Časopis Fantázia č.25

Vyšla nová Fantázia s pořadovým číslem 25. Už jsem se bál, že bude Fantázia vycházet jenom k ojedinělým příležitostem, jak tomu bylo u předchozích čísel (Eurocon, Pán prstenů). Ale naštěstí tady máme jedno úplně normální číslo. Hurá na něj.

Pravidelné rubriky

Najdeme zde všechny stálé rubriky, ať už se jedná o recenze na knihy a filmy, nebo třeba “nedávno” přibylý Maxonův koutek, v jehož koutečku se skrývají i informace o komiksech (tentokrát poněkud chabý výkřik o Sláinovi). V hudební rubrice tentokrát nalezneme mj. článek “Tolkien v heavy metalu”, což je zajímavé téma, protože kapel inspirovaných Tolkienovými knihami je fůra. Gustáv Murín pokračuje v seriálu článků “Vědecko-fantastická biologie pro každého” čtvrtou částí a ani tentokrát redakce nezapomněla na novinky kolem filmové trilogie Pán prstenů.

Publicistika

Vedle těchto pravidelných rubrik narazíme ve Fantázii na spoustu publicisticky – tentokrát třeba na rozhovory s Mirkem Žambochem a s Ďuro Červenákem, dále články Jak si vedla fantastika na Slovensku minulý rok, Co se přihodilo raketoplánu Columbia atd. Pak zde najdeme ještě nějaké ty reportáže z akcí, události a zajímavosti. Jedině ve Fantázii je takové nepřeberné množství zajímavých informací o tom, co se kolem fantastiky děje, že nám to rozhodně jiné časopisy nenahradí.

Povídky

Hodně z obsahu tvoří povídky – jako vždy od slovenských a českých autorů. Mirek Žamboch napsal pro Fantázii povídku “Q2”, což je taková uvolněná akční scifárna. O něco těžší četba je debutová povídka malířky Martiny Pilcerové  “Hatr-al-amma-ec” (takové názvy bych zakázal :o)). Velmi se mi líbila povídka Ďuro Červenáka “Keď vyjde slnko nad Zoborom…” Vystupuje zde černokněžník Rogan, stěžejní autorův charakter, který se brzy dočká i románu. Povídka je na to, co se v ní stane, až příliš dlouhá, ale Červenák plní stránky nikoliv bezbřehým plkáním, jako to činí mnozí jiní spisovatelé, ale zajímavě obohacuje děj a přibližuje čtenářům slovanskou mytologii. Takže místo abychom po dočtení láteřili nad tím, že to mohlo být třikrát kratší, vychutnáváme si zážitek, jak na nás dýchla atmosféra starých Slovanů. Čtveřici všeho dobrého doplňuje krátká povídka začínajícího autora Michala Sedlára.

Nesmím opomenout ještě informaci, že na třech stranách barevné obálky naleznete komiks Fero Mráze.

O Fantázii

Fantázia je velmi dobrý časopis. K většímu úspěchu jí chybí hlavně dvě věci – čeština a měsíční periodicita.
– Češtinu můžeme vynechat, protože Fantázia je slovenský časopis a těžko bude redakce dělat časopis pro ČR. Pak se ale není co divit, že u nás nejde na dračku. Holt začínáme být pěkně líní přečíst si nějaký ten článek ve slovenštině.
– A co se týče periodicity, tady by to určitě šlo napravit, ale redakce zřejmě nemá tolik času a možností věnovat se měsíčníku. Přeci jenom, ve Fantázii se netočí skoro žádné peníze a většina autorů beztak píše zadarmo a jenom pro zábavu.
Všechno souvisí se vším – nepravidelné vycházení zabraňuje rozsáhlejší distribuci, časopis se nedostane na stánky a tudíž ke čtenářům a v těch několika speciálkách si ho asi těžko kdy koupí o mnoho více lidí než teď. Fantázii by také vzhledem ke koncepci slušelo alespoň pár barevných stránek, ale hádám, že z ekonomického hlediska je to naprosto neproveditelné.

Teď už budu jenom doufat, že bude Fantázia vycházet alespoň jednou za čtvrt roku, jak to teď vypadá. Je to skvělý doplněk k Ikarii a Pevnosti. Všechny časopisy jdou svou cestou a často mám pocit, že Fantázia tu svou cestu prošlapává nejlépe. Ostatně, svědčí o tom i  počet cen Akademie SFFH.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď