28 dní poté…

Nejnovější film Dannyho Boylea, režiséra Trainspottingu, je béčkový apokalyptický zombie horor. V současné době je ještě v našich kinech stále ke spatření. 28 dní poté je něco jako když zkřížíte Den trifidů s filmem Od soumraku do úsvitu.

Předpokládám, že většina z vás četla slavný Den trifidů. A pokud ne, nevadí. Určitě jste alespoň jednou nějaký apokaliptický příběh četli nebo viděli. 28 dní poté se velmi drží stereotypu tohoto typu sci-fi a nevymýšlí nic nového. Zatímco třeba snímek Terryho Gilliama 12 opic je dějově originální, Den trifidů na to, že je padesát (!) let starý, samozřejmě také, ale 28 dní poté jako by se snažil zachovat co možná nejpřesněji ten nejobvyklejší scénář skonu našeho lidstva.

Totiž: Bojovníci za práva zvířat pustí z výzkumného ústavu nakažené šimpanze. Infekce se po lidech šíří rychlostí blesku. 28 dní poté se v nemocnici probudí z kómatu hlavní hrdina, který nachází Londýn zcela prázdný. Až na… spoustu zuřivých zombií, které mu jdou po krku. Hrstka přeživších si však snaží pomoci, proto se k nim hlavní hrdina přidá a společně odjíždějí pryč z Londýna. I když asi žádný turista nebude chodit na tento film jenom aby viděl totálně prázdný Londýn, což se mu jindy nemůže poštěstit, jsou tyto záběry těmi nejsilnějšími z celého filmu. Dokonale vyjadřují apokalyptickou náladu.

Nákaza se projevuje na infikovaných téměř okamžitě, proto musí nenakažení velice rychle jednat. Stačí, aby vašeho kamaráda škrábla jedna z těch milionů zombií, a už to okamžitě musíte popravit, nebo budete bojovat jen proti další zombii. Proto, jak není originální zápletka a její řešení, tak jsou nestereotypní jednotlivé scény. Tady není nic nadsazené nebo nemožné – prostě vše šlape v duchu logiky. Je můj přítel nakažený? Šmik, měl smůlu! Žádné hořekování a přemlouvání se, že se najde lék. Nejdůležitější je jednat rychle. Potom bude na lítost času dost. Navíc je vše natočeno velice syrovým, naturalistickým způsobem, jak se sluší a patří na správný béčkový horor. Spousta krve, zvratků, ulámaných končetin, okousaných obličejů – režisér nešetřil s ničím. I když akce je ve filmu spousta, rozhodně se nejedná o akční film. Akci totiž není věnován hlavní prostor – souboje jsou krátké, snímané trhající se kamerou, skryté za různými kamerovými efekty a filtry. Jde spíš o přenášení celkového dojmu a pocitu na diváky. Zvláště kvůli těmto záběrům příliš nedoporučuji, aby na 28 dní poté chodily slabší povahy. Viděl jsem na vlastní oči jejich výraz. 🙂 Otrlejší diváci béčkových „braindeadů“ však budou těžko něčím překvapeni.

Co je na 28 dnech poté zajímavé? Hlavně celková pochmurná nálada. Atmosféru umí režisér nasadit a udržet po celou dobu filmu (tedy až na ten happyend). Docílil toho mimo jiné tím, že obsadil neznámé herce a použil digitální kameru, jejíž vybledlost jenom podtrhuje vybledlost naší civilizace. A zajímavé také je, že zde dostaly své místo i myšlenky. To rozhodně nebývá v béčkových hororech zvykem a jejich diváka by tato „filozofičtější“ poloha mohla značně překvapit. Domnívám se ale, že se tato rovina podařila s tou zombijáckou vyvražďovačkou vcelku dobře vyvážit. Ale asi těžko bude tenhle film pro všechny. Otrlí béčkaři uvídí to co obvykle, neotrlý zbytek obecenstva bude “zvracet”. Ideální je divák, který běžně sleduje to, co dávají v kinech a jen občas mrkne na něco syrovějšího.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Huráá, som prvý!!!! Je to nieco podobne ako RESIDENT EVIL, nie? Tak sa mi zda: Tam bol tiez virus /i ked ho nevypustili bojovnici za prava zvierat/, boli tam i zombie a ine priserky. Dufam, ze sa mi ho podari este stihnut v kine.

