Báječný svět shopaholiků…

…a nářek jejich peněženek, aneb setkání klubu anonymních závisláků na nakupování. Výpovědi plné radosti i provinilých pocitů.

knihovna

Nelžeme si do kapes, shopaholismus (neboli také oniománie, tedy z definice nutkavé a nezdrženlivé nakupování) doopravdy existuje, sám jsem toho živoucím důkazem. A rozhodně nejsem ojedinělý případ. Ve skutečnosti tato psychická „porucha“ nachází v současné společnosti stále více hostitelů.

Je to takřka mystický zážitek, ono radostné opojení z procházení mezi regály, vybíráním mezi dvěma předměty (přičemž nakonec koupíte oba) a z nově nabytého pokladu, který k zachování základních životních potřeb vlastně vůbec nepotřebujete. Podstatné v tu chvíli totiž je, že se další skvostný kus ohřívá ve vašem vlastnictví a rozšíří vaši sbírku.

Je docela libovolné, o jaký typ zboží se jedná. Od oblečení přes elektroniku po, například, automobily. Samozřejmě očekávám, že mezi čtenáři tohoto webu nalezneme zaměření na umělečtější artikly – hlavně tedy knihy, komiksy a DVD.

Bylo by naprosto snadné takto postiženému (ostatně, neměli bychom my, prokazatelně nemocní shopaholici, dostávat od lékařů potvrzení o naší nemoci, kteréžto by bylo možné využít jakožto prostředek pro získání větších slev?) prostě sdělit: Tak přestaň utrácet. Shopaholik si takové předsevzetí klidně může vzít za své, ale jakmile vstoupí do paláce hříchu (oblíbené knihkupectví, dvd obchod, komiksárium atd.), předsevzetí je rozcupováno návalem euforie. Tak co si ponesu domů dnes? Oniománie je (navzdory názorům renomovaných psychiatrů i četným internetovým radám) nemoc nezvratná.

Existují samozřejmě možnosti, jak své touhy uspokojit a zároveň ušetřit starosti domácí kase. Antikvariáty, Levné knihy, Aukro… Často však takové „šetření“ ztroskotá na tom, že utratíte prakticky totožné množství peněz, pouze za víc hřešení.

Kromě finančního aspektu je také třeba myslet i na prosté fyzikální zákony – například na „Zákon o ubývání prostorů“. Ten praví, že každá knihovna, polička, stolek, úložný prostor pod postelí i mrazák mají omezenou kapacitu, která s další zakoupenou položkou směřuje k absolutní nule. Pro někoho může být tato překážka mnohem zásadnější než finance. Často se řeší úsporným skládáním milovaných předmětů do dvou řad. Jenomže další problém – co by mělo být upozaděno? Tenhle román si jednou jistě znovu přečtu, tato povídková sbírka má tak krásnou obálku a přeci nemůžu dát do pozadí DVD od režiséra, jehož jiný film je pro mě natolik oblíbený, že má jasné místo v popředí, takže by nebyly vedle sebe! Těžká je hlava všech závisláků, nás shopaholiky nevyjímaje.

Máme to zkrátka složité. Ale krásné.

(V diskuzi se můžete vyzpovídat ze své závislosti, tady jste mezi svými. Anebo se alespoň pochlubte, copak hezkého jste si pořídili naposledy.)

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si i další redakční úvodníky, které od 25. 12. 2011 vydáváme každou neděli.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

15 komentářů

  1. Pocity popsané v článku jsem měla naposledy v prodejně punčochového zboží – ujíždím na punčochách, a zvláště těch barevných:) Dilema, zda koupit vedle absolutního musu v barvě bordó a saturace úchylky v barvě signální červeně ještě navíc petrolejově modré… nakonec jsem si odnesla ještě čokoládově hnědé, hráškově zelené a vzorované šedé, abych měla taky něco decentního:)))

    Jo, a o dva dny později jsem v tom krámě byla zas… a ty červené jsem kupovala ještě sestře:) Dobrá rada pro shopaholiky: Částečně funguje, i když nakupujete pro někoho jiného.

  2. Já mívám tyhle stavy hlavně v restauracích – i když nevím, jestli se to dá hodnotit jako shopaholismus 😀 .. Je to těžké dilema, než se člověk rozhodne mezi krvavým steakem a žebírky, nebo mezi palačinkou a tiramisu! Hrozné je, že tady navíc odpadá problém s uskladněním, takže jakmile vytrávíte, můžete jít luxovat jídelní lístek znovu:)

  3. Já jsem si (opět) předsevzal konec utrácení, ale jelikož vyšel na DVD film Sledování Christophera Nolana, zase to nedopadne. Přeci nemůžu dopustit, že by mi od něho na placce chyběl jeden jediný film?

  4. Ano, přiznávám se i já trpím nemocí shopaholismus bibliofilus! Ale naštěstí znám několik výborných terapií. Například v podobě člověka, který mi ochotně přenechá několik svých knih, když se u ní zastavím.

