O vizích a jiných klišé (s douškou o termínech a zatvrzelosti)

Tak máme za sebou čtyři týdny s novým vzhledem. Období jest to bouřlivější, než FP zažila za, no, drahnou dobu… a hlavně dostatečně dlouhé na to, aby se uklidnily vášně, provedla bilance a vykrystalizovalo to, co je třeba zodpovědět a co nikoliv. Tak tedy vzhůru do diskuse!

FP logoCelý život slýchám, že bych měla víc říkat, co chci a co si myslím, protože moje okolí nejsou jasnovidci. Zdá se, že musím začít trénovat hlavně tady na FPčku, protože v posledních týdnech se tu fascinujícím způsobem dezinterpretují moje komentáře, přestože nejsou zase tak obsáhlé, aby si na nich mohlo smlsnout tolik lidí. Ale to poslední, co tu chci sepisovat, jsou nějaké osobní výmluvy a omluvy; vynořilo se nicméně pár věcí, k nimž je potřeba se vyjádřit.

Debata o novém vzhledu už pod mým předchozím úvodníkem nabobtnala do obřích rozměrů a momentálně se pohybuje v kruhu. Proto ještě jednou zopakuji, co možná v diskusi zapadlo a co považuji za zásadní:

  1. Vaše připomínky nás zajímají. Diskuse sleduje většina redakce a já osobně čtu každý jednotlivý komentář, který se k tomuto tématu objeví.
  2. Je pravda, že na nové komentáře reaguji poměrně málo, ale není to z důvodu nějaké zatvrzelosti. Asi to není zřejmé, ale ani já se nemůžu FP věnovat 24 hodin denně. Stejně jako většina čtenářů a redaktorů mám práci na plný úvazek, a k tomu navíc studium a spoustu osobních záležitostí k řešení. Jakkoliv mám FP ráda, přednost pro mě stále má práce, která mi platí složenky; na FP já i celá redakce pracujeme ve svém (věčně nedostatečném) volném čase a nemáme z toho ani korunu, což nevyhnutelně snižuje prioritu, s níž se webu můžeme věnovat.
  3. Připsali jste mi dusivou vizi budoucnosti, za kterou se podle vás ženu přes mrtvoly. Sama jsem nikdy žádnou despotickou vizi neproklamovala, ale je pouze na vás, jaké iluze si do mojí osoby budete promítat. Jediné, co jsem tvrdila a tvrdím, je, že mám s FP záměr, k němuž směřuje moje úsilí. To je pravda. Má ho každý šéfredaktor a projevuje se ve všem od vzhledu přes přístup ke kolegům až po výsledný obsah. Záměry mají ale na rozdíl od vizí tu krásnou vlastnost, že jsou právě tím, čím jsou – záměrem. Oproti vizím podléhají neustálým změnám, v mém případě často na základě návrhů a rad z okolí. Jediné, co se nemění, jsou hrubé kontury, které jsem tu již několikrát načrtla: mým cílem je, aby FP přinášela kvalitní články z nejrozmanitějších oblastí fantastiky a aby informovala o novinkách a událostech v žánru na české i zahraniční scéně. K tomu, a jedině k tomu, směřují veškeré mé kroky. Nakolik je oprávněné tento záměr hodnotit, když ještě není realizován ani z poloviny, je předmět osobního názoru.