  2. Tenhle film byl hodně dobrej, žádnej se mi už dlouho nelíbil jako tohle… a je to fakt, skončit před tou poslední scénou s happyendem, nemá absolutně chybu 🙂 Rozhodně doporučuju… 🙂

  3. Naprosto prázdý Londýn je naprosto skvělý. Trifidy mám rád, tenhle film je dobrý…hodnocení taky sedí.Btw zas tak drsný to Ondro není, jen občas dost překvapí.Myšlenky jsou klasicky klasické, tedy nic převratného. Prostě přepsaný Den Trifidů. Dobrý a můžeme doporučit i slabším povahám… máte-li rádi zombíky, není co řešit.

  4. Hou hou hou:-) Souhlasím s Roggym, film, co mě skutečně chytil za koule:-) Když jsem ho viděl na Avalconu, tak sem si řek, jo, takhle dobrej film se nevidí každej den. Resident Evil na něj vůbec nemá, TO byla bezduchá mlátička, navíc bez pořádný akce, napětí a konce. TADY mi nevadil ani ten happyend (myslim, že k příběhu perfektně pásnul – co vůbec máte proti happyendům?:-)). Film samotný má spoustu atmosféry, napětí, vylidněný londýn supr, ale nejlepší byl stejně ten závěr – ta poslední bitevní scéna měla jednoduše pořádnej drive, navíc navazující na předchozí atmosféru; skutečně mě přimáčkla k plátnu. Měla sílu jako zombie, co se vám chystá urvat hlavu. Dokonce mě jako vůbec první film inspirovala k psaní povídky:-) Tudíž já bych dal filmu i vyšší hodnocení. To že není originální – a jaká apokalypsa je, že? Vždycky stejně všichni musej chcípnout:-) To už je podstata tohohle žánru, že je ze svý podstaty neoriginální. Naopak to, co z tohohle základu vychází ho využívá bezezbytku a skutečně vám podá ten pravý filmový zážitek srovnatelný třeba i s Felinim:-) Nekecám (sorry, nemůžu si zrovna vzpomenout na nějakej supr intošskej film, co mě poslední dobou dostal, tak jsem tam hodil chudáka Feliniho:-)) Jinak, co jsem čet na něj dřív recenze, tak většina recenzentů byla zklamaná, ale v kině na Avalconu byli všichni nadšený až na jednoho – podle něj film pořádně nevyužil možnosti, které nabízela zápletka. Nevím, mě se zdálo, že ji využil když ne do mrtě, tak skutečně hodně. Asi většině lidí vadí, že byl takový komorní a skutečně pracoval s psychologií diváka, což od něj asi nečekali. Čímž se dostáváme k poslední věci: skutečně si myslíte, že by lidi nad ním mohli zvracet nebo být zhnusený? Mě to fakt nepřišlo, i když podle sebe asi fakt těžko můžu soudit:-) Asi tak. A jakej je váš názor? (na film, ne na mě:-))

  5. Fuj fuj, tohle je humac. Dival sem se na to dva dny pred zkouskou a div mi to neprohloubilo deprese:)) Atmosfera je ze zacatku skutecne zabijejici…a ta beznadej po celou dobu filmu (az na posledni scenu…ale pripada mi to svely ukoncit takovejhle tip filmu happy endem-velice progresivni:) ta je zabijejici. Jeste bych doporucil dalsi podobnej film akorat ne tak hustej. Jmenuje se Dog Slodiers a je o vlkodlacich…taky parada. Braindead jest ovsem samozdrejme porad klasika klasik.

