Kniha měsíce: Březen

Měsíc se s měsícem sešel a přinášíme další ohlédnutí za výraznými tituly minulých dní a nocí, které jsme strávili četbou našich oblíbených žánrů.

Valhala

Zajímavých knih se urodilo celkem dost. Podivná mystifikace v Torstu (Kde lišky dávají dobrou noc), nový překlad slavné Zelené míle, nový Červenák… V komiksech Sin City sedmička a další komiks ukazující, co bylo Před Strážci.

Souboj se nakonec ale omezil jen na dva tituly. Vedle Sin City si svou monumentálností proklestila cestu k vítězství Valhala Františka Novotného. A bylo to nakonec vítězství totální. Jak jinak.

Richard Klíčník (nakladatelství Argo): Vydat podobně monumentální dílo jako je Valhala Františka Novotného je nejen povinnost, ale zároveň velká radost. Doufáme, že takto pohromadě v jednom svazku najde mnoho nových čtenářů, kteří si ji v minulosti z jakýchkoli důvodů nezvládli opatřit.

Zdeněk Rampas (prezident českého Fandomu): Asi žádný náš autor se ještě takto komplexně nevyjádřil k českému osudu v krátkém dvacátém století. Ptá se, zda byly možné alternativy; jak by se zachovaly osobnosti, jež známe na pozadí naší historie, kdyby například druhou světovou válku vyhráli nacisté. Odpověď na takto složité otázky nemůže být jednoduchá. Proto má po formální stránce trilogie Valhaly tvar svícnu, kde první díl je fundamentem, na kterém stojí dvě svíce dílu druhého a třetího, které se navzájem osvětlují. Není to úplně snadné čtení, ale odměna odpovídá vynaloženému ú­silí.

Jiří Popiolek (Fantasya.cz, Pevnost): Kdo by nechtěl aspoň na papíře zažít nelítostné souboje draků s dvojplošníky z první světové války? A k tomu celý panteon severských bohů daleko hrůznějších, než jsou ti thorovští od Marvela, trochu okultismu, magie, erotiky, a hlavně příběh o tom, jak se zase jednou náckové rozhodli ovládnout svět a do cesty se jim postavil malý český chlapec. Valhala má v sobě všechno, dobrodružství, krutost, humor, silný příběh, spoustu vychytávek pro literární fajnšmekry – a strhující děj, který vás zcela pohltí, pokud se hned na začátku smíříte s tím, že ji budete číst ještě slušnou řádku dalších večerů.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď