Expendables 3: Sly a Chipmunkové potřetí

Když kina rozstřílela jednička, všichni v osmdesátkách narození a na jejich svalnatých bijácích odkojení řvali, křepčili a oslavovali. Pak přišla dvojka, přibyl chlápek, který by mohl o stoicismu učit i Marca Aurelia, protože si z něj dělá prdel celá planeta, a přinesl s sebou nejen utrum sprosťárnám, ale i dialogy o žraní velrybího tuku a bandu svalovců na škole v přírodě. Pár skalních burácelo jako prve, ale většina odcházela z kina s rozpačitým pomlaskáváním. No a teď je tu Slyova parta Postradatelných mlátiček potřetí. Zbyly rachejtle vůbec ještě někomu?

Oba předchozí filmy nás naučily, že příběh není důležitý. A trojka v tomhle schématu pokračuje. Ve zkratce – Barney a kámoši mají sejmout nepohodlnou persónu určenou CIA, z níž se vyklube jejich starý známý Mel Gibson, situace se podělá, jeden z týmu je postřelen a Barney se rozhodne pomstít. Před tím je potřeba vysvobodit dávného kumpána Wesleyho Snipese z vězeňského transportu (s tím, že je černý, nebo že skutečně byl v base, to určitě nemá nic společného), protože bručel už dostatečně dlouho.

Aby to bylo zajímavější, rozhodne se Sly, že do smrtelně nebezpečné akce nepůjde s lidmi, jejichž schopnosti a možnosti zná a s nimiž absolvoval desítky misí, ale že namísto toho raději sestaví tým mladých zelenáčů a sfoukne tu fušku s nimi. S hledáním logiky se neobtěžujte.

Zatlačte slzy, úplná tragedie to není. Musíme se jednoduše smířit s tím, že do vod rozdováděné a nádherně přestřelené jedničky, plné zábavných a dynamických mlátiček jeden na jednoho, charakterových a brutálních fórů (Lundgrenův varovný výstřel pořád dalece vede) a překvapivé akce (přelet letadlem a vyčištění mola), už prostě znovu nevstoupíme. Stallonova čeládka hraje průměr a není důvodu, aby se snažila více, protože veškerý zájem scénáře se jednak soustřeďuje výhradně kolem nově příchozích a jednak staré pušky na plátně víc jak půlku filmu vůbec nejsou.

Expendables 3 tak nějak máte pocit, že byste mohli Lundgrena nahradit nafukovacím Hulkem Hoganem, Terryho Crewse zvětšenou figurkou jeho parťáka tygra z reklam na Old Spice a Randyho Cotoura boxovacím pytlem s očima a jejich charaktery by to nejenže nezměnilo, ale akce by díky tomu nabrala nový, okulibý a surrealistický rozměr.

Jediný, kdo si drží svůj „beránkovský“ kukuč je Statham, ale větších nožířských eskapád se stejně nedočkáme, a samozřejmě Sly, který si na celý film vystačí se dvěma výrazy – když se usmívá a když ne. Na rozdíl od všech předchozích ze staré party je ale, coby tahounská a hlavní figura, pod dohledem kamery pořád. Co zbývá, si pro sebe kradou Mel Gibson, Harrison Ford, Antonio Banderas a Wesley Snipes, zhruba v tomto pořadí. Přinejmenším první dva neustále dokazují, jak moc zbytek osazenstva herecky převyšují, takže jim nelze mít za zlé. Monolog v transportéru dává na chvíli znovu pocítit Ricksovskou šílenost z první Smrtonosné pasti a na pár minut se vrátí i Han Solo.

Herecké přírůstky uzavírá čtyřka mlaďochů, kteří jsou tu však jen proto, aby měli starouši v závěru koho vykřesávat z průseru, ačkoliv vlastně nikdo neví proč. Liam „Thorův brácha“ Hemsworth mohl taky v minulém díle jednoduše zařvat a smutno z toho bylo možná tak jeho mámě, neboť kvůli nové generaci na Postradatelné vskutku nikdo nechodí. Tohle mají být příběhy starých bohů války, kteří se ještě jednou rozhodli nakopat světu prdel, a ne nejisté krůčky mlíčňáků a mužatek, kteří do teď figurovali tak maximálně v pornoverzích Twilightu.

Rating klesl z R na PG-13, ale ani si toho nevšimnete. V minulém (mimochodem Rkovém) díle se taky nenadávalo, obscenitu čeká už jenom Ned Flanders, a krev sice občas někomu teče, ale o masakry typu Raidu tu nikdy nešlo. A nám, protože jsme Evropané a tudíž volnomyšlenkáři, prostopášníci a neznabozi, už tuplem ne.

Třetí Expendables se nacházejí přesně na pomezí mezi utahanou dvojkou a nabušenou jedničkou, k jejíž zábavnosti jim bohužel schází dech. Protože film, stavěný na akčních ikonách sedmdesátých a osmdesátých let jednoduše přestává fungovat s růstem jejich počtu. Síla všech těch charakterů našeho mládí, jejich jedinečnost spočívala především v jejich osamělosti, v níž mohly čnít. O tuto připraveny, stávaje se součástí davu, ztrácejí i své kouzlo. A Sly by si to měl sakra uvědomit.

P. S.: Ano, v tomto filmu hraje i Jet Li. Ale nevšimnete si ho.

60 %
  • Expendables 3
  • žánr: akčňárna
  • fakta: USA 2014 / 126 min. / titulky
  • Distributor a foto: Bontonfilm

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. moje dojmy
    Já jsem v tom naverbování logiku viděl – byl si dost jistý, že při tom někdo zařve, tak nechtěl riskovat životy “rodiny”, ale jen někoho, na kom mu moc nesejde.
    Jako není to nějak sofistikované vysvětlení, ale jiné se ani od Expendables čekat nedá :o)
    Jinak mně dvojka nepřišla nějak horší, zdálo se mi, že oproti trojce tam bylo víc hlášek a vtipných momentů.
    Bylo to skoro až na hranici sebeparodie, ale to mi právě přišlo lepší, než když důchodci dělají všechny ty skopičiny “navážno” :o) Ve trojce to v tomhle směru zachraňuje alespoň ten Banderas :o)

  2. opacne poradi
    Na dvojku se mi divalo vyrazne lepe, protoze akcni sceny byly natoceny prehledneji. Zejmena zaver jednicky byl silne chaoticky a akci jsem si nemohl tak dobre uzit. Podle recenzi nejak necitim touhu videt trojku.

Zveřejnit odpověď