Jak na Nový rok…

Vánoční šílenství skončilo, teď už probíhá jen docpávání v hobitovském duchu, horlivé (či vlažné) sepisování novoročních předsevzetí, prolévání posledních slz nad absencí sněhu a nejrůznější bilance minulého roku… a věřte tomu, nebo ne, totéž platí i u nás v redakci.

fp nove logo Tak nejdřív ten sníh. Co je to vůbec za svátky, takhle bez sněhu? Zase? To se člověk musí mnohem víc snažit, aby si doma vybudoval tu pravou vánoční atmosféru, třeba zvýšeným obsahem pohádek v rodinném programu nebo větším množstvím dárků. Ale je pravda, že v oblasti fantastiky se nám to letos Ježíšek pokusil usnadnit, a tak je docela dobře možné, že spousta z nás si těch chybějících ladovských závějí ani nevšimla, protože jsme zachumlaní pod duchnou s nosem zabořeným do nové knížky (nebo e-booku) a nevnímáme svět.

„Docpávání“ je vlastně v tomhle ohledu docela přesný výraz. Nejde jen o poslední zbytky cukroví a jednohubek ze silvestrovského večírku, ale hlavně o možnost si konečně v klidu užít všechny ty novinky, co jen čekají na naše chamtivé pracky, ať už jde o to jít počtvrté na nové Star Wars, přečíst si konečně Stvoření temnoty, Vlky, nového Červenáka nebo cokoliv, po čem naše fandomové srdíčko toužilo… a nebo, pokud jste jako já, strávit celý den se zadkem přilepeným k židli nad jednou z těch nových her, co byly na Steamu ve slevě. Protože první leden se prostě nejlépe tráví v nějakém jiném, mnohem zajímavějším světě.

Nakonec se ale člověk musí vrátit do vlastní reality, a tak i my si dovolíme trochu té bilance. Pokud jde o fantastiku jako takovou, už jsme se včera stihli ohlédnout za filmovou nadílkou minulého roku. Aby toho nebylo málo, čeká nás samozřejmě i top 10 vydaných knih, a pokud víkend dá, nabídneme vám podobný přehled i u komiksů. Hodnocení FantasyPlanet je o něco bouřlivější: stihli jsme vyměnit šéfredaktora a část redakce – doufáme, že k lepšímu – a snažíme se vám každý den přinést něco nového ke čtení. Hlavní změny ale zatím bohužel jen kvasí pod povrchem a bude ještě chvíli trvat, než se vám s nimi budeme moci pochlubit.

No a novoroční předsevzetí? Těch máme habaděj. Prioritou je stále nový, přehlednější a funkčnější web, na kterém už se usilovně pracuje. Dnes vám aspoň jako malou ochutnávku přinášíme nové logo, které už jste možná měli možnost někde letem světem zahlédnout, ale konečně vám ho můžeme představit oficiálně. Nemá tolik kudrlinek jako to staré, ale zase existuje ve více variantách – neberte to! Co do obsahu se nám povedlo stabilizovat literární a komiksové rubriky, a proto máme konečně prostor k tomu, abychom (znovu) začali budovat i filmovou a seriálovou sekci a v další vlně i geekzónu a herní rubriku. A protože do každého správného úvodu patří i pár neurčitých frází, samozřejmě platí, že chceme být v novém roce lepší, větší, aktuálnější, lesklejší, všeobecně skvělejší a s pěknými ikonkami. A taky se chceme odvážně pouštět tam, kam se dosud člověk nevydal.

Tedy pokud to jde, ale to nezjistíme, dokud to nezkusíme – a doufáme, že během té cesty zůstanete s námi. Tak ať je pro nás všechny rok 2016 nejenom šťastný, ale také aspoň zpola tak zajímavý a dobrodružný, jak zatím vypadá!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

23 komentářů

 1. Auvajs. “Nový, přehlednější a funkčnější web” – toho se celá léta obávám. Kdekoli to zatím zkusili, výsledek byla změna k horšímu (“nový” ano, “přehlednější” ani omylem). A já si tak liboval, že aspoň ta FP zůstává pořád přehledná a hlavně příjemná na pohled…

 2. je to samozřejmě otázka názoru, ale současný vzhled FP je zastaralý a modernizaci potřebuje jako sůl. Takže za chystanou změnu vzhledu určitě palec nahoru.

