Knižní blogy očima blogerky

Nedávno jste si tu mohli přečíst úvodník o literárním síťování, který inspiroval členku redakce Báru k napsání článku přímo o knižních blozích, o kterých byla v textu také řeč. Sama je totiž autorkou jednoho z nich (http://knizni-utociste.blogspot.cz/). Jak vidí tento fenomén současnosti ona a co na knižní blogování říkáte vy?

Knižní blog

Knižně zaměřených blogů je v dnešní době opravdu velká spousta. Většinou je píšou mladé holky, ale už se našlo i pár nadšenců opačného pohlaví, kteří se do čtení knih a blogování o nich pustili s pěknou vervou, aby tomu něžnějšímu pohlaví ukázali, že to taky umí. A co je vlastně obsahem takových blogů? To je docela jednoduché – jsou to především recenze na blogerem přečtené knihy. Jejich hlavním úkolem totiž je podělit se s ostatními čtenáři o svůj názor a přivést ke čtení víc lidí. Co na tom, že některé z takových recenzí nejsou recenzemi v takovém slova smyslu, v jakém je chápou profesionálové v oboru. Občas se prostě jedná o výčet pocitů a dojmů z dané knihy, ale takový článek mnohdy na čtenáře dokáže silně zapůsobit.

Kromě recenzí však na takových blozích můžete narazit i na jiné články, například na různá témata týkající se knih či na nejrůznější projekty, rozhovory s autory, fotky, videa anebo meme, což jsou krátké články na určité knižní téma. Je toho zkrátka opravdu hodně a blogeři jsou dost kreativní lidé, takže se snaží neustále vymýšlet něco nového, originálního a zajímavého.

Jediná škoda je, že většina knižních blogů je velmi jednosměrně zaměřená, většinou téměř výhradně na žánr young adult, okolo kterého se na nich všechno točí. Najdou se sice i výjimky, blogeři píšící o thrillerech, historických románech, detektivkách či klasické fantasy, ale těch je oproti zmíněné většině stále málo. Proto se může stát, že z většiny takových blogů na vás budou vyskakovat stále stejné obálky knížek a budete číst recenze na ty stejné knihy, ale na druhou stranu není zase tak špatné přečíst si na jednu knížku více různých názorů, že?

To nám blogerům ale nijak nebrání číst a psát dál. Občas se na nás sice snáší kritika za to, že naše recenze postrádají profesionalitu, že čteme paranormální romance a young adult, že nejsme originální… Ale co na tom záleží, hlavní přece je, že nás to baví. Jako každá správná komunita máme své vzory, zkušenější blogery, kteří pomáhají nováčkům a dávají jim rady. Stále na sobě pracujeme, číst a psát o knihách nás prostě baví a svůj zápal se snažíme přenést i na své čtenáře. Navzájem se motivujeme a inspirujeme. Vymýšlíme si nejrůznější výzvy a projekty, společně objevuje nové zajímavé knihy a nadšeně vyhlížíme jejich vydání. Přitom se neomezujeme jen na anonymní internetovou komunikaci, ale vyrážíme i do světa, abychom se setkávali v reálu a povídali si o knihách pěkně z očí do očí. Někteří z nás pořádají v různých městech knižní srazy, setkáváme se na knižních akcích, nakupujeme knížky, diskutujeme… Knižní blogy a jejich autoři a autorky jsou živým důkazem toho, že mládež i v dnešní době stále čte a nejen to, dokonce o knihách i píše a baví ji to! A to, že čteme žánry určené mladým čtenářům, je docela přirozené, když jsme mladí. Věřím, že s postupem času se bude měnit i náš knižní vkus, mladí lidé, kteří si oblíbí čtení už v takovém věku, se ho totiž ani později určitě nevzdají, jen změní druh čtené literatury. To je zkrátka přirozený vývoj…

Osobně si myslím, že takové blogy jsou určitě přínosem a že je to velmi pěkný koníček, který rozvíjí vyjadřovací schopnosti a slovní zásobu a je dobrým způsobem sebevyjádření.

A co vy? Zabrousíte občas na nějaký ten ryze knižní blog? Nebo snad sami nějaký máte? A jaký na ně máte názor? Podělte se o něj…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů


 1. Inu, toto je zajímavé téma, jelikož je to poslední dobou hrozně populární, psát o každé knize, kterou člověk přečte. Blogy jako takové mi samozřejmě nevadí, ovšem důvod, proč na ně nechodím je, jak autorka sama řekla, tématické zaměření na knihy pro pubertální obecenstvo (přestaňme používat ony anglické výrazy, když máme perfektně přijatelné české výrazy, nazývejme věci skutečnými jmény).

  Knihy pro puberťáky, aka Twilight, Vampýrská Akademie (nebo Upírská? Kdo ví…) a podobně nepotřebují recezne. Všichni víme, jakou kvalitou oplývají a komu se budou líbit (nejčastěji dívka ve věku 15-21 let, podle psychického vývoje, která hledá svého “dokonalého prince”, či které o něj zrovna přišla).

  Co se týče blogů, které nejsou zaměřeny na knihy pro pubertální čtenáře, pak mě většinou odrazuje nízká myšlenková hodnota (aka “líbilo se mi to” roztažené na půl stránky, přičemž hlavní myšlenka je “zápletka se super, napsáno je to super, běžte do toho” u v podstatě každé knížky) a hlavně hlouposti okolo (vyfocení sama sebe při čtení knížky, vyfocení knížek jen tak, bez jakéhokoliv článku, vyfocení kafe a knížek, aby autor(ka) dokázal(a), jak často a pohodově čte a já nevím, co dalšího). To mi přijde vysloveně idiotické a, zde jsem nucen použít anglický termín, “attentionwhore-like”… Neangličtináři odpustí. Proti blogům nic nemám, proti některým lidem ovšem, to je jiná :-). Bylo by fajn najít blog, kt. analyzuje knihy…

 2. Já plně souhlasím s posledním souvětím, tím před kurzívou. 🙂 (I když se mi zdá, že tam chybí čárka, ale radši mlčím, páč to nevím jistě.)

  Počtu si tedy jen čas od času, když zrovna nemám co dělat… nebo spíš, když mám co dělat a nechci to dělat. Ale vážně mě i hodně osobní názory na knihy baví, navíc mi nevadí ani spoilery, a pokud je něco psáno takovým tím uňuchaným stylem plným hrubek, tak prostě odsurfuju o blog dál, nemám problém.

  Donedávna jsem se tedy spíš zdržovala, co se týče názorů na knihy a recenzí, na Knižní Databázi, ale pak jsem si taky založila “blog”:http://viviana.mablog.eu/, a tak omrkávám, co se děje jinde.

  Jinak nemám blog vyloženě zaměřený na rezcenze, dokonce ani na nějaké svoje subjektivní vejžblechty ke knihám, spíš takovou všehochuť, a doposavad jsem se spíš dostala k “recenzím” na muziku, než na čtení (od toho mám zatím jen dva kousky :)).

 3. Veľmi pekný článok. Sama mám blog o knihách, ktorý mám pomerne krátko, napriek tomu si trúfam povedať, že sa mi celkom darí. Knihy milujem odmalička a ani bez nich a teraz už ani bez môjho blogu by som si nevedela predstaviť svoj život. Proste má to oboje baví a príde mi to oveľa zmysľuplnejšie ako to, čo robí väčšina mojich rovesníkov – chlastanie, fajčenie, chodenie po diskotékach… no a tak.
  A tu je ešte odkaz na ten môj blog, keď už som ho toľko spomínala, keby sem chcel niekto nakuknúť. Vôbec sa nenahnevám 🙂 http://books-mylife.blogspot.sk/

 4. “O literárním síťováním”?!
  Jednou je to překlep, podruhé už (šéf)redakční negramotnost.

 5. Ano, přesně tak, taky mě mrzí, že vidím na většině knižních blogů ty samé knížky a ještě k tomu zaměřené na současný “young adult”. Asi je to tím, že většinou bloggeři spolupracují s nakladatelstvími, které jim posílají zdarma knihy k recenzi, takže vlastně všichni recenzují to samé.

Zanechat odpověď