Preview: Stříbrná plátna zahalí T.M.A. (PR)

Letošní léto bude temné. Alespoň jeho první půlka. 9. července vstoupí do kin T.M.A., nový film režiséra legendárního Spalovače mrtvol Juraje Herze.

T.M.A. je příběhem Marka, který se rozhodl opustit kariéru hudebníka a na čas se usadit v opuštěném rodinném domě na samotě, kde se chce věnovat malířství. Dům, kde Marek strávil s rodiči a sestrou dětství, má však ponurou minulost. Marek postupně začíná podléhat negativní energii tohoto podivuhodného místa, které jej odtrhává od reality. Vynořují se matné vzpomínky a nejasné obrazy dávných události dostávají temné kontury… Marek objevuje souvislosti tragédií, které se tu odehrály během jeho dětství i za druhé světové války. Přichází čas, aby dům prozradil svá děsuplná tajemství…

„Žánr tohoto filmu je “psychologický horor”. To znamená, že pocit strachu, který by měl každý horor vyvolat, nebude vytvářen umělými šokujícími situacemi a momenty, ale bude vycházet z povahy hlavního hrdiny příběhu a z prostředí, ve kterém se film odehrává.
Místo, které sloužilo za 2. světové války k eutanazii mentálně poškozených dětí, si uchovalo děsivou energii těchto událostí a mladý malíř, který tam prožil své dětství, se dál a dál dostává do bludiště vzpomínek a situací, jež se stále více splétají a působí zhoubně na jeho psychiku.“
(Juraj Herz)

Marek, charismatický muž kolem čtyřicítky, touží najít vnitřní klid a vyrovnanost. Proto se rozhodne opustit velkoměsto i kariéru hudebníka a usadí se v opuštěném starém domě, ve kterém prožil dětství. Navazuje vztah s místní dívkou Lucií a věnuje se malířství. Pod idylickým povrchem zní ale temné memento tohoto nevlídného místa. Marek zjišťuje, že s jeho domem jsou spojeny kruté události, které se odehrály za nacistické okupace i v jeho dětství. Nedbá varování místních bizarních obyvatel a odmítá si připustit, že jej síla domu vtahuje jako zničující vír. Postupně kolem sebe i v sobě objevuje zapomenutá a skrytá místa, o jejichž existenci neměl ponětí. Začínají se probouzet vzpomínky z dětství, ve kterých významnou roli hraje Markova starší sestra Tereza. Ta se dlouhodobě léčí v psychiatrické léčebně. Okolnosti tragické nehody, která sourozence připravila o rodiče, dostávají osudový význam. Marek začíná tušit, že existuje spojení mezi děsivými událostmi před léty a přítomností. Nezodpovězené otázky se hromadí: co se kdysi odehrálo v zamčené sklepní místnosti s nápisem VERBOTEN? Může negativní energie domu ovlivňovat osudy jeho obyvatel? Kým doopravdy je Lucie, ta milující mladá žena, vždy připravena Markovi pomoct? Děje se vše v reálném světě, nebo jen v Markově zmučené mysli?
Světla v domě ubývá, zato přibývá napětí a stínů. Vydá toto bohem i lidmi zapomenuté místo svá tajemství, nebo si jen vyžádá další oběť? Svět Marka zvolna pohlcuje hladová a všudypřítomná tma.

„Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy tohoto žánru a ani jeden mi nedovolili točit. Protože jsem se snažil netočit politické filmy, tak jsem se vrhnul na pohádky, ale vzniklo Deváté srdce a Panna a netvor a děti s brekem utíkaly z kina, protože jsem nezapřel svůj vztah k filmům hrůzným. Léta jsem čekal na příležitost se vrátit k tomuto druhu filmů. Po dlouhé době mi producenti nabídli tento scénář, který jsme s Martinem Němcem upravili a já jsem byl šťastný, že se mohu vrátit k žánru, který je mi vlastní. Nemám rád horory, kde jen stříká krev, kde je to horor pro horor. Vždy to pro mě musí mít nějaký druhý smysl a nějaké pozadí.“ (Juraj Herz)

Do hlavních rolí T.M.Y. obsadil režisér Ivana Fraňka, Lenku Krobotovou, Malgorzatu Kozuchowskou, Michala Dlouhého, Andyho Hryce, Zuzanu Kronerovou a další.

