Sapkowski A.-Rekopis znaleziony v smoczej jaskini

Nebývá zvykem na této stránce informovat o knize, jenž zatím není k dispozici v češtině, ovšem nová kniha Andrzeje Sapkowskeho je vyjímkou. S potěšením Vám představuji Rukopis nalezený v dračí jeskyni!

Není příliš obvyklé, aby se na této internetové  stránce objevovaly informace o knize, jenž ještě nevyšla v českém překladu a je dostupná pouze v cizím jazyce. Myslím si však, že v tomto případě můžeme udělat výjimku, neboť polský spisovatel Andrzej Sapkowski je i u nás nesmírně populární a množství jeho fanoušků netrpělivě čeká na vše, co je podepsáno jeho jménem. Ukázky z této knihy (nazývejme ji krátce Rekopisem) se objevovaly v časopise Nowa Fantastika a na internetových stránkách a i čeští čtenáři si mohli letos v Ikarii přečíst článek A. S., pocházející právě z ní. Původně měl být Rekopis vydán již na jaře, ale nakonec se ukázal až na konci prázdnin. Vzhledem k mizernému stavu polské distribuce knih se mi jej podařilo zakoupit teprve nyní a tak Vás mohu po prvním letmém přečtení seznámit s mými dojmy.

Rekopis je poněkud netradičně, na rozdíl od románu a povídek, vázán v tvrdých deskách o větším formátu s velmi vkusnou kresbou. Je vytištěn na kvalitním papíru-i u našich sousedů umějí udělat pěknou knihu. Otázka ovšem je, za jakou cenu, protože jsem za něj dal v přepočtu přes 350 Kč, což je dost. V kontextu s většinou ostatních knih A.S. jde o úkrok stranou, neboť Rekopis je zcela seriozně pojatým pokusem o jakousi encyklopedii žánru fantasy. Není to první Sapkowského pokus v tomto směru, již dříve napsal podobně pojatý Svět krále Artuše, z něhož čerpá i v této knize. V první části Rekopisu, rozděleném do několika oddílů, najdeme popis vývoje fantasy, jejím dělení na různé poddruhy , informace o nejslavnějších knihách a spisovatelích, kteří ovlivnili její vývoj, prostě skoro vše, co jste kdy chtěli (nebo taky nechtěli) vědět o tomto poněkud obskurním a podceňovaném literárním žánru. Vše je psáno velice svižně a s vtipem a také s notnou dávkou ironie. Je dobře, že A.S., ač sám spisovatel, se dovede dívat na to, co píše on a jeho četní kolegové, s velkým nadhledem a pochopením. Přesto jsem měl občas dojem, že tato část knihy působí trochu chaoticky, protože na nevelké ploše je natěsnáno velké množství různých pojmů, názvů a jmen. Též se mi zdálo, že komentáře A.S. působí někdy poněkud dryáčnicky, že se snaží být snad až příliš vtipný.

Tím pravým důvodem, proč si tuto knihu koupit, je její slovníková část. Je dělena do několika úseků. V prvním je lexikon pojmů z mytologie, z níž fantasy hojně čerpá a v dalších je bestiář s popisem těch nejroztodivnějších tvorů a oblud, jaké vůbec lze v literatuře objevit. Klobouk dolů před práci, jakou si musel autor dát se shromažďováním a tříděním hromady údajů. Výsledek se čte velmi dobře, protože Sapkowski přidal k seriozním informacím své vlastní zábavné komentáře a doplnil je i o ukázky z různých básní a románů. Pod každým heslem je navíc doporučená četba, takže v případě zájmu je možno najít další podrobnosti, což je vítané. Na konci knihy jsou navíc žebříčky nejpopulárnějších knih a přehled vítězů literárních soutěží, což je již jen ona pověstná šlehačka na velice hutně upečeném korpusu dortu, upečeném mistrem cukrářem.

 Jaký je tedy závěr? Tato kniha by neměla chybět v knihovničce žádného opravdového zájemce o fantasy, protože mu umožní snadnou orientaci v hustém literárním lese a nasměruje jeho další kroky přímo k životadárné studánce těch nejzajímavějších knih. Na 240 stranách je nashromážděno množství údajů, navíc podaných velice přístupnou a zábavnou formou a jediné, co mi chybělo, bylo alespoň několik ilustrací, což je trochu škoda. V Polsku se Rekopis prodává velice dobře, avšak s českým vydáním bych nebyl až tak optimistický. Netroufám si totiž odhadnout jeho komerční úspěch a tak bych vydavateli radil opatrnost. Autorská práva vlastní již tradičně ostravské nakladatelství Leonardo a na překladu se prý již pracuje, takže se necháme překvapit. V češtině by též měla vyjít RPG na motivy knih o Zaklínači. Podle toho, co jsem četl, slyšel a viděl, jde o hru podobnou nejspíš Dračímu doupěti a vypadá velice zajímavě. Herní systém má být oproti podobným hrám radikálně modifikován a až se dozvíme něco víc, jistě Vás budeme informovat. Vlnu zájmu o Sapkowskeho jistě podpoří chystaný film a seriál s vynalézavým názvem ‚Zaklínač‘‘ a také první díl jeho nového románu, jenž se má odehrávat v alternativním středověku na území dnešního Slezska. Je vidět, že se máme na co těšit. Ostatně, jak řekl Andrzej Sapkowski, fantasy nepochybně ještě neřekla své poslední slovo.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Ach jo…chudák ten,kterej mi bude muset kupovat dárky k vánocům!

Zveřejnit odpověď