vůbec hraje?

Jak asi název napovídá v této sérii půjde hlavně o Agenta JFK. JFK, celým jménem John Francis Kovář (ano je to Čech i když původ je trochu složitější)  je válečný veterán, bývalý člen speciálních jednotek rychlého nasazení a mezinárodní vojenské diplomatické jednotky podřízené nejvyššímu velení NATO. Svou vojenskou kariéru ukončil v hodnosti kapitána české armády a poté dostal nabídku stát se členem úderného týmu Agentury EF.

Aby v tom nebyl JFK sám obklopuje ho velké množství dalších agentů (Vincent Vega, Frank Boorman, Andrea Le Vilefort atd.) Tuhle bandu doplňuje také Johnova nadřízená Ljuba Bytewská a profesor von Wonder. A abychom nezapoměli bez pořádného záporáka by to nebylo přece ono. Tuhle roli tu zastává Xaverius Hawk (Bývalý člen Agentury, který se snaží ovládnout jednotlivé světy. Proč? To nikdo neví) zkráceně X-Hawk.

To asi tak ve zkratce s kým se budete setkávat

O co tady jde?

Ve chvíli kdy se JFK přidá k Equilibri Ferrarius, tj. Kováři rovnováhy vrhá se po hlavě do akcí nad kterými zůstává rozum stát, a které by mu s přehledem záviděl i agent jejího veličenstva James Bond (mimochodem s ním se taky setkáme).

Kováři rovnováhy mají za úkol udržet rovnováhu ve vesmíru a aby to nebylo tak jednoduché, přidejte si k tomu nekonečné množství paralelních světů, minulost i budoucnost. Z toho je jasné, že to nebude žádný med, obzvlášť když jim život znepříjemňuje X-Hawk.

Kam se všude podíváme?

Na místa známá i neznámá, do historických dějin, ale i do vzdálené budoucnosti. Jak jsem říkal představivost našich autorů nezná mezí a tak vysílají Johna na opravdu prapodivná místa. Představte si Šumavu trápenou kůrovcem, nic zvláštního řeknete si, jenže co když je ten kůrovec velký jako panelák, to je panečku jiná. To je jen jedna u umírněnějších ukázek co na čtenáře čeká.

Na opačný pól se řadí jeden z nejkontroverznějších dílů z pera Ondřeje Neffa, který vyšle JFK napříč minulostí až do doby kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Opět vcelku normální, ta pravá zábava ovšem začne když k Ježíšovi přidáte Jamese Bonda a motorovou pilu.

Míst a osobností se kterými se setkáme je opravdu hodně a tak dostáváme záruku, že si vybere opravdu každý. Vždyť ve které jiné sérii se setkáme s Ježíšem stejně snadno jako s elfy z Pána prstenů, nebo Čapkovi Mloky?

Jak si stojí u čtenářů?

V době svého vzniku byla série opravdu velmi oblíbená. Dnes, po více než třiceti dílech, se již takové pozornosti netěší. Ovšem i přesto má stále početnou fanouškovskou základnu, kterou najdeme například na jfk-fans.cz (tyto stránky bohužel zanikly a částečně je nahradila Facebooková skupina https://www.facebook.com/groups/31870214311/?fref=nf ) .

Přeci jen každá série, která má takový počet dílů má svá silná i slabá místa. A je pravda, že postupem času začala pomalu ztrácet dech. To ovšem nechtěl dopustit JWP, který se nebál radikálního řezu a v dvacátém sedmém dílu postavil vše vzhůru nohama a dal tak Kovářovi nový impuls, který zatím drží.

Rozhodně nečekejte od této série nějakou hlubokomyslnou literaturu. Je to brak, ovšem brak který se za to čím je vůbec nestydí a dokáže zpříjemnit cestu do práce pořádnou porcí akce, hlášek a osobitého humoru, který přináší každý z autorů.

SVŮJ SVĚT SI MUSÍME ZASLOUŽIT!

 

Momentka z besedy s autory na Světě knihy 2016

A my si dovolíme ještě malé doplnění:

Jak bylo psáno výše, nabízí série JFK svět otevřený různým autorům.

Na tvorbě série se mimo Miroslava Žambocha a Jiřího Walkera Procházky podíleli i další známí autoři české fantastické scény (byť někteří již možná trochu zapadali prachem):

Tomáš Němec, Petr Schink, Jan Hlávka, Ondřej Neff, Karolina Francová, Vlado Ríša, Vladimír Šlechta, Míla Linc, Tomáš Bartoš, Františka Vrbenská, Josef Pecinovský, Jaroslav A. Polák, Zbyněk Kučera Holub, Jan Kotouč, Julie Nováková, Václava Molcarová či “největší fandové série” Petr Totek a Libor Machala. (snad jsme na nikoho nezapomněli, pokud ano, omlouváme se, nebylo to úmyslné, jen je vás zkrátka moc).

V některých dílech byly navíc i povídky ze světa série.

Do série také patří dva povídkové sborníky: Svůj svět si musíme zasloužit a Soumrak světů. Kromě toho se sérii Agent JFK souvisí i série Agent X-Hawk, kde se podíváme do tábora nepřátel Kovářů rovnováhy.

V současnosti má série rovných 40 dílů.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď