Deset důvodů, proč změnit názor na Jar Jar Binkse

Jar Jar Binks patří mezi pravděpodobně nejvíce nenáviděné postavy z celého univerza Hvězdných válek. Na první pohled je to jalový, pro příběh naprosto nefungující charakter, kterého si tvůrci Skryté hrozby vymysleli proto, aby pobavili (mentálně slabší) diváky. Leč co když je všechno jinak?

Já tvrdím, že Jar Jar Binks je nejlepším agentem Sithů, jaký kdy po předaleké galaxii chodil. Nejčastěji se objevuje právě v epizodě jedna, takže to vezeme od začátku.

 1. Qui-Gon Jinn prchá džunglí hnán, podobně jako místí fauna, pěchotními transporty Obchodní federace. Můžeme se jen domýšlet, jak daleko by vznášedla hnala jediského mistra, kdyby se nepotkal právě s Jar Jarem. Vždyť to byl on, kdo jej strhl na zem, aby přes něj vznášedlo mohlo bez škrtnutí o cíp kápě pohodlně přeletět!
 2. Když už se Jar Jar potká s oběma rytíři Jedi, vnukne jim nápad, aby navštívili gunganské město, získali zde transport a dostali se přes půl planety v super krátkém čase. Jedině tak mohli zachránit královnu Padmé Amidalu v ten pravý okamžik.
 3. Když už jsme u toho, tak Jar Jar skočí do vody takřka třímetrovým skokem jen tak zhoupnutím v kolenou. Jmenuje jediného tvora, který není Jedi nebo Sith, a dokáže podobné skoky. Zároveň je Jar Jar plně funkční obojživelník, kterému nedělá problém dýchat na vodě i pod hladinou, zatímco rytíři Jedi musí trapně spoléhat na dýchací náustky, které loví z opasků.
jar jar 2

4. Všimněte si, jak se Jar Jar vnutí do přízně Qui-Gonovi a přiměje jej, aby s ním mohl odcestovat z hlavního města gunganů. A nemusel k tomu použít ani Sílu.

5. Teď trochu poskočíme a dostaneme se na Tatooine. Můžeme protestovat, jak chceme, ale byl to právě Jar Jar, který zařídil, aby se Anakin Skywalker znovu potkal s Qui-Gonem a vzbudil jeho pozornost. První pokus přesvědčit mistra Jedi, aby už dál do města nechodil („Nás okrást a zmlátit.“), nevyšel. Jar Jar netušil, že bude Qui-Gon tak bezcitný („Nemáme nic cenného.“), proto musel vymyslet trošku složitější, ale o to účinnější plán s katapultováním mršiny do Sebulbova pití.

6. Zase o něco pokročíme – na Coruscantu si Jar Jar jen tak mimoděk povzdechne, že gungani mají celou armádu a úplnou náhodou to udělá před smutnou Amidalou, která právě vymýšlí, jak se dostat domů. Strůjcem celého nápadu na dobytí Naboo tak vlastně není nikdo jiný, než práv Jar Jar. Můžeme se jen domýšlet, co by korunovaná teenagerka dělala, kdyby se k ní ve vhodný okamžik nenachomýtl právě Jar Jar.

jar jar 3

7. A jsme zase zpátky na Naboo. Jar Jar už v roli generála velí armádě. A je to právě on, kdo způsobí droidům největší ztráty. V tomto ohledu sice Jar Jar moc nepomáhá rafinovanému plánu Darth Sidiouse, ale dozajista se v něm probudila touha po záchraně vlastního druhu, a proto místo bojů v hlavním městě zvolil bitvu s droidy. Jako jediný dostane ten vpravdě triviální nápad otevřít dvířka s bouchajdami a poslat je dolů z kopce. Pak se hrdinsky vrhne na kanon droidího AAT a snaží se ho holýma rukama zničit. Málem se mu to i podaří. Který Jedi by si tohle troufl bez svého světelného meče?

8. Už jste někdy někde viděli bojovníka, který s torzem droida na kotníku dokáže zastřelit tři nebo čtyři další, plně funkční droidy? Ne? Tak Jar Jar vám to předvede. On takhle dokonce zastřelí droideka (toho těžkého droida s vlastním štítem, před kterým Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi zbaběle prchají v úvodní části)!

9. Dostáváme se do finále a i do druhé epizody Klony útočí. Je to právě Jar Jar Binks, který v galaktickém senátu navrhne udělení zvláštních pravomocí kancléři Palpatinovi, který pak schválí armádu klonů, který pak vydá rozkaz 66, no znáte to. Nebýt Jar Jara, nic z toho by se nestalo.

10. Na závěr se vraťme na začátek. Jar Jar je schopen i velkých obětí. Aby mohl v džunglích Naboo počkat na Qui-Gona, nechal se vyhnat ze svého rodného města, aby si pojistil důvěryhodné krytí.

Když to shrneme, zjistíme, že za maskou naivního a tupého nemotory se skrývá chladnokrevně kalkulující mozek génia, bez nějž by plán Darth Sidiouse jen těžko vyšel.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

19 komentářů

 1. Jar Jar je nepromyšlený
  Doc pěkný článek. Shrnuje to, jak je Jar Jar celkově nedomyšlená postava. Cílem tvůrců bylo:
  1) předvést plně CGI animovanou postavu a dostat se tak do dějin filmu (nevyšlo jim to díky mnohem lepšímu Glumovi v LOTR).
  2) v Epizodě 1 představit komediální postavu. Posléze ji z důvodů nepopulárnosti, v Epizodě 2, přetavit v tragickou postavu když vystupuje v senátu a prosadí zvláštní pravomoci Palpatinovi.
  3) skoky a jazyk – prostě je to obojživelník a ti mývají dlouhé jazyky a dokáží daleko doskočit, nic víc bych za tím nehledal.
  4) cell postava nám krásně ukazuje, jak “blbci” ovlivňují důležité věci včetně životů všech, to známe i z běžného života 🙂

 2. Dejte mi bolter a udělám z toho zverimexu jatka! (Ezekyle Abaddon)
  🙂

 3. Je to děs, je to děs!
  Možná má Jar “zásluhy”, ale faktem prostě zůstane, že celá jeho rasa je prostě nevábná. Nikoho nebaví a oproti jiným rasám ve vesmíru SW hrají po všech stranách druhé housle. Jsou nesympatičtí. Přímo Jar Jar je svým profilem (rádoby vtipný debílek) zralý na díru blastrem mezi uši. Problém je, že v první epizodě je na plátně skoro pořád 🙁 Zrovna včera jsme si dávali s přítelkyní SW opáčko před sedmičkou a je to prostě utrpení, kdykoliv je na scéně.

  Článek super, pobavil mě 🙂

 4. kdyby jen ten Jar Jar
  Moc pěkná úvaha :-D.
  Jak už se tady naznačilo, Jar Jar je jakýmsi koncentrátem scénáristické impotence SW I-III a symbolizuje celé to zklamání i proto vyvolal takovou vlnu odporu.

 5. Zapoměl jsem pochválit: Vynikající článek!
  Většina těch postav připomínala jakési bláznivé zoo. Já nevím co tvůrci hulí, ale tu trávu bych šel reklamovat!

 6. to KarelC
  Přesně tak! Suffer not the alien to live! 🙂

 7. Ne, je to kreténská postava a měla zmizet z historie kinematografie!

 8. to Fenris 13:
  Dávám si teď nostalgické opáčko Warhammer 40,000 Dawn of War II 🙂

 9. to Karel C
  Já jsem nostalgicky vytáhl z krabice nenabarvené Dwarf Slayery a po uložení ratolestí jsem jim nabarvil alespoň vlasy a vousy 🙂

 10. autorství
  Jako autor tohoto článku a tedy i této teorie dle věty: “Já tvrdím, že Jar Jar Binks je nejlepším agentem Sithů, jaký kdy po předaleké galaxii chodil.” je uveden Lukáš Vaníček. Myslím, ale že v rámci určité novinářské/zpravodajské etiky by se minimálně slušelo zmínit, že to není úplně jeho teorie, ale že poslední dobou jich po různých webech koluje xy… a s dřívějšími daty, než je datum uveřejnění článku zde na Fantasy Planet. Co takhle zmínit – po netu kolují teorie, tak jsem to převzal a přeložil, případně doplnil o své postřehy, než se jen vydávat za jejich autora (Já tvrdím…), hmm? Docela mě zajímá, jak na to Lukáš Vaníček zareaguje, jestli vůbec…
  Jen pro zajímavost několik ze zmíněných článků

  http://www.themarysue.com/jar-jar-binks-sith-lord/

  http://www.huffingtonpost.com/entry/jar-jar-binks-star-wars-theory_5637624be4b063179912d9d9

  http://www.theguardian.com/film/2015/nov/06/jar-jar-binks-star-wars-sith-snoke-george-lucasa-jj-abrams-reddit-lumpawaroo-theory

  https://sports.vice.com/ca/article/jar-jar-binks-is-actually-a-sith-lord-and-drunken-fist-master

 11. k tomu autorství
  I když to nebude znít moc důvěryhodně, mně to fakticky napadlo při opáčku Star Wars filmů před prosincovou sedmičkou. Nyní až s hrůzou koukám, že jsem se trefil do poměrně obsáhlého tématu, ale můj text jsem psal s čistou snahou pobavit sebe, když mě snímek nudil, a později i čtenáře.

 12. to autorství:
  Lukáš Vaníček článek napsal sám a je tudíž jeho nezpochybnitelným autorem!
  Ať již informace k článku načerpal odkudkoliv. Protože FantasyPlanet není vědecký server, není zde zvykem uvádět zdroje. Těžko to tedy můžeme vyčítat Lukášovi. Zdroje zde neuvádí nikdo!!

  Pokud jde o novinářskou etiku – tak konkrétní zdroje informací nenajdete ani v denním tisku. Pokud tedy nebereme v úvahu nicneříkající hlášky jako: “…podle zdroje blízkého Ministerstvu vnitra, policie, ČTK atd…” V zájmově zaměřených časopisech se zcela běžně uvádí nicneříkající: “zdroj internet” a zdar! (Výjimkou je pouze nejvyšší liga, jako je Vesmír, nebo Živa a i tam záleží na druhu článku. O vědeckých časopisech se bavit nebudeme.)

 13. odpověď
  KarelC: Já přece nepopírám autorství toho článku, ale spíše názoru… Nešlo mi o to, aby zde byly jmenovány konkrétní zdroje… ale to, že se to objevilo jinde na netu, mohlo být aspoň naznačeno…
  Lukáš: No, zní to skutečně neuvěřitelně, ale stát se může… Mě to právě trklo hned, jak mi tento článek přišel na oči, protože ty mnou uvedené články a tím pádem i tu teorii znám… a určitě je takových fandů star wars více, kterým to pak může přijít jako nepřiznané opisování, i když tomu tak nebylo…Možná inspirace pro příště – pokud Vás nějaké takové téma napadne, zapátrat, zda už se mu nevěnoval někdo přede Vámi….

 14. to Kiks
  Tak evidentně to nemůže být naznačeno, když to autor nevěděl. Myslím, že ani FP nekleslo dost na to, aby se tu články vyloženě opisovaly. A neangličtináři určitě ocení, že jim někdo úvahu na tohle téma sepsal česky.

  To je jako kdyby někoho znechuceného koncem třetího Mass Effectu jen tak od sebe napadlo, jestli to celé nebyl jen podvod s indoktrinací… a ejhle, pak by třeba v diskusi pod vlastním článkem na tohle téma zjistil, že se k témuž po světě uchýlila spousta dalších zhrzených hráčů 🙂 Když se to děje u her, proč by se to nemohlo dít u filmů?

 15. I ve vědě a to i v té současné, existují souběžné objevy. A pře končí většinou přiznáním autorství objevu pro všechny strany sporu. A to i přes to, že samotní autoři publikují průběžně dílčí výsledky a mohli by tudíž “opisovat” i od sebe.

  A chtít po autorovi článku na FP, aby ještě prolézal bažiny internetu a snažil se nalézt všechny možné obskurní výžplechty obdobných mistrů, je minimálně postavené na hlavu! To už by tady nebylo napsáno vůbec nic!

 16. Jar Jar Binks
  Nazdar kamarádi a tenhle znáte?

  Když se syn vrátil z internátu, oznámil nám, že je gay… Docela mě to překvapilo, protože jako malý anální sex nesnášel…

 17. Na vtipy tu máme vlákno ve fóru – a tenhle se tam objevil nedávno. Držte se aspoň přibližně diskuse, jinak budu mazat.

Zveřejnit odpověď