A teď to nejdůležitější:

  4. Současná podoba FPčka není definitivní. Od prvního dne vaše připomínky nejen pročítám(e), ale ve spolupráci se Studiem LD je i zapracováváme. Bohužel se zároveň s opravami vynořují i nové problémy – momentálně např. to, že zmizela část archivu, jak jste si jistě všimli – a jejich řešení vyžaduje čas, kterého, jak jsem psala v bodě 2, je méně, než by bylo ideální. Poskytli jste mi svou důvěru a trpělivost loni, když jsem FP přebírala, a já vás jen prosím o to, abyste mi je ponechali i nadále, než se nová FP vyladí do solidní formy.
  5. Zatímco drobné úpravy a opravy probíhají neustále, zásadní změna hlavní stránky si vyžaduje náročnější přípravu. Máme ji ale v plánu a ráda bych ji uskutečnila co nejdříve po 8. květnu – dřív to bohužel není možné. Také platí, že se nejedná o definitivní termín, protože tenhle krok nezáleží jen na mně. Můžu slíbit návrat k některým prvkům původní FP, a to především k jednoduchému výpisu nových článků s perexy, jako tomu bylo dosud. Co naopak slíbit nemůžu, je změna barevné škály, stejně jako plný návrat ke staré verzi. Ten už není technicky možný a upřímně ho ani nepovažuji za dobrý nápad.

Věřím, že se tímhle odstraní některé nejasnosti, k nimž došlo vinou mé sporé komunikace, a doufám, že s námi zůstanete i v příštích týdnech, než se nová podoba FP definitivně usadí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

83 komentářů

 1. Inu, přinášet kvalitní články jste mohli i na té staré verzi, co vám bránilo? Jen jste si práci přidělali! Já když potřebuji jeden bandor vykopnout, tak si na to taky vezmu motyku a né bagr a deset mužiků, kteří by ho obsluhovali a bábu, co by jim k tomu vodku, špek a okurky nosila! Inu, jak se říká: Zbytečné dělání, marné starání!

 2. Teda, teď na to někdo hodil jakousi tapetu, takže ty písmenka toho článku vůbec nejsou vidět. Chjoooo!

  Já trpělivost mít budu, ale na tom co píše kolega Podchaljuzin je taky kus pravdy.

  Ale jak už jsem psal, po redakční stránce nemám problém.

  Přiznám se, že moc nechápu způsob práce onoho Studia LD. Proč nahodí nevyzkoušenou, nedoladěnou betaverzi do ostrého provozu? To opravdu nechápu??! Možná se mělo začít screeny, potom ukázkovou betaverzí a teprve POTOM najet na ostro. Tohle je vážně nešťastný způsob práce a pro ně těžká antireklama.

 3. teda, jak je sedy text na sedem podklade, tak nejde nic precist. To asi nebyl záměr?

 4. Jakou tapetu? Mně se pozadí zobrazuje stejně jako celý měsíc. Mohl by prosím někdo nasdílet screenshot?

 5. Jj, jak píše KarelC, na hlavní stránce se nenačítá pozadí pod rubrikami, třeba pod Nejnovějšími články, takže skoro nic nejde přečíst… prosvítá tam ta hlavní tapeta celé FP… chlapík kráčející po kamení k městu.

  Jinak ještě jeden malý detail: Pokud je mezi Nejnovějšími články napsáno jen “O vizích a jiných klišé (s douškou o termínech a zatvrzelosti) “, není z toho poznat, že jde o redakční úvodník, není to podepsané, není tam nic bližšího, takže člověk nemá šanci ani přibližně určit, čeho se ten příspěvek týká, jestli to není třeba recenze na komiks nebo na YA nebo kdovíco…

 6. Jo Bond to popisuje trefně.
  Navíc název tohoto článku se mi zobrazuje kdesi v tom úvodním slideshow, jako takovej obdélník, kde není nic jiného než název toho článku.

 7. Mně se to teda zobrazuje normálně, ale souhlasím s Bondem ohledně toho, že na hlavní stránce nejde explicitně poznat, že jde o úvodník. To je zřejmě asi můj nejaktuálnější problém: Na hlavní stránce nejde poznat, o jaký druh příspěvku jde – nějaké rozlišení podle žánru bych velmi uvítala.

