Kolik řečí umíš…

Ať se přihlásí ten, koho nikdy nefascinoval některý z fiktivních jazyků, jimiž se dorozumívají oblíbené postavy napříč žánrovými světy… Pro všechny ostatní je tady tahle knížka.

Co si budeme povídat, nonfiction knih, které by potěšily dušičku nerda, u nás kdovíjak moc nevychází. Tu a tam nějaký memoárek, svazky na pomezí diplomových prací či sociologických studií, pátrání po historii fandomu, žánrů, médií… Za poslední rok (365 dní, nikoliv kalendářní) jsme se však dočkali hned dvojice svérázných knih, které by měly naplno potěšit fanoušky, inťouchy a pilné všeobecné vzdělávače. Loňskou Fyziku superhrdinů Jamese Kakaliose v tomto směru letos následuje kniha švédského autora a lingvisty Yense Wahlgrena, pojmenovaná příhodně Stopařův průvodce po galaxii jazyků.

Wahlgren v ní čtenáři představuje fenomén takzvaných umělých, neboli konstruovaných jazyků, vytvořených jedním člověkem, případně menší skupinou. Mezi ně se mohou řadit pokusy o sestavení univerzálního světového jazyka (v této skupině vyčnívá jednoznačně esperanto Ludvíka Lazara Zamenhofa s několika statisíci mluvčích), stejně jako jazyky určené pro obohacení smyšleného univerza, nejčastěji v knihách (Tolkien!) nebo audiovizuálních dílech (Klingoni!).

Nebojte se však nějaké suchopárštiny pro zapálené ligvisty. Wahlgren téma představuje srozumitelně, polopaticky, zábavně… Prostě pro nerdy. S čímž ruku v ruce jde fakt, že někdy nejde do takové hloubky, do níž by se třeba čtenář rád ponořoval, na druhou stranu – jako odrazový můstek k dalšímu vlastnímu bádání poslouží Stopařův průvodce znamenitě. Wahlgren vysvětluje historii umělých jazyků (budete se divit, jak hluboko do minulosti vede), teorii kolem nich včetně jejich dalšího dělení (například jazyky apriorní a aposteriorní), představí vám mnoho jazyků z kultury a popkultury, o nichž jste neslyšeli, nebo více rozebere ty, které dobře znáte. A zároveň načrtne, jak zhruba který z nich vznikal.

Přestože je patrné, že je Wahlgren více lingvista, než nerd (nejpevnější v kramflecích je jednoznačně ve Star Treku, nakonec, právě klingonština byla tématem jeho diplomky), rozhodně neuráží ani v tomto ohledu. Dostane se tak k elfům, mimozemšťanům, Fremenům nebo třeba Mimoňům. Ale třebas Zaklínače víceméně opomíjí.

Nebýt přespřílišného opakování informací, které se děje především v první polovině, je tahle knížka zásah do černého. I takhle je ale setsakra blízko středu. A pro fanoušky jazyků a fiktivních světů v podstatě povinná četba.

Yens Wahlgren: Stopařův průvodce po galaxii jazyků
Překlad:
Olga Bažantová
Vydala
Paseka, 2019
Počet stran:
260
Cena:
329 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď