Einsteinův mozek – výsledky nominačního kola

S koncem prázdnin skončila i možnost internetového hlasování do čtenářské soutěže Einsteinův mozek pro nejlepší povídku a román roku 2006. Celkem hlasovalo 175 čtenářů, kteří rozdělili celkem 356 hlasů 45 knihám v kategorii román a 416 hlasů 220 povídkám.

Alespoň jeden hlas dostalo 33 ( tj. 75%) knih a 111 (50%) povídek
Prvních jedenáct (jedna desetina z celkového počtu povídek, které dostaly alespoň jeden hlas) nejlépe hodnocených povídek získalo celkem 43 procent všech hlasů a obdobně, první tři nejlépe hodnocené romány (opět jedna desetina z celkového počtu s alespoň jedním hlasem) získaly 37 procent všech hlasů.

Do závěrečného hlasování o čtenářskou cenu Einsteinův mozek pro nejlepší „český“ sff román roku 2006 jsou vámi nominováni:

1. Jiří Kulhánek  –  Stroncium
2. Vladimír Šlechta  – Zahrada sirén
3. Dušan Fabian  –  Invocatio elementalium

Do závěrečného hlasování o čtenářskou cenu Einsteinův mozek pro nejlepší „českou“ sff povídku roku 2006 jsou vámi nominováni (vzhledem k rovnosti bodů na druhém místě postupují celkem čtyři práce):

1.  Miroslav Žamboch   –  Bakly – Anděl bez slitování
2.-4.    Juraj Červenák  –   Bivoj a vládce stříbrného šípu
 Františka Vrbenská & Leonard Medek – Kalné víry Rhenu
 Miroslav Žamboch – Cesta domů

O výhercích knižních odměn a možnosti zúčastnit se finálového hlasování budeme informovat v blízké budoucnosti. 

Ať žije česká fantastika!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Kulhánek a Žamboch… no nečekal jsem nic jineho. Tesim se na konecne vysledky 🙂

  2. No, ještě to může být jinak
    Aby ses nesplet, Ondřeji…Jak jsem odposlechl z “nepotvrzených zdrojů”, jsou tam i autoři, kteří si posílají hlasy sami sobě, a to včetně rodinných příslušníků, (a i přesto se nedostali mezi ty nominované) – takže pokud na tom šprochu je pravdy trochu, tak to musí být docela prdel :)))agentura “Bleskový jwp”

  3. no sice ne na prvnich mistech, ale jsou tam i mi favoriti, coz me nesmirne tesi

  4. sicco
    Na místech ted nezáleží. Když pro ně budeš hlasovat, tak se vítězi stanou 🙂

  5. “Česká” cena
    Chápu, že je “Česká” v uvozovkách, ale neměla by se cena jmenovat česko-slovenská? Já jen, že pokud vím, tak je Dušan Fabian Slovák…

  6. Thomasu Mortovi:
    Ne, že bych se v tom tak docela vyznal, ale mám dojem, že se může zúčastnit toliko slovenská, do češtiny přeložená.

  7. Einstein
    Měl bych návrh na doplněk pravidel: “V případě, že se do nominace dostane několik prací od jednoho autora, postupuje pouze ta s vyšším počtem hlasů, pokud si autor nepřeje jinak. Při stejném počtu hlasů pro několik prací má autor možnost o postupu jedné z nich rozhodovat sám.” Možná se to zdá trochu překombinované, ale takhle má myslím Mirek nevýhodu, hlasy “jeho” čtenářů se rozdělí na dvě povídky místo jedné.

  8. Nechci radit, toho si každý, kdo dělá nějakou cenu, užije až hanba, ale mně se osvědčilo publikovat výsledky prvního kola bez udání počtu získaných hlasů, jen abecedně řazeno. Myslím, že hlasování v druhém kole je pak přirozenější. Neznaje pořadí v 1. kole, nejsou hlasující lákáni zapojovat do 2. kola iracionální prvky (typu “hlasoval bych pro X, ale dám hlas Y, protože ten spíš porazí Z, kterého nemám rád” a podobně).

