Světoznámá finská autorka sci-fi EMMI ITÄRANTA v Praze

U příležitosti Noci literatury a veletrhu Svět knihy Praha navštíví Českou republiku v polovině května letošního roku finská autorka Emmi Itäranta, jejíž románový debut Strážkyně pramene nadchnul již desítky tisíc čtenářů po celém světě a sbírá jednu prestižní cenu za druho

perex

Strážkyně pramene (česky 2014 v naklada­telství Plus, přel. Michal Švec) je poeticky laděná dystopie odehrávající se v postapokalyp­tickém světě budoucnosti, kde se voda stala nejcennější surovinou. Mladá dívka Noria žije v malé vesnici na území někdejšího Finska a po otci se má stát čajovou mistryní a střežit skrytý pramen. Díky střípkům bývalé civilizace, které nalézá na blízkém smetišti, postupně odhaluje zatajovanou minulost. Vojenská diktatura mezitím přituhuje a svět se utápí v beznaději.

Autorka psala román zároveň finsky a anglicky. Pod názvem Memory of Water vyšel ve Velké Británii i v USA, kde zaznamenal ohromný úspěch. Kniha doposud vyšla (nebo v blízké době vyjde) v 18 jazycích. Získala cenu nakladatelství Teos pro nejlepší sci-fi/fantasy titul, finské literární ceny Aleksise Kiviho a Kaleviho Jänttiho a dostala se do nejužších nominací mj. na Cenu A. C. Clarka, Jamese Tiptreeho Jr., Philipa K. Dicka a Golden Tentacle. Emmi Itäranta žije v současnosti v anglickém Canterbury a pracuje na další knize.

Možnosti setkání s autorkou v Praze:

13. 5. NOC LITERATURY, Dejvice

19:00 Klub Carbon (Technická 3) – setkání s autorkou, čtení z knihy

20:00 Národní technická knihovna (Technická 6) – společná autogramiáda severských autorů

18:00–23:00 Klub Carbon (Technická 3) – Jana Stryková čte z románu Strážkyně pramene

15. 5. VELETRH SVĚT KNIHY, Výstaviště Holešovice

15:00 Sál Albatros Media (P 208) – moderovaná beseda s autorkou, autogramiáda

15. 5. SEVERSKÝ LITERÁRNÍ VEČER, Literární kavárna Řetězová (Řetězová 10)

19:00 Beseda s Emmi Itärantou a norskou spisovatelkou Merethe Lindstrømovou

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

39 komentářů

  1. Som sa čudoval, že som o takej svetoznámej osobnosti nikdy nepočul, aj keď sa snažím v žánri orientovať, ale pochopil som prečo, keď som zistil, že
    a, ženská autorka
    b, vydala jednu jedinú knihu,
    c, young adult distópiu 🙂

  2. Alfi + Kim
    Chyba. Je to poměrně příjemné počtení… A do YA žánru bych to rozhodně neřadil.

  3. Joehot: a čím sa líši od Divergencií a podobných kníh?

  4. Alfi
    To, že je hlavní hrdinka mladší a že je to dystopie, ještě neznamená spojitos. Předně tam nejde o nahánění vysněného chlapce (vlastně tam žádní chlapci pořádně ani nejsou) ani o bůhvíjakou akci, Strážkyně je spíše poetické čtivo.

  5. Autor se může proslavit i jediným dílem. A to že někoho neznám já, ještě nemusí znamenat, že nemůže být světoznámá osobnost. Tak sebestředný nejsem ani já. .-)

  6. Karle, a myslíš, že je to tento konkrétny prípad?
    Joehot, je to kniha určená young adult (koniec koncov získala niekoľko cien v kategórii kníh pre deti a mládež) a je to distopie, tak prečo tvrdíš, že to nie je young adult distopie?? 🙂

  7. V postapokalyptickém světě je “vojenská diktatura” jedinou šancí na přežití lidského druhu. Není mi proto nějak jasné, proč proti ní všichni ti mládežníci v tletěch knihách tak tvrdošíjně bojují? Chtějí snad zemřít hlady nebo se stát potravou kanibalů?

  8. A zase: Banální článek o možnosti setkat se s autorkou určený pro její fanoušky a případné zájemce o její dílo. Nic víc. A pod tím jedna nevěcnější připomínka než druhá.

