Novinky v Bontonfilmu – červen/červenec 2011

První z novinek, které připravujeme na stránkách vašeho oblíbeného internetového magazínu, je recenzování žánrových DVD. Dnes si posvítíme na společnost Bontonfilm a jejich první letní příspěvky do naší kategorie – tetralogii X-menů a Světovou invazi.

DVD - X-men tetralogie

X-men tetralogie

Obsahují-li vaše geny faktor X, můžete udělat jenom málo věcí – skrývat jej, anebo poslat přihlášku do Novy a dát tak o sobě vědět celému světu. Pokud jste se rozhodli pro život na výsluní, zvědavé čumily a věhlas, čeká vás další rozcestí, odvíjející se od vašeho pohledu na okolní netalentované lidstvo. Zničit a podrobit, nebo pomáhat a chránit? To jsou dvě možnosti, dvě cesty, každá s vlastním průvodcem.

Světlé straně síly šéfuje plešatý telepat, profesor Charles Xavier (krycím jménem Profesor X), mocný mutant připevněný k invalidnímu vozíku. Protiváhou Xavierova lidumilství je Eric Lensherr, svými druhy zvaný prostě Magneto, pro jeho schopnost ovládat kovy. Kdysi přátelé, dnes protivníci na život a na smrt. Šachovnice se zaplňuje zajímavými figurkami, vysoká hra může začít. (Herečtí představitelé Profesora X a Magneta, Patrick Stewart a Ian McKellen, šachy hrát neumí, navzdory četným partiím mezi nimi ukazovaným.)

Překvapující je, jak kvalitativně rozdílné jednotlivé části jsou. Jestliže první díl Bryan Singer natočil jako spíše civilní představovačku postav a úvod do děje, skrz nasrkz prolezlý xenofobními a homofobními narážkami, v díle druhém popustil uzdu své fantazii docela. Jestliže v prvním díle zaútočí Magneto a jeho tým na lidstvo, v díle druhém poznáváme, že i persony bez schopností můžou být velice schopné a nad mutanty zrůdnější. Jestliže Magneto představuje lidskou aroganci a pocit vlastní nadřazenosti, William Stryker je personifikací strachu ze všeho cizího. Nelze rozhodnout, kdo z nich je větší monstrum (ačkoliv, jak je známo, Magneto má pro své konání pravděpodobně více důvodů).

„Zkusil jsi nebýt mutant?“ Icemanova matka, X – men 2

Bryan Singer se ukázal jako geniální šéfkuchař. Ze šestice scénáristů vytáhl to nejlepší, přihodil dobré, nicméně spíše neznámé herce, kteří správně vytušili potenciál svých postav; například Hugh Jackman se od svého Wolverina pravděpodobně nikdy neodpoutá, po čemž ostatně ani netouží. Špetka slušivého, ale nepřehánějícího hudebního podkladu Michaela Kamena, respektive Johna Ottmana. Všeho přiměřeně. Výsledek svým velkým důrazem kladeným na postavy připomíná spíše shakespearovské drama než letní blockbuster.

Jako noc a den je pak třetí díl s přízviskem Poslední vzdor. Singer v práci s mutanty nepokračoval, protože si odskočil za dalším Super(manem)hrdi­nou, klobouk principála navlékl Brett Ratner. Tento režisér na sebe upozornil především Křižovatkou smrti a obstojným prequelem Mlčení jehňátek – Červeným drakem. Jeho nástup na plac přinesl jasnou zprávu – X-meny čekala změna.

Tam kde Singer kladl důraz na postavy, vztahy mezi nimi a jejich emoce, Ratner sází na špičkovou akci. Poslední vzdor je megalomanským zakončením velké trilogie, ve kterém je však naštěstí alespoň trochu znát duch předchozích částí.

Spíše na Ratnera než na Singera navázal Gavin Hood svým příběhem zrození nejoblíbenějšího mutanta a dost možná nejoblíbenějšího ze všech komiksových hrdinů stáje Marvel – nezničitelného Wolverina. Hugh Jackman se tak mohl vrátit do role adamantiem napuštěného bijce, který trousí hlášky ostošest, zatímco na své nepřátele vystrkuje drápky. Jelikož ve Wolverinovi není ani zbla Singerovské dramatičnosti, která z X-menů dělala prvoligovou záležitost, představuje film jenom sympatickou béčkovou jednohubku, kterou nad vodou drží jenom výše zmiňovaný Jackman.