 8. Ech… Tmavý podklad, na který si tu několik lidí stěžovalo, v tuto chvíli nevidím – čili buď už to opravili, anebo různé prohlížeče reagují různě. Co se toho, že na hlavní stránce není jak poznat, že tohle je úvodník, týče, beru to jako názornou ukázku nešikovnosti současného systému – holt dělení článků do žánrových škatulek (míněno tam dole pod hlavním přehledem) sice vypadá jako dobré řešení, ale nevejde se do něj všechno. Nicméně Xan tady výše slibuje návrat k původnímu řešení v běžné lajně s perexy a (snad) i s určujícími titulky, tak lze doufat, že bude líp…

 9. A ještě jedna věc (teď se mi právě čerstvě připomněla): nynější protirobotí ochrana. Je zábavná, ne že ne, a pokaždé jsem zvědav, co na mne vykoukne. Leč uvítal bych ostřejší fotografie – občas, když mám vytřídit, které označit, musím hodně namáhat oči i mozek, abych poznal, co na které je.

 10. 1. Na tom “mít vizi” není nic špatného. Třeba se opravdu zadaří a my, po spuštění finální verze FP, padneme v úžasu na zadek a s hubou otevřenou dokořán budeme spontánně vykřikovat “Xan je veliká!” … tohle bych si opravdu přál.

  2. Je víceméně jasné, že účelem “nové” FP je naprosté odříznutí od té “staré”. Tomu to záměru (“po staru nelze”) je podřízeno vše ostatní- nové logo, nový systém, nový vzhled atd.

  3. Se zájmem sleduju, jak se objevuje a zase mizí archiv “staré” FP. Nemyslím si, že smazání archivu byl záměr. Na druhou stranu si myslím, že nový systém má sice spoustu vychytávek, ale malou kapacitu, takže se do něj většina toho “starého” nevejde… A i kdyby se nakonec vešla, propojení mezi Legií a FP (odkazy na články, recenze atd.) už nejspíš nebude nikdy fungovat, což je pro nás, uživatele Legie, docela smůla… V tomhle to lépe vyřešil Sarden, když nechal starou verzi nedotčenou pod lidovkami.

  4. Je zajímavé, jak se počítadlo diskusních příspěvků pod článkem “Za hranice space opery” otáčí směrem dolů – to o novém systému něco vypovídá.

  5. Hledal jsem tady odkaz na redakci a redakční radu, tedy “kdo je kdo”, ale nenašel jsem. Jsem tak slepej, nebo tady opravdu není? Ještě nedávno to tady bylo… HYPOTETICKY: kdyby se někdo chtěl zapojit a nabídnout článek (ne já, ale nějaká iluzorní osoba X), tak ani nemá kam ho zaslat… Mimochodem: v diskuzi pod recenzí na knihu “Ve službách spravedlnosti” (článek Za hranice space opery) je mnohem LEPŠÍ recenze od uživatele “dva mraky”. Očekával bych, že “progresivní” redakce po něčem takovém skočí, vypreparuje text z diskuze a udělá z toho samostatný článek… a nabídne uživateli “dva mraky” další spolupráci. Nechci ale nikomu radit (na moje rady stejně není nikdo zvědavej).

  6. Na FP se opět začalo něco dít a je to tady zase zajímavé, i když poněkud bulvárním způsobem. Díky alespoň za to – což myslím vážně a bez ironie.

 11. Já používám Google Chrome a nejsou vidět písmenka – splývají s podkladem. Tak s tím něco udělejte neboť toto je fakt katastrofa! Na staré FP nebyl jediný problém na žádném prohlížeči, ani na tabletu, ale tohle je nedodělaná verze vyrobená někde na koleni mezi dvěma půllitry v pražské putice.

 12. VŠ: Jen Tě malinko poopravím: článek Za hranice space opery není recenze, ale pouze článek avizujici, že něco takového zrovna vychází.