    Alfi zahájí “hejt” Karel si pro změnu začne hrát na posledního svatého mudrce a Podchaljuzin tradičně nahodí zavádějící a vysoce spekulativní odbočku v touze přilákat zbylé ryby do dalšího spamového rybníka. Mám vás přečtené, páni!
    Zjevení Muhaháče je jen otázkou času.

  9. to Alfi: Stejně jako ty jsem si údaje o ní musel najít na netu. Knihu jsem nečetl, takže ne, nevím jestli je to tento případ. Ale ani netvrdím opak, když její dílo neznám. Nicméně uznej i ty sám, že tvoje poznámka “a, ženská autorka” je hodně nekorektní. To má jako vypovídat o čem?

    to Podchaljuzin:
    Potřebují nepřítele. Umberto Eco o tom píše velmi trefně v díle: Vytváření nepřítele.

    to Vojenská diktatura: Jedna z možností. Za další možnou formu vlády, vhodnou k přežití v postapo světě, považuji teokracii. Což se v důsledku až tolik neliší. To víš, teď jsem se dozvěděl, že jsem poslední svatej, tak si to chci pojistit. .-)

  10. to Podchaljuzin, KarelC
    Nezjevil jsem se pane. Já nejsem nějaký zapšklí venkovský učitel, jako vy Podchaljuzine. Občas udělám hrubku a co? Mám se proto cíti méněcenný? A to je odpověď i na vaši rádoby přátelskou radu v jiném tématu mistře KarleC. Mě rohlíkem neopijete. Já jsem normální čtenář, který si rád čte. Nejsem nějaký “znalec” jak se tady prezentujete, ani nepíšu nablblé veršíky pod pseudonymem do Hosta, které nikdo stejně nečte. Jsem úplně normální chybující člověk.

  11. to Botulin
    Nějak se ti to v hlavince moťánkuje, holoubku! Kdypak bych já byl učitelem! Já se živím poctivě! Bandory pěstníruji, od slunka do slunka na políčku, v bázni boží!

  12. Botulin
    Sorry, ve vedlejším tématu jsem slíbil mlčet, ale tohle si fakt neodpustím (a je to naposledy, co se na vás obracím):

    1) jedinej, kdo tady hejtuje,vytváří a následně hodnotí morální, profesní a psychologické profily ostatních, jste vy.

    2) Chcete příspěvky “k věci”? Začněte u sebe. A napište je. Všichni budou rádi. I já budu rád. Buďte konzistentní. Naprosto totiž nechápu, co mají vaše vlastní příspěvky zde společného s návštěvou výše zmíněné autorky, autorkou samotnou, či její knihou. Ba dokonce se odvažuji tvrdit, tak než jste sem zavítal, byla zdejší debata alespoň nepatrně k věci.

    3) Že pod “banální oznámení nemá smysl nic psát”? Tak nepište. Je to vaše volba. Nelíbí se vám, co píše kdokoliv z těch, které napadáte? Nečtěte je. Proboha, to je to tak těžké?

    4) Poctivě se podepisujeme, abyste měl podle čeho to poznat. Ba dokonce – **na rozdíl od vás**, někteří tak profláklými nicky, že by klidně mohli používat i občanské jméno. Vyšlo by to na stejno. To když jsme u toho “morálního dna”.

    5) Jestli něco fakt miluju, tak jsou to bojovníci za “správno” jako vy. Takoví ti, co jsou hrozně tolerantní, zemití, prostí lidé, duše čisté… Živoucí etalon morálky a studnice argumentů.

  13. to standa.e:
    Souhlasím s tebou ve všech bodech, ale je to házení hrachu na zeď. Získal pozornost a teď tady blije rádoby moralismy bez jakékoliv logiky. Jeho slovní zásoba frází se tak do středy vyčerpá a bude zase klid. Snad!