Není pochyb, že X-meni pomohli měrou nemalou vydobýt výsluní komiksovým filmům. Díky nim se mohl znovu vrátit Batman, Spiderman roztáhnout své sítě a mnoho dalších, v neposlední řadě také prequel všech X-menovských filmů (nepočítaje Poslední vzdor a Wolverinův origin, kteří jsou tak trochu ignorováni) – letošní První třídu.

V balení naleznete čtyři tenká plastová DVD s velkým výběrem zvukových formátů a titulků. První dva díly bohužel neobsahují žádné bonusové materiály, Poslední vzdor a Wolverine toto negativum vynahrazují jen poněkud křečovitě. Zatímco DVD X-men: Poslední vzdor obsahuje komentáře tvůrců, vynechané scény a alternativní konce, pustit si je můžete jen v originálním znění, na výběr jsou pak pouze portugalské titulky. Wolverinův příběh je pak na bonusy nejpovedenější – nejen pro přítomnost českých titulků. Vynechané scény jsou v dnešní době takřka samozřejmostí, rozhovory a záběry z natáčení potěší.

Světová invaze

Když nevíš co natočit, použij vetřelce. Tak by se pravděpodobně dala shrnout současná hollywoodská mizérie, jinak si počet filmů o nepřátelských mimozemšťanech neumím vysvětlit. I Světová invaze patří do ranku těchto snímků.

Jednoho dne se nad největšími městy světa objevují neznámé objekty, které postupně padají do oceánů. Zanedlouho z něho vylézají potvory z jiné galaxie, rozhodnuté zatančit si s lidstvem jeho poslední tanec, zvaný dobývák.

Scénáristicky Světová invaze nenabízí vůbec nic nového. Lidstvo se brání, s většími či menšími úspěchy, američtí vojáci jsou řádně namotivovaní, strýček Sam ukazuje prstem z každého okna. Režisér Liebesman proto vsadil na jedinou kartu – neotřelou, až dokumentární kameru a jeho sázka se mu tak úplně nevyplatila. Zprvu je ono epileptické třesení možná sympatické, po hodině začíná lézt na nervy. Dokonce i akční sekvence se utápí v kameramanově neschopnosti držet svůj pracovní nástroj pevně.

Další příjemná jednohubka, to je Světová invaze. V rámci žánru průměrný snímek s tendencí spíše k té lepší polovině. Ostatně, letní „hit“ Kovbojové a vetřelci ukázali, že UFO-téma se dá natočit ještě méně zábavně. A to i přesto, že se ve Světové invazi objevuje v další nesympatické, emancipované roli „zvládnu to lépe než chlap“ Michelle Rodriguez. Naštěstí pro Liebesmana a pro nás, angažování Aaron Eckharta se ukázalo jako dobrý tah, protože jeho tvář a um dokážou snímku vdechnout alespoň drobný punc zajímavosti. Ve vrcholné formě se předvádí skladatel Brian Tyler.

Světová invaze možná pokulhává za X-menovskými filmy, v bonusech však mutantím diskům dává tak trochu na prdel. Dočkáme se hned čtyř bonusů, všechny s českou podporou. Uvidíme tak zákulisí natáčení, vznik vetřelců, natáčení akčních scén a tvorbu zničeného Los Angeles, uprostřed Los Angeles.

X-men tetralogie

Režie: Brian Singer/ Brett Ratner/ Gavin Hood
Scénář: David Hayter, Michael Dougherty, Simon Kinberg, David Benioff aj.
Hrají: Hugh Jackman, Ian McKellen, Patrick Stewart, Halle Berry aj.
Cena: 459,–

Světová Invaze

Režie: Jonatham Liebesman
Scénář: Chris Bertolini
Hrají: Aaron Eckhart, Michelle Rodriguez, Ramon Rodgriguez aj.
Cena: cca 350,–

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Osobně mě Světová invaze poměrně potěšila. Je to takový mix Války světů a Černý jestřáb sestřelen. Nic světoborného, ale kouká se na to příjemně docela.

  2. morlum: S Černý jestřáb sestřelen bych tu srágoru nesrovnával.

  3. Sartori
    Souhlasím, Černý jestřáb je poněkud jinde. Podle mě je však Invaze například na csfd.cz celkem podhodnocená.

Zveřejnit odpověď