  6. Ja to taky videl na Avalconu a spokojeny jsem nebyl (a nebyl jsem ten jeden clovek:-)). Prislo mi ze to dost postrada logiku – proc nepouzili strelny zbrane od zacatku? Proc si nevzali auto od zacatku? Proc je ty zombie vzdycky jen kously, ale pak nesezraly? Proste moc odvazane jsem nebyl.P.S. pro recenzenta: ve slove “apokalypsa” se po l pise tvrde y, a to i pri sklonovani!

  7. ukončení filmu
    Původně měl mít tenhle film jinej konec, mnohem depresivnější. Ale po testovací produkci, podle reakcí diváků, zvítězil konec s happyendem. Těžko říct, jestli bohužel nebo bohudík. Alternativní ukončení by mělo být na DVD verzi. Snad se jí dočkáme i u nás.

  8. Díky Vojtovi za příspěvek, pod který se skoro můžu podepsat. Taky jsem film shlédla v Chotěboři a ačkoli patřím mezi ty slabší povahy a hororům obecně moc neholduju, tohle se mi líbilo. Hlavně proto, že se nejednalo o nějakou primitivní lekárnu (na židli jsem nadskočila jednou a žádná vzteklá zombie to nezpůsobila), spíš jsem ocenila nečekanou psychologii a opravdu ponurou atmosféru. Na druhou stranu – Pipin uvádí výhrady vůči logice a má taky pravdu, ale nějak jsem to pustila hlavy a užívala si to i tak. A je fakt, že když jsem vyšla z kina, docela mě potěšilo, že je bílý den a ŽIVÍ lidé před kinem ŽIVĚ diskutují :-)J.

  9. Hodnoceni
    Musim rici, ze mne se take film libil. Osobne ho radim na svem zebricku vyse, nez filmy, kterym obvykle davam 6/10. Treba mne osobne se film libil nez Daredevil, kteremu jsem dal 7/10. Ale jaksi z celkoveho hlediska pri porovnani vsech aspektu tomuhle filmu vyssi hodnoceni nemohu dat. Je to tuze neoriginalni, chvilemi to ztraci napeti, nejsilnejsi je to hned na zacatku, pak uz je to jen takova vyvrazdovacka, kde mne zaujalo jen to, ze se autori nebali naprat tam to muzsko-zenske tema (Vic prozrazovat nebudu, kdo videl, chape, kdo nevidel, bude chapat, co mam na mysli. :o)) Celkove jsou tam logicke nedostatky – ze se nakazi clovek hlopym skrabnutim do deseti sekund, ze zombie jdou po zivych, ktere vzdy rozsekaji na kusy a zerou, tzn. nova zombie musi vzniknout tak, ze se zivemu musi podarit uteci jenom se skrabancem :o))) atd. Ja vim, v beckovych zombijackych hororech se tohle neresi. Ale tam se prave proboha neresi ani psychologie, natoz pak happyendy. Takze je to takova podivna smes. Ale musim uznat, ze hodne povedena. .o)

  10. No nevim, esi originalita je to uplne nejdulezitejsi, to bys musel davat nulu vsem remakum, ze jsou uplne opsany 🙂 Co chces na hororu tohohle typu za originalitu? Ani to muzsko-zenske tema (tos vyjadril moc hezky 🙂 neni nijak originalni… Ciste akademicky: je lepsi film, ktery neni originalni a ma logicky diry, ale presto zanecha v cloveku silny dojem, nebo film, ktery je precizni a desne originalni, ale nicim se te nedotkne? J.