  14. to all
    no, s tými ženskými autorkami opatrne. Shelley, Cherryh, Le Guin, McCaffrey, Tiptree, a mnohé, mnohé iné sa vám poďakujú. Takže ten prvý bod je totálna kravina. Aj to spojenie ženskej autorky s dystópiou je na zamyslenie. Svoje by o tom mohla vedieť minimálne Karin Boye, autorka Kallocainu. A to že je to young adult dystopia? Nuž, podľa mňa stále lepšie ako furt dokola písať o svetieľkujúcich vzdychajúcich upíroch. Možno sa raz prebojujeme k YA space opere, alebo nebodaj k YA hard SF :))) Ale uznávam, že slovné spojenie “svetoznáma autorka SF” by som skôr čakal u niektorých z vyššie vymenovaných dám. Ja túto osobne tiež nepoznám, a to som si myslel že mám v žánri dosť dobrý rozhľad… Skôr si myslím že ide o ďalšiu rýchlokvašku, ktorá sa nesie na úspechu nejakej módnej vlny. Bez urážky, tipujem že je jednou y tých, čo píše komerčne úspešné bestsellery, no dávam jej možno ešte tri romány, kým sa o ňu prestane svet zaujímať. A na scéne tiež neprerazí – žiadna poviedková činnosť, mimo zavedenú sériu nenapíše asi nič iné. A tak ako sú teraz antiky plné Stmievaní, Upírskych denníkov a podobných vecí, časom budú plné aj Divergencií a im podobným. Málokto totižto dá do antiku napr. takú Dunu…bez hejtu 🙂

  15. to Standa.e a Karelc
    Když tady můžete psát vy, tak proč ne já? Já alespoň píšu k věci, protože já jsem slušný člověk a umím se podepisovat, protože já psát umím a podpisu se nebojím, protože podepisovat se je strašně důležité, proto se já raději vždy podepisuji, i kdybych se podepisovat nechtěl, ale já chci a tak se vždy podepisuji, né jako někdo, kdo tady jenom píše nějaké zkratky a nepodepisuje se, to já se podpisů nebojím a na podepisování dbám, protože to je třeba a ne jako někdo, kdo se podepisuje každou chvilku jinak.

    Já jsem totiž slušný člověk a mám právo psát tady podpis přece. Vy rozumět? 😉

  16. to Botulin (falešný Kulagin)
    Nerozumět, protože holoubek vrkat nějakou podivnou dialekt, nejspíše zalábáštinou 🙂

  17. to Botulin:
    Bílá šaman moudrý a silný! Já uctívat! Já poprskat klávesnice. Ty právo podpis. Nechť jsou tvé ženy plodné a tvé kozy povolné! Howgh!

  18. to KarelC:
    Tak mně se vás prostě nepodaří naštvat 🙁 A to už většího a fanatičtějšího blba snad ze sebe ani nemůžu udělat. Přiznám se, že už včera mně docházel dech.

  19. to Botulin (falešný Kulagin)
    Ten ti dochází od samého počátku, holoubku 🙂

  20. to Standa.e
    FP mi neříká pane, takže ji mi kde? 😉 Vaše první rekace byla velice vtipná, ale zdá se mi, te teď jste se skutečně naštval. To jsem chtěl. Ale nic osobního. 😉
    Co se týče podepisování, pánové – svěřit nezabezpečenému webu a síti svoje nacionále je podle mně spíše hloupé, než jako hodné následování. Na netu je spousta skutečných magorů, než jeden blb, co si na ně zkoušel chvilku hrát.

  21. to Botulin (falešný Kulagin)
    Ale kdež, holoubku, ty si na nic hrát nemusíš 🙂

  22. to Podchaljuzin
    Já myslel, že Botulin jsi ty a jenom si tady nahazuješ témata, abys měl kde psát moudra. Ovšem to by znamenalo, že Podchaljuzin jsem vlastně já. No ale kdo je potom skutečný Podchaljuzin? Nebo jsem já Podchaljuzin a ty jsi Botulin a vydáváš se za Podchaljuzina? Tak kdo mi to teda píše do toho deníku?

  23. to Botulin (falešný Kulagin)
    Nebuď směšný, holoubku 🙂

  24. Hlavně, že já jsem já! 🙂 Alespoň doufám…

    to Botulin: Kamaráde mě už na netu uráželi větší kapacity. I samotný Jan Vaněk, jr. mě několikrát veřejně dehonestoval. 🙂 A že ten je v tom fakt mistr!
    Já se hádal o fantastice ještě v době e-mailových konferencí. (Konference SF na Interkomu – pamatuje si někdo?) Z té se i citovalo v časopise Fantasy and Science Fiction 1/1997. Takže jsem těžce nad věcí a nějaký cápek, co je tu od neděle, mě fakt nedokáže rozhodit, i kdyby se rozkrájel.

