P jako Pevnost aneb fantazie vládne i dubnu! (PR)

Očekávání letošního příchodu hollywoodské adaptace klasického bublinového rebelství V jako vendeta se mnohde mísilo s pesimismem a značnými obavami. Dnes už si dovolíme tvrdit, že neprávem. Vojtěch Čepelák pro vás má hned šest stran argumentů, proč se stát komiksovým maniakem, Martin Fajkus rozpitval ságu Věk rozvratu a pohovořil s jejím autorem Markem Chadbournem, Petra Neomillnerová navštívila magický slovanský pantheon, ochuzeni nebudete ani o povídky, recenze, hry… Tak jdeme na to…

TÉMA

V jako vendeta je opravdu nářez, který nemůžeme než vřele doporučit. A nejvíce nás těší, že jak v knižní, tak ve filmové podobě. Na originální bublinovou podobu fenomenální antiutopie Alana Moorea, v níž se terorismus stává jedinou cestou k záchraně společnosti, přežívající pod bičem klerofašistického státního zřízení, se zaměřil Vojtěch Čepelák. Charismatického V s hlasem Hugo Weavinga, jeho půvabnou a křehkou schovanku Evey ztvárněnou sličnou Padmé Natalií Portmanovou a práci produkčního dua bratří Wachovských a režiséra Jamese McTeiguea náležitě ohodnotil a vysokými procenty ocejchoval recenzent Karel Stehlík. Kdo nebude příští měsíc vědět, co to znamená, když „Anglie vládne“, je pro nás nudle cezená přes kanál.

POVÍDKA

Jeffrey Ford: Večer v Tropicu
Newyorský romanopisec a povídkář Jeffrey Ford opět dokazuje svou univerzálnost, pro níž je tolik ceněn zámořskou odbornou veřejností a kritikou. Ve fantastickém příběhu s detektivní, téměř noirovou zápletkou se vysokoškolský profesor a spisovatel vrací na místa, kde prožil mládí. Během vzpomínání se dostane i do liduprázdné nálevny Tropico, kam chodil kdysi dávno cucat limonádu a obdivovat pozoruhodnou nástěnnou malbu. I na tomto bohem zapomenutém místě se ale skrývá pozoruhodný příběh o prokletí ze zapomenutých dob…

Zdeněk Žemlička: Útok dračí legie
Pravidelným čtenářům Pevnosti není nutné Zdeňka Žemličku nijak rozsáhle představovat, ostatně jeho první román Vlčice, vydaný v rámci Edice Pevnost, se setkal s velmi příznivými ohlasy a autor nyní pracuje na jeho pokračování. V novele Útok dračí legie opouští Evropu raného středověku a svůj zájem přesouvá na Dálný východ v dobách vlády bájných mahrádžů. Právě jim sloužily elitní oddíly bojovníků, dračí legie, které za pomoci neporazitelných okřídlených plazů brutálně potlačovaly veškeré nepokoje a projevy svobodné vůle. Při bitvě u města Nindowari se ale cosi nepochopitelně změnilo. Velitel dračí legie poprvé odmítl plnit nelidské rozkazy. Jeho rozhodnutí znamenalo zkázu celého útvaru, z nějž přežil jediný jezdec – Varjašt. Právě on se vrací na místo činu, aby pochopil, co se zde tehdy událo. Průvodcem je mu tajemný Mahár – muž, který dokáže mnohem více než jen číst cizí myšlenky…

Martina Šrámková: Zapomenout na Nehru
Hrajete hry na hrdiny? A přijde vám klasický „dračák“ už jen jako nudné zabíjení volného času s minimálním prožitkem a napětím? Někdo by řekl, ať vyzkoušíte LARPování, my vám ale nabízíme něco daleko víc realističtějšího. Seznamte se s Františkou. To, co jí osud ubral na zmrzačeném a zdeformovaném těle, to získala v podobě neuvěřitelných psychotronických schopností. Dříve se ve své samotě uzavírala před okolním světem do bujné fantazie, nyní ale poznala cit. A pro svou lásku je ochotna obětovat cokoliv…a kohokoliv. Literární matkou nejlepší Paní Jeskyně všech dob je držitelka titulu Lady fantasy za rok 2005, spisovatelka a publicistka Martina Šrámková.

Adam Andres: Wetemaa: Díl 3. – O cestě do Jižního Edagwonu
Ukázka z poslední třetiny kultovního románu Veroniky Válkové alias Adama Andrese, kterou bude mít Pevnost tu čest uvést jako již desátý svazek v Edici Pevnost.