 13. Ano, dosvědčuji, že v Google Chrome je nečitelná hlavní stránka… vyhřezlo pozadí, jak jest popsáno výše.

 14. Já nevím, jestli někdo četl můj komentář v “Jak se vám líbí nový vzhled”, tak to pro jistotu píšu i sem… Prosím a přimlouvám se za nějakou formu návratu přehledného, jednoduchého seznamu vydaných knih, jak byl ve staré verzi.
  To nové klidně může zůstat, jen by tam tahle verze mohla být navíc.
  A co jsem tak četl v “Jak se vám líbí nový vzhled” uvítalo by nás to víc, protože to pro nás byla na staré FP dost podstatná stránka a nová verze ji bohužel nenahradila.

 15. To VŠ: Kontakty jsou uvedené dole v zápatí, pokud jsem správně pochopila bod 5.

 16. VŠ: Těch kontaktů si nevšimlo víc lidí. Nová verze je nepřehledná, kontakty zaniknou jako mrňavý nápis vlevo dole. Ve staré verzi byla nahoře jasně vidět kolonka redakce. Teď jsou nahoře velké kolonky co dříve byly dobře dané menšími písmeny ve sloupci vlevo.

 17. Kontakty tam jsou, leč tvůrce webu se schovává za jakési anonymní Studio LD, kteří nemají nikoho konkrétního uvedeného ani na svých stránkách. Což je vypovídající.

  Jinak teď momentálně je to tedy naprčené přímo neskutečně. Přesně od pátečního večera je text článků i komentářů nečitelný a splývající s pozadím a doteď s tím nikdo nic neudělal.

 18. Studio LD je podle referencí začínající partička co dělá pro větší molochy, což dobře znám, taky se tím živím 🙂 A vzhledem k tomu, že nejsou plátci daně, tak bych se nedivil kdyby to měli jako brigádu po večerech a šlo o 2 maximálně 3 lidi.

  To, že neuvádějí jméno, znamená, že se chtějí tvářit jako velká firma, aby dosáhli na větší zakázky. To je takový český fenomén. V zahraničí by se k sobě hrdě hlásili i kdyby šlo o dva lidi, ale u nás se to nenosí, protože malým firmám, nebo jednotlivcům nikdo nevěří (což je dost absurdní vezmeme li v úvahu že firmě jde když jde do tuhého vesměs o hovno, kdežto jednotlivci o všechno. ) a opravdu čím se děláte větší, tím větší máte šanci uspět.

 19. to petrsimi: Tak to ledasco vysvětluje. On je to obecnej bordel v téhle republice a tohle je zjevně jedna z jeho dílčích součástí. Ono se to bohužel zjevně netýká jenom webdesignu. Když jsem si chtěl nechat opravit něco na baráku, tak se nabízela celá řada “firem”, které ve skutečnosti tvořil jeden neurotik a dva invalidní důchodci, ale reklamu měli jako nadnárodní korporace.

 20. Jo a už se zase mění cifra označující počet komentářů a to směrem k nule. Předpokládám, že chyba bude někde v binárním kódu, kde se nečekaně tvůrcům vloudila číslice 2 a teď to nějak hapruje…

 21. Tak v nedeli vecer na me pozadi vykukuje a tudiz je text hlavni stranky necitelny i ve Firefoxu pod Windows, coz by snad mel byt nejpouzivanejsi prohlizec a system. Zacina to vypadat, ze vyznamnym krokem vpred by byl navrat k byvale podobe.

  Uprimne receno je mi redakce trochu lito. Asi nemaji zkusenost, jak to v ceskych webotvurcich kruzich chodi, a ted nestihaji zirat. To nas stare harcovniky, kterym predelavaji profesionalni kodari webove stranky v praci kazdych par let, uz nic nemuze prekvapit.

 22. Mám Windows, Firefox a všechno vidím OK.

  Přijde mi, že pokud si Čecháčci nepostěžují, jakoby neexistovali. Trocha podpory by neuškodila. Možná by mohli staří harcovníci také přiložit ruku k dílu?