  11. precizni a desne originalni
    Ale ne, proti remakum samozrejme nic nemam. Pokud reziser prohlasi: tak tohle ma byt remake treba King konga, tak budu ocekavat remake King konga a tudiz se na to budou ohledne originality vztahovat kriteria puvodni verze. Tudiz. Pokud by za rok prisel remake 28 dni pote, tak budu hovorit o neoriginalite stejne jako ted, ale nebudu si ani v nejmensim stezovat na to, ze PRESNE stejny film existuje. Ale ze existuje spousta takovych, od kterych se skoro nelisi. :o) Sorry, ale kazdy precizni a desne originalni film na mne zanecha dojem. :o) Resp. jinak: precizni a desne originalni romanticky film pro zeny ocenim jako precizni a desne originalni romanticky film pro zeny, i kdyz na mne nezanecha dojem, protoze je to romanticky film pro zeny, ktery na mne nezanecha dojem nikdy, ac je treba precizni a desne originalni. :o)

  12. To s temi remaky byla nadsazka, sakra :-).Ale jinak: kdyz jsem na 28 dni pote koukala, proste me nenapadlo premyslet o tom, jestli je to originalni a vsechno dokonale logicke. Jen jsem se divala, uzivala si to, trochu se bala a bylo mi fajn (dvojnasobny klad, kdyz pripoctu, ze jsem toho v te Chotebori ze soboty na nedeli moc nenaspala). Tak to ma byt. Ve chvili kdy je film sice uzasne originalni a logicky, ale ja si pri jeho sledovani kousu nehty a filozofuju, jestli je originalni a logicky, tak to je blby. Nenapada me bohuzel zadny priklad, dokonce ani ze sfer romantickych filmu pro zeny, nebot jsem asi zadny romanticky film pro zeny nikdy nevidela :-). Znovu se ptam – co chces za originalitu u horurku s timhle klasickym dejovym schematem? A neprijde ti, ze se treba nejak lisi od beznych hororu, kdyz vetsina lidi, co ho videla, poukazuje na uzasnou atmosferu a psychologii? Psychologie u beckoveho hororu? J.

  13. Co chci? Nenechat tam to “klasicke dejove schema”. Jasne? :o) Vzdyt to mohlo byt trochu jinak resene. Mrkni treba na 12 opic. Taky apokalypticky pribeh, ale tim stylem, jak je to odvypravene, je to zatracene dobre. Kdyz tenhle film postavim vedle 28 dni pote, tak se jenom utvrzuji v tom, ze moje hodnoceni bylo na miste :o) 12 opic ma lepsi herecke vykony, ne drsnejsi, ale rekl bych zajimavejsi atmosferu, obsahuje prvek tajemna a ocekavani (ve 28 dnech pote jsem zadne ocekavani nenasel a dokonce mi bylo dost putna, jestli to skonci dobre nebo spatne), ve 12 opicich mame pocit, ze musime na tu zahadu prijit, tahne nas to pod povrch udalosti, ktere vidime na platne, ma to dejove zvraty a smycky atd. To je fakt perfektni apokalypticky film. 28 dni pote ma v podstate jenom atmosferu, naturalismus scen a prazdny Londyn.

  14. Srovnavat 28 dni pote s 12 opicema mi fakt prijde trochu z cesty. 12 opic je prece uplne nekde jinde (aspon co si tak po tech osmi letech pamatuju)! Kdyz srovnavas diamant a moc hezky oblazek, nikdy z toho ten hezky oblazek dobre nevyleze, at je sebehezci :-). 28 dni pote je mily komorni horor, tak ho srovnavej s komornimi horory – tam si myslim uspeje s prehledem.Ja jsem se puvodne neozyvala ani tak, ze bych se za ten snimek chtela nejak vehementne bit. Aniz bych byvala chtela ten film nejak hodnotit, chtela jsem rici jedno: pro me je to film, na ktery se muze klidne koukat i clovek, ktery jinak horory moc nemusi, dokonce i “slabsi povaha” (ani jednou jsem nemusela koukat stranou, jak byvam jinak nejen u hororu obcas nucena), dokonce jsem si mohla i pobavene rikat “ale, no tak” (scena v tunelu) a protoze nemusim o tom filmu psat nejake radoby objektivni hodnoceni, mohla jsem si ho pro sebe ohodnotit vys nez ty :-). J.

Zveřejnit odpověď