  5. Nejhorší je, že člověk do toho zabředává čím dál tím víc. Zkrátka je potřeba sledovat nové autory, ale člověk zas nechce zapomínat na ty staré. A tak se matroš kupí a kupí, pak to začnete strkat do skříň na oblečení a uvědomíte si, že vám jedny hadry stačí (i když vypadáte pomalu jak bezdomovec). No a pokud brojíte proti el. knihám, tak se váš byt pomalu ale jistě mění v maloobchod. Jediné řešení jak z toho ven je zavčas odhodit zapálenou sirku.

  6. He, pridám jeden recept na čiastočné vyliečenie 🙂 V prípade biblioholika je dobré si uvedomiť, koľko nakúpených a neprečítaných kníh máte (ja asi 50), za akú dobu sa toto číslo razantne zmenilo (za rok pribudlo cez dvadsať kníh, pritom som ale tridsať iných za tú dobu prečítal) a ako to bude ďalej pokračovať (knihy budú pribúdať, vy nebudete mať šancu to dobehnúť a nakoniec to zdedia vaše deti, vnúčatá – a bože chráň v prípade, že budú knižní ignoranti či barbari! Všetko poletí do knižníc, do odpadkov či do ohňa.) A vtedy sa musíte zastaviť a presmerovať svoje investície iným smerom (partnerka :)).

    Ináč, tu máte tematicky podobný článok 😉
    http://sarden.cz/sloupek-sardenu-strasti-slasti-bibliofilske

  7. teda já se zrovna nacházím v Německu, jsem tady skoro půl roku, ale ani ta obrovská vzdálenost mi nezabránila nechat knihy na pokoji. Bohužel na aukru jsem často, takže až se vrátím, bude na mě doma čekat óóbrovská hromada knih. Kdo na aukru nakupujete, nerikejte si, že když už tu jednu knihu chci, musím si od stejného prodejce koupit ještě něco, když už to poštovné je tak drahé. Rada č. 2 vyhýbejte se prodejcům, kteří provozují antikvariát. přestože jsou knihy za 10 kč (a často takové skvosty z 20. a 30. let), nakupujete stále dál a stejně tam necháte 500
    Jinak mou knihovnu mám přečtenou tak z 20%, povinná četba mě zdržuje od toho, co si chci opravdu přečíst. :/

  8. No, Majkle, no flame, ale investovat do partnerky mi taky nepřipadá jako obzvláště trvalá věc, ani ty silikony nevydrží věčně. Klidně mě nařkni z nihilismu a cynismu, ale já mám za to, že jakákoliv investice není trvalá a i když investora přežije, jemu to bude naprd. Snad leda být věřící a investovat do vlastní spásy nebo tak něco.

  9. Přínos vs. hrozba
    Problém to asi bude vážný, to ano. Ale není závislost na knihách přeci jen něco jiného než na botách/alkoholu/etc…? Nemyslím si, že máme takový problém, pokud se jedná o knihy, neb nákup knih = částečně investice do vzděláni. Je asi pravda, že na tomto fóru nepůjde moc o učebnice či o ruské klasiky, ale(!) cožpak je možné považovat soudruhy Simmons, Herbert či Dick za nějáký nepřínosný brak? Nemyslím si – naopak.
    Za sebe musím říct, že problém nemám – jen mám velkou touhu na sobě pracovat a neustále se po stránce duchovní/filosofické (no dobře – i sci-fické) zdokonalovat.

    Souhlasíte? 😀

  10. Ondřej K.
    Pravda, to byla moje častá výmluva. Když někdo spustil odrhovačku: “Fakt za ty knihy utrácíš hodně,” zanotoval jsem mu refrén: “Lepší než za drogy či cigára, ne?”

  11. Přesně, jak píšeš, Pepo. Ony se i ty finance (ačkoliv jich mám nepoměrně méně než kolik bych si za ně chtěl pořídit knih :D) nějak časem sejdou, ale ten prostor je setsakra limitující faktor 🙁 Řešil jsem to teď po vánocích, kdy se mi sešla poměrně pěkná sumička a já nadto zjistil (dobře, znovu si uvědomil :)) jaké má Talpress v e-shopu příjemné ceny. A vyvstala otázka: nakoupit si konečně Eriksona nebo ne? No a s zahanbením se přiznám, že metráž mi napomohla odolat 🙁 Úplně stejně jsem na tom s Martinem. Pokaždé chodím kolem něho v knihkupectví jako mlsnej kocour a pak raději utíkám pryč a utěšuju se, že to stejně Martin nedopíše, takže bych zbytečně rozjel ságu 🙂

  12. Sledování
    Josef H.: Díky za tip, já ani nevěděl, že to vyšlo. Tak už budu mít na origo plackách všechny nolanovky.

  13. Apu
    Není zač. Jsem na tom úplně stejně – a s tím šetřením to zase nedopadlo, Sledování už mám doma.

  14. Koukám, že “postižených” je nás tu hodně. XD Já sama ujíždím na knížkách a hadrech. Výhoda s oblečením ale je, že je to časově náročnější, než se obejdou všechny ty obchody a vše poctivě ozkouším, tak to pár hodin zabere. Často na to proto není čas, takže to mé shopaholické záchvaty zmírní.
    Na druhou stranu knihy… T_T Tam je ten výběr otázka pár minut a nebo díky e-shopům můžu objednávat rovnou z domova, což je ZLO. XDD

Zveřejnit odpověď