 23. Aha, takže když se mi něco nelíbí, tak to mám pochválit? Nekopla tě do hlavy kravka při večerním dojení? A jakpak máme přikládat ruku k dílu? Chce snad někdo z redakce bandory pěstnírovat? Já před tletou změnou varoval, kdyby se v tom nevértali, vše by v pořádku bylo!

 24. Toaster: Tak já si alternativu udělal i nabídl ostatním jakožto pirátskou verzi (která mimochodem funguje :)) a dostal vynadáno.

 25. Omluva za pozdní reakci – jak jsem psala, momentálně se bohužel z různých osobních důvodů FP můžu věnovat opravdu jen sporadicky, proto ten odklad změn až po tomto týdnu. Sama Chrome nepoužívám, anžto mi neskutečně leze na nervy, takže problémů s hlavní stránkou jsem si všimla až po upozornění – předala jsem ho dál k řešení. Totéž platí o dalších chybách.

  Ano, vrátí se starý výpis článků s viditelnými perexy a rubrikami. Seznam knih je také v pořadí, nicméně magické datum 8. května atd.


  Naprosté odříznutí čehokoliv od čehokoliv nikdy záměrem nebylo, ale o tom by se tu dalo diskutovat donekonečna. Nový vzhled je prostě jen postavený kolem nového loga, které existovalo dlouho před mým příchodem. Kdybychom se chtěli odříznout, šlo by to i radikálněji.
  K bodu 5 – progresivní redakce by po něčem takovém jistě ráda skočila, ale ta naše ještě není progresivní dostatečně. Zatím máme pořád ještě plné ruce práce sami se sebou – udělali jsme za poslední půlrok kus práce, ale to neznamená, že už je všechno v cajku a že jsme schopni na cokoliv okamžitě reagovat (moje momentální absence je toho příhodným důkazem).

 26. Xan: To není jenom v chrome. Databáze knih je prostě na nějaké podkladu, který nedovoluje vidět popisy knih.

 27. Jenom technický dotaz – proč je tak důležití zachovat ten šedočervený look? Má to nějaký hlubší smysl? Já že to patří mezi apriori zavrhnuté změny.

 28. Tak mám pocit, že jsem odhalil důvod snižujícího se počtu komentářů v počítadlech v top 10 nejdiskutovanějších. A jestli jsem ji odhalil správně, tak za to autorům stránek patří dík.

  Počítadlo totiž nejspíš ukazuje počet komentářů přidaných za poslední měsíc (?) čili je logické, že u starších článků s “mrtvými” diskusemi bude pořád klesat, dokud nepadne na nulu a z top 10 nezmizí. Což je dle mého soukromého názoru mnohem lepší řešení, než vyhodit článek automaticky po měsíci bez toho, jestli pod ním náhodou diskuse třeba občas neožije.

 29. Fouré: Tím to není. Ani početně to nesedí. Ani když by se nepočítaly komentáře starší jeden měsíc. A navíc je to u diskusí hodně živých, zatímco ty mrtvé, co do nich dlouho nikdo nepřispěl, zůstávají a počet komentářů jim nikdo nesnižuje.

 30. Po tom co jsem se nad tím zamyslel ten nápad Fourého má něco do sebe. Asi bude špatně nastavené počítadlo jenom na jeden měsíc, takže když se datum překlopí, počítadlo starší příspěvky nevidí. Druhého v 19.20 zapomene příspěvek co byl v 19.20 druhého minulého měsíce, v 19.21 zapomene ten z druhého 19.21 a tak pořád dokola. Dělá to hrozné zmatky, už proto, že podle počtu kometářů se pozná, jestli někdo vložil nový nebo ne a teda jestli má cenu se na ten článek podívat. Když blbne počítadlo, tak se nepozná jestli někdo nějaký nový komentář přidal. Takže si ty články budou muset všichni pořád rozklikávat, jestli tam je něco nového nebo ne.

