Pražské jaro uvádí: Symfonie Pán prstenů (PR)

Festival Pražské jaro se 28. května ukáže v netradičním světle: uvádí Symfonii Pán prstenů! Autor hudebního doprovodu bestsellerové filmové série Howard Shore zpracoval motivy známé filmovým divákům po celém světě do podoby celovečerní skladby s opulentním orchestrálním a sborovým aparátem.

Za svou hudbu k trilogii Pán prstenů získal Howard Shore tři ceny Americké filmové a televizní akademie (Oscary) – dvě za původní hudbu a jednu za původní píseň. Oficiálně bylo vydáno okolo deseti hodin hudby z trilogie, což ale zdaleka nepokrývá celý rozsah hudby, kterou Shore složil.

Symfonie Pán prstenů

Po čtyřech letech práce Howard Shore ve spolupráci s dirigentem Johnem Maucerim adaptoval svou filmovou hudbu do série hudebních básní, které nejsou závislé na filmovém doprovodu a více se svou stavbou blíží orchestrálním dílům Richarda Strausse, Ference Liszta, Bedřicha Smetany nebo Jeana Sibelia.
Přednes tohoto rozsáhlého díla vyžaduje symfonický orchestr, smíšený sbor, chlapecký sbor a sólisty, zpívající v Tolkienových smyšlených jazycích i v angličtině. Hudební nástroje, styly a umělci z celého světa dali unikátní hudební podobu každé z Tolkienových kultur. V Symfonii Pán prstenů se mísí doslovný svět opery s unikátními filozofickými úvahami J. R. R. Tolkiena. I v nejrozvernějších okamžicích dovádění Hobitů se skrývá předtucha změny, která se neodvratitelně skrývá za obzorem.
Každá ze šesti vět odpovídá jedné z Tolkienových knih. Na Shoreovu žádost je hudba doprovázena obrazovými sekvencemi, které sestavil videoumělec Davey Frankel z obrazů „tolkienovských” malířů Alana Leeho a Johna Howea.
Světová premiéra Symfonie Pán prstenů se uskutečnila 29. 11. 2003 ve Wellingtonu na Novém Zélandě pod taktovkou Howarda Shora. Od té doby se realizovalo více než 140 provedení. Sám Shore dílo uvedl s Londýnskými filharmoniky v Royal Albert Hall, s Cleveland Orchestra v Severance Hall, s Ruskou národní filharmonií v Kremlu a se Sydney Symphony Orchestra v Sydneyské opeře.

Howard Shore

Howard Shore (narozen 1946 v Kanadě) patří k předním současným skladatelům filmové hudby. Jeho kompozice uslyšíme téměř ve všech filmech režiséra Davida Cronenberga (např. Moucha, Příliš dokonalá podoba, Crash, Dějiny násilí, Východní přísliby), ale spolupracoval i s jinými slavnými filmaři, např. s Martinem Scorsesem (Letec, Skrytá identita), Timem Burtonem (Ed Wood), Davidem Fincherem (Sedm, Úkryt), Mikem Nicholsem (Pohlednice z Hollywoodu), Kevinem Smithem (Dogma), Tarsemem Singhem (Cela), Jonathanem Demmem (Mlčení jehňátek, Philadelphia) a Chrisem Columbem (Mrs. Doubtfire). Složil hudbu k více než osmdesáti celovečerním filmům, z nichž nejslavnější je trilogie Pán prstenů.
V roce 2008 měla premiéru jeho opera Moucha na motivy stejnojmenného Cronenbergova filmu z roku 1986 (libreto David Henry Hwang) – 2. 7. v pařížském Théâtre du Châtelet (dirigoval Plácido Domingo, režie a kostýmy David Cronenberg) a 7. 9. v Los Angeles Opera. Z dalších děl, jež vytvořil v poslední době, jmenujme Fanfáru pro Wanamakerovy varhany ve Filadelfii (největší funkční píšťalové varhany na světě), jejíž premiéra proběhla 27. 9. 2008 ve velké dvoraně obchodního domu Macy´s ve Filadelfii. Pro světově proslulého čínského virtuosa Lang Langa komponuje Howard Shore klavírní koncert; v současnosti pracuje na své druhé opeře a těší se na hudební návrat do Středozemí při skládání hudby k dalšímu filmu, tentokrát podle knihy J.R.R. Tolkiena Hobit.
Howard Shore je nositelem francouzského Řádu umění a literatury a držitelem čestných doktorátů newyorské Berklee College of Music a York University v Torontu.

Účinkují:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Marcus Huber (dirigent)
Ann De Renais (soprán)
Pražský filharmonický sbor
Kühnův dětský sbor
Lukáš Vasilek (sbormistr)
Jiří Chvála (sbormistr)

Koncert se koná 28. května ve 20:00 hodin v Kongresovém centru Praha, vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Pro další informace navštivte stránky Pražského jara www.festival.cz.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Rád bych se zeptal na délku trvání pokud by tady někdo měl informace.Díky za odpověď

  2. No na DVD ze záznamu symfonie z Motrealu z roku 2004, které bylo jako bonus k rozšířené verzi LOTRa je 50 min., ale to se mi nezdá, asi je to zkráceno. Podrobnější info můžu podat až po shlédnutí originálu, lístky mám už dva měsíce a těším se skoro jako na premiéry filmů…

  3. je to symfonie, není to “jen” OST, myslím, že těch 5- 60 minut by odpovídalo. Lístky mám od vánoc a těšim se jak blázen – – stačí mi slyšet pár tónů Hobitína a Howarda Shoreho jak diváky na tuto velkolepou událost zve a bulim :-))Uvědomujete si, že je-li vyprodáno (a to je), tak se zde sejde skoro 3 000 fandů trilogie na jednom místě?? To je na rekord.:-))

  4. Delka
    tak podle oficialnich stranek H.Shore je to dlouhy 114 minut, tak se mame na co dneska tesit :)http://www.howardshore.com/works/lotrsymphony/booking.php

Zveřejnit odpověď