  25. to Podchaljuzin:
    Myslíš, že to je taky ten Kulagin a spol? Mě ty jeho výplody připadají trošku propracovanější. Ale dám na tvůj úsudek.

  26. to KarelC
    Já šacuju že jo, původně si říkal Incomo. Je to taký nešťastníček…

  27. Ženská autorka
    Sa mnohí ohradili voči môjmu prvému príspevku. Takže vysvetlenie:
    Písal som, že Emmi Itärantu nepoznám, lebo je to ženská autorka, keďže kontrolou svojej knižnice by ste zistili, že zvyčajne mi, aspoň čo sa týka žánrovej tvorby, viac vyhovuje ako píšu muži.
    Budem veľmi rád, keď mi poradíte knihy od ženských autoriek, ktoré sú ekvivalento mojich obľúbených kníh:
    Takže prosím uveďte knihy od autoriek-žien, ktoré budú podobné nasledovným knihám/autorom – hlavne bez naivnej romantickej linky resp. pseudosoftporna.
    Terry Pratchett – knihy zo Zeměplochy
    Juraj Červenák – Mrtvý na pekelnom vrchu (t.j. historická detektívka)
    Larry Correia – Lovci monster
    Kopřiva Štěpán – Rychlopalba
    série Kladivo na čaroděje
    Robert Wegner – Šíp a vítr, dýka a moře
    Bacigalupi – Prachožrouti, Potopená města
    Abercomie – Rudá země
    Orson Scott Card – Enderova hra
    James S.A. Corey – Leviathan se probouzí
    Butcher – séria Harry Dresden /tu som skúsil pár kníh od Anity Blake, ale prvá bola ako tak, druhá horšia a ďalšie o ničom/
    Erikson – Malazská kniha padlých
    Sanderson – Cesta králů

    Takže, prosím vás, dajte ekvivalenty kníh od žien, dal som sem viac príkladov toho, čo som čítal za posledného pol roka, aby ste vedeli odhadnúť môj vkus

  28. to Alfi
    som scifista a splatter ani fantasy moc necitam…vlastne splatter vobec. Takze co sa tyka zenskych autoriek ti mozem poradit len z oblasti SF:

    Ako alternativu ku Cardovi a Coreymu kludne C. J. Cherryh – Prestupna stanice alebo Cyteen. Oboje su skvele veci. Urcite by som skusil McCaffrey s jej Pernskym svetom (Dračí let, Dračí skok a pár ďalších) a Le Guin (Levá ruka tmy a Vydedenec). Z Fantasy možno od Le Guin mozno nieco zo Zememoria alebo trilogiu Dary-Hlasy-Sily. Z takej trocha inek fantasy by som riskol Jonathan Strange a Mr. Norell od Suzan Clarkeovej. Ak ide o antiutópiu, tak jednoznačne Kallocain od Karyn Boye (ale nie je to akcna dystopia, skor nieco na sposob 1984, Dokonaly svet alebo My). Bacigalupimu by sa mohla trocha blížiť Margaret Atwood – Prežíva nejsmutnejší (v rogináli ako Oryx and Crake). Tá napísala aj dystópiu Príbeh služebnice. Zo steampunku určite Zemetras a zvysne diely serie od Cherie Priest. Steph Swainstone z New Weird. A ak ide o poviedky, tak na sto pro James Tiptree Jr. (v č. vysli Teplé svety)…Jooo a Connie Willis – vlastne cokolvek od nej.

    …snad som poradil

  29. to Alfi:
    Takhle se na to nedá dívat. Ženské autorky píší jinak. Petra Neomillnerová třeba kombinuje akční jízdu, erotiku a detektivku, takže sama schramstne polovinu tvého seznamu.
    A přečti si třeba Maxine McArthurova – Čas budoucí. Margaret Weis – Hvězda strážců. Petra Slováková taky stojí za přečtení a Františka Vrbenská taky. Vilma Kadlečková a její románová sága Mycelium tady na FP byla mockrát.

  30. to Podchaljuzin:
    Budeme jej tedy nenápadně monitorovat.
    Krátká rekapitulace: BY, Incomo, Kulagin (falešný, sám sebou v Botulinovské inkarnaci zvaný Muhaháč)), Botulin, Schramm (falešný) 🙂 🙂 ten chlapec by se měl vážně zamyslet nad svým duševním rozpoložením.