 3. Ach ano
  zastaralý vzhled … bohužel, obvykle to dopadá podle hesla … každá změna k horšímu .. takže, já stařičký konzervativec mám docela rád ten současný.

 4. Rackovi: No, já bych osobně nejvíc uvítal návrat k tomu předminulému. To jest – zrušit “doporučené” články nahoře na prvním místě (když se s nimi začalo, napřed mne to mátlo, protože když jsem se podíval na začátek, uviděl jsem starý text a usoudil, že, nic čerstvého není, a když jsem si zvykl se tam nedívat, naopak se stalo, že redakce do téhle posice vrazila úplně nový a já ho zase přehlédl) a hlavně vrátit znovu jako viditelných aspoň osm nových knih. Těsně před Vánoci by to bylo klidně sneslo i dvanáct…
  Co se pak ostatního týče, nikdo mne nepřesvědčí, že články ve dvou sloupcích (jako to udělali na Sardenu) jsou přehlednější než v jednom, a zrovna tak dám vždycky přednost poklidnému starosvětskému vzhledu před “moderní” kombinací řvavě kontrastních barev (což jest to, čeho se soudě dle nového loga velmi obávám).

 5. Hlavně si přeji abych měl možnost svobodně vyjádřit nějakou svoji hlubokou a podnětnou myšlenku. A to bez registračních obstrukcí a podobných šikanujících opatření.

 6. Každopádně přeju FP šťastný nový rok! Hodně článků a inteligentní diskutéry. Občas i nějakou pěknou recenzi pro Straky na vrbě. 🙂

 7. Na nový vzhled se bude remcat. O tom by mohla vyprávět třeba Databáze knih, kde už se remcalo asi třikrát. Každý si bojuje za ten starý vzhled, který si za půl roku ani nevybaví, a než se naděje, do krve obhajuje nový design před ještě novějším… Humans… Osobně se těším, až FP přestane vypadat jako špatně poskládaný výlet do roku 2000.

 8. Jak se to vezme.
  Taky jsou weby, ze kterých jsem po prudké změně do nepřehledna prostě odešel.
  Člověk si po nějaké době už nevybaví ani název, internet je rozlehlý…

 9. No, zatím si myslím, že prudká změna do nepřehledna se konat nebude – ale to je samozřejmě z mého pohledu, kdy velká část problémů, o kterých se se studiem bavíme, souvisí s vnitřním fungováním webu a ne s jeho výstupem. Zároveň ale chceme, aby se web dobře zobrazoval i v mobilech a tabletech, takže rozložení bude opravdu jiné.

  Barevné schéma ještě není rozhodnuté, pro komentáře podle momentálně řešeného návrhu **nebude** potřeba registrace.

 10. Aha, tak to je jiná! 🙂
  Řekl bych, že to vlastně ani není potřeba čtenářům dopředu říkat; protože velké změny v nakladatelství se čtenářům taky neavizují, pokud se netýkají samotného vzhledu knih, ale jen stěhování kanceláře, účetního systému atd.

 11. to Michael
  No, my měníme oboje 🙂 I vzhled, i strukturu. Jak to dopadne s přehledností, to bude asi věc názoru.

 12. velká vánoční soutěž
  Chtěl bych se zeptat, když už je po svátcích, kdy by se mohl objevit ten slíbený článek z knižních tipů výherců z velké vánoční soutěže. Jsem na to docela zvědavý… :-)

 13. Jde o posun významu
  Když nám na škole vykládali, že náš web má zastaralý vzhled, taxme si od odborníků nechali udělat nový. Výsledkem bylo, že se to hýbalo a třetinu vstupní strany zabíral sexy obrázek, zatímco k důležitým informacím, které dříve byly hned na ráně, se teď člověk musel poklikávat. Podobnou zkušenost jsem udělal vícekrát, takže soudím, že došlo k posunu významu.
  Když dnešní mladý člověk řekne “hustý”, tak tím míní, že je něco skvělé, tedy vznikl nový význam. Podobně když dnešní mladý člověk řekne “zastaralý vzhled”, tak tím myslí “přehledný web, kde uživatel rychle najde, co potřebuje”.
  S tímto hodnocením současné podoby FB víceméně souhlasím (zejména co se přidala možnost svrollovat zpět oznámením vyšlých knih). Nevidím tedy příliš důvodů něco měnit. Když už se ale nová redakce rozhodla kre změně, tak bych se přimlouval, aby i nová podoba webu měla zastaralý vzhled. Děkuji.