  9. Hmmm, a ten přechodník má znít “neznajíce”. To je tak, když člověk po sobě přepisuje souvětí a pak si to nepřečte. 🙁

  10. Děkuji oběma pánům za rady – myslím to docela upřímně. Rozhodně to příští rok vezmeme v úvahu 🙂

  11. Aha, z článku nebylo jasné
    že to zveřejnili fakt komplet: mozek.legie.info/kolo-1.phpRicharde, co ti na taktické volbě přijde “iracionální”?Ale ano, nezveřejňovat podrobné výsledky nominačního kola před uzavřením finálového je standardní praxe respektovaných amerických cen, a měl jsem posledně dojem, že by ji schvaloval i Michael Bronec.Martinovo pravidlo se vskutku zdá překombinované. Pokud by se rozdělení hlasů proti prvnímu kolu nezměnilo, Bakly by neměl s vítězstvím problém.A naopak: představme si situaci, kdy autor A vytvoří v jednom roce tři díla tak mistrovská, že v nominacích zvítězí s drtivou převahou a stejným nebo jen drobně se lišícím počtem hlasů. (Jistě, jistě – česká fantastika má hory skvělých autorů, kteří vytvářejí mistrovská díla jako na běžícím páse, dokonce ani když nejsou zapojeni do JFK; ale řekněme, že autory B, C, D až Ž sklátí syndrom karpálního tunelu, vezmou si rok dovolenou, vyhoří tiskárna jejich časopisu atp.) Zatímco jinak by se ve finále rozhodlo, který z uznávaně mistrovských kusů je nejmistrovštější, takto by autor musel čelit Sofiině volbě odstranit jedno ze svých dítek jen proto, aby uvolnilo místo nějakému nedodělku, který dostal jen pár hlasů od rodinných příslušníků.Ale samozřejmě je na úvaze organizátorů, chtějí-li mít soutěž o nejlepší povídku nebo o autora s nejvíce čtenáři.

  12. To JVJr.
    Kde jsem napsal, že by musel? On by nemusel, pokud by nechtěl.

  13. Ach tak: pochopil jsem “postupuje pouze ta s vyšším počtem hlasů, pokud si autor nepřeje jinak” jako že si může vybrat i tu s nižším počtem, ale jednu musí. Holt je to formulováno dost překombinovaně.

  14. Ceny
    Myslel jsem samozřejmě pouze tu s vyšším počtem. Rozhodl by se prostě jen, zda chce víc nominací nebo se jich vzdá. Jde o to, že když má někdo dvě nominace ze tří až pěti, je v nevýhodě. Vím to z praxe – Akademie SFFH.

  15. Z praxe?
    Mohl bys být konkrétnější, jaké případy máš na mysli? Co jsem teď narychlo prošel výsledky, v posledním ročníku jsem si takového případu nevšiml (mimochodem, co bude s “Do konce měsíce května budou na těchto stránkách zveřejněny jednotlivé hlasy akademiků! Z důvodu problémů s vkládáním odkazů na stránky Akademie se zveřejnění hlasů pozdrží, na odstranění závady se pracuje, děkujeme za pochopení.”?), 2005 leda že byl v chronicky ignorovaném hororu nominován Dlouhý pochod i Zpěv Susannah, ale vyhrála Čtvrtá kniha krve – tedy další, dlouho očekávaný svazek povídek proti ranému nepříliš žánrově čistému a šestému ze série sedmi tlustospisů taky na pomezí; musel bych vidět počty nominací, tak hlasů v druhém kole, aby se dalo posoudit, jestli je to opravdu případ “znevýhodnění”. Ostatně australsko-hugový systém přenosného hlasu měl právě takovým případům předejít (aha, on byl od letoška zrušen) – na druhou stranu Einsteinův mozek zatím o způsobu hlasování ve druhém kole neuvádí pranic, takže je ještě možné, že zvolí nějaký, který tomu taky bude předcházet.

Zveřejnit odpověď