Ivan Franěk pochází z Čech, ale dlouhá léta žije a pracuje v Paříži a působí jako herec především v italských a francouzských filmech. Do domácí kinematografie se vrátil v roce 2007 rolí ve snímku Alice Nellis Tajnosti, který byl oceněn Českým lvem pro nejlepší film roku. Kromě filmu T.M.A. se objeví i ve filmu Dana Svátka Hodinu nevíš.
Lenka Krobotová, absolventka pražské DAMU, patří k oporám souboru pražského Dejvického divadla, v posledních letech pravidelně účinkuje v televizi (seriály Dobrá čtvrť, Poslední sezona), objevila se v českých filmech Restart, Doblba! nebo Karamazovi. S Jurajem Herzem spolupracovala v roce 1991 jako čtrnáctiletá na seriálu Wolfgang A. Mozart, kde hrála Mozartovu sestru.

Natáčení filmu probíhalo od konce října do začátku prosince 2008 převážně v západních Čechách. Největší část natáčení se uskutečnila v obci Valeč nedaleko Lubence. V druhé polovině listopadu si příroda uchystala na filmaře první úskok. Děj filmu je časově zasazen do sychravých podzimních dnů, ovšem ve Valči již 20. listopadu napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. Ke slovu proto přišly ohřívače a košťata a sníh z placu musel prostě pryč.

Jako každý správný horor potřebovala T.M.A. různé speciální rekvizity. Protéza dolní končetiny pro jednoho z hrdinů filmu se nakonec dovezla až z Polska a umělé oko bylo speciálně vyrobeno v Hollywoodu – nikde v Evropě se totiž tento typ speciální čočky, která působí velmi realisticky, nevyrábí. Díky této speciální rekvizitě odpadly i některé náročné postprodukční triky.

O režisérovi

Juraj Herz natočil více než 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na různých filmových festivalech. Vystudoval fotografii a režii na loutkoherecké katedře DAMU. V roce 1965 debutovat středometrážním filmem Sběrné surovosti podle předlohy Bohumila Hrabala. V roce 1968 natočil mimořádně oceňovaný snímek na motivy románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Film Spalovač mrtvol figuroval v nedávném výtisku magazínu Time jako nejlepší film české a slovenské kinematografie. Petrolejové lampy byl poslední český film vybraný do soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Morgiana získala zlatého Huga na Mezinárodním Festivalu v Chicagu v roce 1973. Film Sladké starosti získal ocenění diváků v Paříži a film Zastihla mě noc byl oceněn Velkou cenou na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Od roku 1987 žil a pracoval v Německu. V letošním roce byl oceněn Českým lvem za dlouholetý umělecký přínos české kinematografii. V roce 2009 začíná natáčet nový snímek Habermannův mlýn, který by měl mít premiéru 2010.

Filmografie:
Sběrné surovosti (1965), Znamení Raka (1967), Kulhavý ďábel (1968), Spalovač mrtvol (1968), Sladké hry minulého léta (1969), Petrolejové lampy (1971), Morgana (1972), Holky z porcelánu (1974), Holka na zabití (1975), Den pro mou lásku (1976), Deváté srdce (1979), Panna a Netvor (1979), Upír z Feratu (1982), Straka v hrsti (1983), Sladké starosti(1984), Zastihla mě noc (1985), Galoše šťastna (1986), Žabí princ (1991), Hloupá Augustina (1993), Císařovy nové šaty (1994), Pasáž (1996).

Brzy přineseme i původní rozhovor se scénáristou T.M.Y., Martinem Němcem.

www.tma-film.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Práve píšem do Pevnosti článok o českom filmovom horore a dobrá polovica je o Herzovi… tak uvidíme, či majster nestratil svoje niekdajšie schopnosti ako napr. Jakubisko.

  2. to Ďuro
    já doufám, že ne. Na ten film se opravdu těším, tak snad mě nezklame.

  3. 2 Ďuro: a co takhle povedet mi kdy vyjde ta bohata Pevnost plna Warhammeru?? dikec

Zveřejnit odpověď