 14. to Air15
  Od zítřka každý den, je to rozdělené do více článků. Kolem svátků jsem to nestihla a tenhle víkend jsem to nechtěla míchat s těmi přehledy minulého roku.

 15. sarden
  omlouvám se, vedení FP, že to sem tahám, ale nechápu, co je nepřehledného na Sardenu. Rozdělení sloupců je snad jasně dané a jak to jde za sebou je snad zcela jasně zřetelné podle dat, kdy články vychází.

 16. pro redakci
  jen ten vzhled změňte. Já se těším, až se na novou FP podívám poprvé v telefonu. je mi jasné, že za současnou podobu webu bojují hlavně lidi, kteří nemusí změny, ale za pár měsíců si už ani nevzpomenete, jak to tu kdysi vypadalo.

 17. logo
  To logo je tragédie přesně v duchu – musíme udělat nějakou změnu, výraznou, ale vlastně nevíme vůbec, jak by to mělo vypadat. A protože s designem logotypu a vizuální komunikací nemáme žádnou zkušenost a profesionála zaplatit nechceme, tak to uděláme po svém, vlastními silami a špatně. Ustřelený styl je jedna věc, ale zcela zjevná neschopnost práce s typografií je snad ještě horší. Volně stažitelné písmo z webu, které nemá kvalitně zpracovanou sadu a z toho jen vysázený text s naprosto otřesnými rozpaly – zaručený znak amaterismu. No jestli bude redesign webu pokračovat v tomhle duchu, tak se možná stanete praktickou ukázkou toho, jak grafiku opravdu nedělat.

 18. Moderní způsob předělávání webů mě facinuje. Z důvodu zastarávaní přejedeme všechno co více než dekádu fungovalo bagrem a naprasíme to celé zcela novým originálním způsobem. Udivuje mě, že málokoho napadne opravit jen to co nefunguje právě proto, že málokdo ví proč chce redesign dělat. Protože je starej a je cool bejt novej a in? Špatně. Protože chci web ovládat z tabletu a ono to jde blbě…ok, tak vezmu tablet oťukám si to a co nefunguje, narovnám. Jenže ono je ten bagr bohužel vždycky jednodušší, než střízlivá úvaha a zvednutí rukavice v podobě zachování původního ducha a převedení ho do nové doby při zachování původního ducha. Přitom je to velká škoda. Speciálně FP má tak nádherný logo a dlouhými léty ověřený tradiční styl designu… I z té oldschoolovosti by se dalo lecos vytěžit, protože v době kdy budou všichni vypadat cool a moderně bude tohle skutečně originální retro (ale musí být samozřejmě ovladatelné)…jenže to by se muselo myslet hlavou.

 19. @Alexi – přesně tak!

  Jako jo, pravda – trojsloupcový layout sražený na šířku 800px není úplně to pravý vořechový. Kulaté rohy už se dneska taky dělají jinak. A pergamenová tapeta na pozadí se dá dnes pořídit v podstatně lepší kvalitě. Ale na barevném schématu není vůbec nic špatného (naopak, krásně se to čte, aniž by člověk musel na těch dnešních přepálených LCD štelovat jas), a “vikingské” logo taky nemá chybu (jasně, je rastrové, ale překreslit ho do vektorů by snad nemusel být takový problém).
  Ale holt bagr je bagr, no…

 20. zvídavec:
  ad změny vzhledů: Mně tedy třeba stále ještě připadá v novém logu Pevnosti, že tam to O stylizované do jakéhosi nepovedeného labyrintu trčí jak koza na skále, a čas tento dojem nijak nezahladil. Stále je to pitomé.

 21. Michael : Hnusný věci jsou prostě hnusný a čas na tom většinou bohužel moc k lepšímu nezmění. Spíš naopak.

 22. Jsem na tu novou podobu vebu moc zvědavý, snad se povede.

Zanechat odpověď