Za plotem

Animáky to letos rozjíždí a pokud jste se neoprudili mluvícími zvířaty, jste zváni do světa za plotem. Navíc, nový film z dílny DreamWorks má v hlavních rolích zvířenu vtipnou.

Animáky se rychle staly součástí filmového průmyslu. Oblíbily si je nejenom děti, ale i dospělí. Přinášejí poučení i zábavu. Někdo by si mohl myslet, že se diváci nabažili do syta roztomilými zvířátky (Madagascar, Divočina, Hledá se Nemo, Příběh žraloka atd.), ale není to pravda. V DreamWorks vyrenderovali povedený animák Za plotem, to nejlepší, co za poslední dobu stvořili.

Jde o filmovou/animovanou adaptaci komiksu o dvou zvířecích přátelích. Stripy scénáristy Michaela Frye a ilustrátora T. Lewise vycházely v novinách od roku 1995 a ve své rozpohybované podobě hravě předčí Madagascar i Divočinu.

Filmového scénáře se zhostili Len Blum (Růžový panter, Heavy Metal…) a Lorne Cameron (Medvědí bratři, Justice League of America…), kteří se snažili zčásti o příběh plný situačního humoru, trefných vícevýznamových gagů, hlubší smysl i parodii na Občana Kanea, Mlčení jehňátek nebo Hamleta (tyhle vtípky většinou figurují ve scénách, kde si budou dospělí diváci namáhat své bránice, zatímco menším divákům postačí hysterická zvířata).
 
Označit tenhle animák za originální by nebylo přesné. Na originalitě ubírá kromě vypůjčení a „znesvěcení“ některých klasik i fakt, že jde o adaptaci comicsu a ještě mnohem více, že hlavní kostra příběhu zapadá do rodinně-romantického standartu. Tím pádem je příběh od začátku předvídatelný a radikální zvraty jsou zavrženy. Na druhou stranu, těch 83 předvídatelných minut je vyplněno originálním humorem. V některých pasážích se tvůrci uchýlili k novodobé grotesce připomínající časy Toma a Jerryho, jinde k Groeningově sadističtejší verzi Itchyho a Scratchyho. V tomhle případě by jsem se přiklonil k druhé možnosti, poněvadž i černý humor si tady našel svoje místo.

Pod režisérskou taktovkou Tima Johnsona (Sindibád: Legenda sedmi moří, AntZ) a Kareyho Kirkpatricka (např. scénáře ke Stopařovu průvodci po galaxii a Slepičímu úletu) se odvíjí příběh skupiny lesních zvířátek vedených želvou. Právě se probudila ze zimní hibernace a začínají si hledat něco na zub. Šokována zjištěním, že jejich kousek lesního ráje byl obklíčen lidskými obydlími.

Pomalu se seznamují s novým prostředím až do chvíle, kdy se setkají s RJem (s hlasem Bruce Willise). Světaznalý mýval je zasvětí do všech tajů lidských bytostí a ze všeho nejvíce do kouzla stravování. Ale co když RJovi nejde o přátelství a začlenění do nové zvířecí rodiny tak, jako o osobní blaho a nemytý kožich?

Želvák Verne zastupuje konzervativní názory a tradiční, stereotypní koloběh života. Není příliš nadšen z nové doby, činí mu potíže přizpůsobit se RJovým lumpárnám, které ostatní „členové Verneovy rodiny” obdivují. A tak si Verne uvědomí, že je svým přátelům vzdálen více, než by si kdy pomyslel. Na druhé straně RJ reprezentuje všechno nové a liberální. Přizpůsobí se čemukoliv a komukoliv. Taky je to ten typ lstivého hajzlíka, který nemá problém využít nevinné a naivní osoby ke svým osobním účelům (a nemá náhodou šátek, rumový přízvuk a „rozbitý“ kompas?:-) – pozn. red.). Hlavním ukazatelem popularity jednoho nebo druhého směru je právě výše zmíněná skupinka naivních, zaslepených zvířátek.

A tady začíná kolotoč emocí plynoucích ze zrady, prospěchářství, přátelství i lží. Polidštěná zvířata nevyšla z módy. Proč taky? Příjemnou a přístupnou cestou dokáží poučit nejmenší o pravých hodnotách i morálce, starší diváci spojí zábavné s užitečným. Za plotem není jenom příběh o přátelství, za mluvícími chlupatými zvířátky se skrývá také kritika americké konzumní společnosti, nezdravého jídelníčku a plýtvání jídlem. Něco podobného předvedla i Romerova Země mrtvých, ale to jsme v trochu jiném ranku.

Jen málo titulů z dílny DreamWorks se dokáže vyrovnat jejich úspěšné sérii Shrek. I když příběhy zeleného zlobra sází mnohem víc na parodii, Za plotem je stejně kvalitní, v některých momentech snad i lepší. Ukazuje se, že slabé pokusy v podobě rychlokvašné Karcoolky či Divočiny byly jenom předkrmem.

Za plotem je nejlepší animák od dob Úžasňákových, leč musím dodat, že jen do příchodu pixarovských Aut. Co ovšem „čtyřkoláci“ nemají, je jedna energická veverka nadopována ještě energičtějším kofeinem. Ta dostane do kolen každého diváka.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Vypadá to, že se v kinech potkali dva dobré animáky. Po Autech zajdu i na tohle. 🙂

  2. Zadrž, Ondřeji! 🙂 Ja som sa hodinu nudil tak, že som skoro liezol po stene kina. Rozbehlo sa to až 15 minút pred koncom, keď to zrazu začal byť nečakane zábavný film (fór s “predávkovanou” veveričkou je božský). Ale inak takých 5-6/10 a mrzí ma, že som nepočkal na DVD.

  3. Náhodou stokrát lepší než trapně popcornoví Piráti z Karibiku!!!Bavil jsem se celej film.

  4. Zábavnejšie ako Piráti 2 to rozhodne je, s tým súhlas. Ale na druhej strane všetky tohtoročné letné filmy boli zábavnejšie než Piráti 2, dokonca aj ten blbý Poseidon… :-)Ondřej: To je pomerne otravné klišé, myslieť si, že autor heroic fantasy uznáva iba filmy, v ktorých lezú z hrdinov vnútornosti a krv čliape na všetky strany. Animované filmy mám rád, sledujem v tejto kategórii všetko, čo mi príde pod ruku, tak viem posúdiť. Budeš sa smiať, ale tento týždeň som napríklad videl na DVD Bambi od Disneyho a skvele som sa bavil. No a tak si myslím, že po skvostoch ako Úžasní, Wallace a Gromit a Mŕtva nevesta je Za plotom len obyčajný rutinný animák, akých sa v dnešnej dobe vynárajú tucty a aké už divákom začínajú liezť na nervy – viď komerčné výsledky Ant Bully, Monster House či Barnyardu, ak vieš, o čom hovorím…

  5. Duro, byl to vtip, nic vic. 🙂 Ja vim, ze mas celkovy prehled a cetl jsem od tebe spoustu recenzi na ruzne zanry. 🙂

  6. Inak, vevericka nadopovana kofeinom, nebolo to aj v Karkoolke ??

  7. No ja si stezovat nemuzu…
    … mne se to jako libilo dost hodne… ale je to mozna subjektivni, sel jsem na to (titlky, ne dabing) i proto, ze vacicaka mluvi muj oblibenec William Shatner – a rozhodne nezklamal, opet predvedl sve charakterni herectvi :-)))

Zveřejnit odpověď