LITERÁRNÍ PUBLICISTIKA

„To tam nedávej!“ – interview s novým spisovatelským objevem J. R. R. Kulhánkem
Další důkaz toho, že brát v mládí drogy se nevyplácí. Narkotiky rozpolcený a dlouhotrvající syfilidou zkoušený korespondent Vít Lem si k rozhovoru přizval začínajícího mladého autora skrývajícího se pod rafinovaným pseudonymem J. R. R. Kulhánek, jehož románová prvotina Obří srdce trpaslíků se právě dostává na pulty knihkupectví po celých Čechách. Za tento román se všem budoucím generacím omlouváme, stejně jako za existenci pomýleného publicisty i autora. Oba již dlouho sledujeme hledáčky našich odstřelovacích pušek a čekáme na vhodný okamžik, kdy se nikdo nebude dívat…

Věk rozvratu – návrat „zlatých“ časů & rozhovor s Markem Chadbournem
U příležitosti uvedení exkluzivního rozhovoru s jednou z nejvýraznějších osobností soudobé britské fantasy, bývalým válečným zpravodajem a dnes spisovatelem z povolání Markem Chadbournem, se Martin Fajkus soustředil i na jeho nejslavnější dílo, magickou ságu Věk rozvratu, v níž se prastaří démoni a bohové z keltských bájí znovu hlásí o vládu nad světem. O spásu lidstva se pokouší pozoruhodná společnost naprosto nesourodých osobností, všeobecně známých jako Bratři a sestry draků…

Perly z moře fantastiky
Časté dotazy z řad čtenářů vedly k zavedení nové literární rubriky, v níž se budou redaktoři Pevnosti měsíc co měsíc ohlížet za vrcholnými díly žánru fantasy a sci-fi, a vytvářet tak jakýsi seznam „povinné literatury“, jež nesmí chybět v čtenářském deníku žádného kovaného fantazijního bibliofila. S vědomím, že začínat se má opravdu od základů, si Jiří Popiolek vybral jeden z nejslavnějších sci-fi románů všech dob, ne náhodou oceněný Hugem za rok 1990, geniální Hyperion od Dana Simmonse.

Komiksy, které změnily komiks
Není to tak dávno, co byla komiksová dobrodružství brána pouze jako pokleslý žánr prostý jakékoliv nadstavby či nadčasovosti, určený maximálně tak malým dětem a dorůstajícím adolescentům. K přelomu ve vnímání bublinových sešitů a knih společností došlo až v 80. letech dvacátého století. A hlavní zásluhy na tom měla díla Dobrodružství Luthera Arkwrighta, V jako vendeta, Vrána, Batman: Návrat temného rytíře, Maus a Strážci. Podrobnou zprávu o nich a o dobových souvislostech, jež nepomohly vzniku této velké šestky, podává Vojtěch Čepelák.

Knižní recenze:
Ani v měsíci dubnu nebudete díky Knižním novinkám ochuzeni o komplexní výčet nakladatelských počinů a vyšlých titulů. Pod drobnohled recenzentů se pak dostaly: Mike Resnick: Santiago, Mike Resnick: Návrat Santiaga, C. S. Lewis: Plavba jitřního poutníka, Frederik Pohl: Cesta na Gateway, Clifford D. Simak: Hlavní trať věčnosti, William King: Hadí věž, Vlado Ríša (ed.): 2005: Česká fantasy, Karolina Francová: Kaynova doba, Clive Barker: Velké a tajné show, Ladislav Szalai: Poslední konec světa, A. R. R. R. Roberts: Silmámilion, Jaroslav Jiran: 2006: Česká sci-fi, Laurell K. Hamiltonová: Provinilé slasti, Tapani Bagge: Syn vesmírného krále, a nakonec, knihou měsíce byl zvolen Vlak do pekla od Roberta Blocha.

FILMOVÁ, HERNÍ A DOPLŇKOVÁ PUBLICISTIKA

Film:
V jako vendeta
Strings
Herkules
Karcoolka
Zeměmoří

DVD & video:
Soutěžní DVD měsíce: Mrtvá nevěsta Tima Burtona
Minirecenze: Rob Roy, Wolf Creek, Larva
Anime:
Steamboy
Hry:
PC: Star Wars: Empire at War, Empire Earth 2: The Art od Supremacy
Deskové hry: Railroad Tycoon

Reportáže:
Po dobrodružství lačnící Karel Wolf navštívil již třetí ročník dekadentní akce, která se 11. března odehrála v Praze 4 – Krči. Krycí název: Pražský Fantasy ples ASF.

LARP:
Světa znalý blátožrout a LARPovou scénu dlouhodobě monitorující redaktor David Bimka pokládá otázku, na níž dřív nebo později narazí každý pořadatel dobrodružství pod širým nebem. Co dělat s těmi, kteří zatím nerozumí základním principům hry a svou neobratností snižují její kvalitu. Souhrnně řečeno: Kam s těmi nováčky?