  31. to KarelC
    Vybodni se na něj. Ať si říká jak chce, stejně se vždy prozradí 🙂 Jsou zajímavější věci k besedýrování. Nemáš nějaký tip na dobrou knihu? Myslím něco na úrovni Sila… Já teď začal číst Pobřeží Syrt, zvláštní, člověk se na to musí nacházet v určitém rozpoložení, ale není to špatné… A jak byla ta beseda o Tajemství Morie, tak si tak říkám, jestli vůbec někdo napsal knihu či povídku z Tolkienova světa, která by nebyla pokusem o parodii, ale myslím tím skutečné dílo, ne nějaké pokustonské elaboráty mládežnických “elfek”. Já alespoň nikdy nic takého nečetl…

  32. to Podchaljuzin:
    Když nepočítám běžný konzum do šaliny, místo cigára, na úřady a podobná zastavení, tak momentálně si užívám dílo Sapiens. Yuval Noah Harari. Úchvatný i úděsný příběh lidstva. Velice dobré, ale chce to více klidu na čtení.

  33. to Podchaljuzin:
    ad TM od VŠ etc fanbeletrie:
    Jak se z něčeho udělá komerce, tak se roztrhne pytel s podobnejma projektama. A z Pána prstenů se bohužel komerce udělala. Ve velkém stylu a globalizovaně. Velkofilm, stolní hry, pc atd… Já sám jsem si nabarvil pár figurek co dělá GW. A jestli se na tom chtěl trochu přiživit VŠ a sepsal to “po svém”. Vem to čert. Chápu, že tě to rozčílilo a rozumím tvým argumentům i tvému boji za zachování jedinečnosti díla, ale obávám se, že je to ztráta času.
    Myšlenka, že zavedený autor bude na internetu, v podstatě s anonymním člověkem, detailně rozebírat svoje dílo, je pro mě osobně těžko představitelná. I když určité “zaváhání” z jeho strany tam bylo. Stejně jako snaha obhájit svůj výtvor po poněkud rozporuplných reakcích fanoušků. Jak jeho, tak PP. Jeho dílo stojí na Součkovské fabulaci. Předpokládá, že čtenář bude věřit autorovi a nebude si argumenty ověřovat. Podobně jako Souček vystavěl svůj román na fabulacích verneovky Cesta do středu země.

    Spousta lidí zná PP jenom z filmu. Před takovým znalcem, jako jsi ty, to pochopitelně neobstojí.

    Co se mě týče – je to obstojně napsané dílko na jedno přečtení a zdar. Škoda slov o tom dále hovořit a nechat to upadnout do zapomnění.

  34. to KarelC
    Ech, co by mě rozčílilo… Spíše mi to přijde takové nedůstojné… Inu, jak se říká: I zkušenému hospodáři se každé dílo nezadaří!

  35. to Podchaljuzin:
    Je samozřejmě fakt, že dosáhnout kvality Tolkiena je nemožné a tak i ty slušné fandovské projekty působí samozřejmě jako pěst na oko.

    Kdybych já psal fandovský projekt, tak bych zvolil nějaký méně konfliktní svět, který nemá za sebou slavnou a kvalitní literární předlohu. Třeba The Elder Scrolls, nebo Warhammer, Forgotten Realms atd… Tam všude můžu napsat v podstatě to samé, ale nebude to tak konfliktní.

  36. Ďakujem za tipy, takže:
    Cherryh som čítal Brány Ivrelu – žiadna bomba to nebola. Zemětřas od Priestovek vzbudzoval veľké nádeje a skončil veľkým sklamaním a posunutím knihy ďalej.
    LeGuin, McCafrey – čítal som, nezaujalo.

    Susan Clarke, Triptee Jr., C. Willis – mám ich kúpené, ale ešte som sa k nim nedostal.

    Všimol som si dve veci: jednak mnoho z ponúknutého sú fakt staré knihy a jednak som si uvedomil, že najviac mi na románoch vadí absencia logiky resp. logicky nekonzistentný svet.

  37. Alfi
    Neříkejte mi, že Le Guin má logicky nekonzistentní svět! Zrovna ona, která jako první začala psát o nutnosti konzistence a konsekventnosti ve fantasy! Opravdu to nemyslím jako nějaký svár, ale zajímalo by mě, jaké logické lapsy jste u ní našel?

Zveřejnit odpověď