RPG:
V druhém pokračování rubriky o základních RP hracích systémech se Sebastian Chum pozastavuje nad Genuine Role-Playing Systems, hezky česky nad GURPSy. Jejich univerzálnost, a v porovnání s ostatními i snadná finanční dostupnost z nich činí opravdový hit…

Magie:
Všemi oblíbená a věcí nadpozemských znalá Petra Neomillnerová nemohla ve svém magickém okénku opomenout příchod jara, čas zabezpečování vašich příbytků před nezvanými nelidskými hosty. Ve článku Ó, vy lípy si pak vzala na paškál neprávem opomíjená božstva naší domácí slovanské mytologie.
Interaktivní světy:
Slovy klasika: „Rozhodnutí už padlo“. Ze čtyř tajemných entit, jež postávaly nad Vítkovým smrtelným ložem, jste si vybrali šermíře. V jeho světě se mu po právu říká Břitva. A musí se nechat, že se opravdu s ničím příliš nepáře. Dostane Vítka na podivnou loď s ještě podivnější posádkou…
Profíci radí:
Po Janě Rečkové přichází se svými názory další stálice české fantazijní scény – publicista a spisovatel Jiří Pavlovský. Právě on vás zasvětí do umění literárního dialogu.

KNIŽNÍ PŘÍLOHA

Dubnová Pevnost nabízí čtenářům pozoruhodnou military sci-fi Patricka Zandla Flotila Země. Pokud máte rádi mezigalaktické střety, potom si toto vyprávění o jediné bitvě, která rozhodne o osudu naší rodné planety, k níž se řítí hordy mimozemských uchvatitelů, určitě oblíbíte.

A CO VÁS ČEKÁ V KVĚTNU?

Fenomenální úspěch mysteriózní mystifikace Dana Browna Šifra mistra Leonarda, v novém překladu známé též jako Da Vinciho kód, momentálně kulminuje. A to nejen v souvislosti s rozpoutanou soudní pří, v níž je Brown žalován za plagiátorství, ale také díky premiéře stejnojmenného filmu, která se mílovými kroky blíží i do našich kin. Právě Brownovu rozlomení záhady kolem Da Vinciho nejslavnějšího díla se budeme věnovat v měsíci květnu.
P. S. – Právě vinou již zmíněného jurisdikčního sporu se může stát, že uvedení snímku Šifra mistra Leonarda bude pozastaveno. Pokud by k této situaci došlo, operativně zařadíme téma světa Noční hlídky Sergeje Lukjaněnka, jehož denní pokračování (knižní i filmové) jsme si značně oblíbili.
Dále se zaměříme na tvorbu pána bezbřehé fantazie Neila Gaimana a exkluzivně otiskneme nejen rozhovor s autorem, ale také jeho v Česku dosud nepublikovanou povídku Studie ve smaragdové. Zárukou kvality jsou obdržená ocenění Hugo a Locus. Prostor dostane i povídání o jeho kultovním komiksu Sandman.
Jako příloha květnové Pevnosti Plus vyjde třetí třetina Wetemay od Adama Andrese, což přímo vybízí k bližšímu pohledu na tento cyklus a na jeho další vývoj. Jistě se dostane i na Andresův nový román Sága o Wannovi.
Ve filmové sekci probereme premiéry snímků Tristan a Isolda, X-Men 3: Poslední vzdor, lehce fantaskní Hranici života a svůj prostor možná dostane i hrubě nevydařený remake Carpenterovy klasiky Mlha. A jako třešnička na závěr bude DVD soutěž o Harryho Pottera a Ohnivý pohár. A jak všichni dobře víte…

…to zdaleka není všechno!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. neměl
    Neměl by si časopis “Pevnost” v rámci chystaného armádního rozdávání a výprodeje pohraničního opevnění pořídit z reklamních důvodů vlastní pevnost? A raději nějakou větší, aby bylo kam zalézt, až bude hůř.

  2. nadpis uveden
    nevíte někdo, jestli se ta kníšška OBří srdce trpaslíků dá nějak sehnat přes internet???

  3. Obří srdce trpaslíků
    :)))Ale to je přece ve všech knihkupectvích!Podívej se na DATUM pevnosti, hlupáku se šlechtickým titulem!!! 🙂

  4. diky, my to chodi do schranky vzdycky az s dvoudennim spozdenim… 🙂 ale kdyby to nekdo nekdy chtel napsat, tak at mi da vedet – hned si to pudu kópit…

  5. to mě taky naštvalo, nejdřív jsem si celá nadšená přečetla rozhovor, pak mi ale došlo, že je to pitomost a pak, že je vlastně Apríl:)ALe opravdu, ta obálka-obě-vypadaly skvěle…co začít nějakého autora vydárat, aby něco takového napsal:)?

  6. Já už to čtu
    Je to dost dobrý, J.R.R.R. Kulhánek je fakt novej, neokoukanej talent. Doufám, že příští duben zase vyjde nějaké jeho knížka.

  7. Kulhánek mě opravdu naštval. Ne kvůli tomu, že bych nepochopil apríl, ale kvůli článku samotném. Ani se nedivím, že k němu neuváděl mejl

  8. Reportaz z Fantasy plesu
    ja ti dam dekadentni akci! btw, to o tom dobrodruzstvi opravdu sedi od nekoho, kdo si na Altaj veze drahy cepin + nove macky a nakonec je ani nevybali z batohu :)))

Zveřejnit odpověď