 31. ruda: …a nebo se na to prostě vyprdnou, protože z toho je prostě jenom chaos. Ta funkce by asi smysl měla, kdyby se přejmenoval název bloku (“Nejdiskutovanější za poslední měsíc”) a za počtem příspěvků v posledním měsíci by byl dál vidět počet VŠECH příspěvků. (Hm, capcha teď po mně chce vybrat dopravní značky, ale žádné nenabídla… taky dobrý).

 32. To počitadlo se řídí nějakou zvláštní algebraickou logikou, podobnou té, na níž je založena státní ekonomika.

 33. Myslím, že do 8. května není daleko. Tak za sebe držím palce. Jinak nemám žádný nápad, co by už tady nepadl a ty barvy asi neukecám.
  Každé místo by mělo mít svá tajemství a FP má zkrátka počítadlového skřítka

 34. Xan… tohle fakt nejak nechapu, mysleno tu vazbu….Nový vzhled je prostě jen postavený kolem nového loga. Dobra chapu, ze jste ho zdedila, ale to se Vam vazne libi? No ja jen protoze je to stale obhajovano, ze je to diky tomu. Stejne tak nechapu, jak tento pouzity redakcni system souvisi s logem, ale budiz. To fakt nejde prohlasit, tak decka, to se nam nepovedlo, bourame babovicky a jedem znova? Ta zarputilost je sice obdivuhodna, ale k te vizi jde dojit vice cestama. Ja jen ze ted se to vohyba nebo bude vohybat (coz se nam uzivatelum libi) ale co to udela s funcnosti to ukaze cas.
  A ano, jsem Vam schopen pomoci, ale jsem na tom s casem podobne jako VY.

 35. to lastyle. Upřímně, zahodit projekt hned při prvních známkách problémů je daleko podivnější a nesmyslnější chování, než to, co aktuálně dělá redakce.

 36. 1 – spatne navrzena koncepce neni projekt
  2 – redakce tvori obsah (ten je bez pripominek)
  3 – kazdy jsme zvykly na jiny styl prace

 37. viete, ale cast su aj nestali citatelia, vyhladavajuci informacie, tych terminy a dlhodobejsie prepracovanie chyb nezaujimaju, momentalne tu a teraz im stranka nevie poskytnut prakticky prehlad, neviem ci je v dnesnej dobe moderne prehrabavat sa archivom bez filtra xy stran dozadu, ked chce sumarny prehlad vydanych knih v tom a tom mesiaci toho a toho roku, a zaroven si precitat aj komentare k nim, nevadi, najde si inde a na tuto stranku s nesikovnym a neprehladnym systemom zabudne ako mozny zdroj do buducna

  mne osobne pride, ze tuto podobu stranky navrhoval clovek, ktory si neuvedomuje ako velmi zalezi aj na samotnej forme poskytovania obsahu, pretoze mozte tvorit dobry obsah, co z toho, ked sa k nemu musite prebojovat/preklikavat/rolovat do aleluja, na to vacsina nema nervy, a duplom nie potencialni navstevnici

  nehovoriac, ze fp bola vizualom originalna, teraz je to v podstate uniformna sablona dosadena tematickymi clankami a fotkami, staci zamenit logo, temu clankov a je to web, tresnem, o vareni, povodna verzia bola lahko identifikovatelna a nezamenitelna, dobrovolne prist o tuto vyhodu, ktora odlisuje od mnozstva inych podobnych stranok, sa len tak nevidi, ved fantasy je aj o kreativite, predstavivosti

 38. Hm, Martina má v tomhle docela pravdu. Nový FP web sice možná působí moderně, ale je fakt, že teď graficky působí tak nějak jako “jeden z mnoha”, zatímco starý byl unikát.

 39. Xan došlo, jak s ní vyjebávají… Muhahaaaaa

  viz. jak jsem psala, momentálně se bohužel z různých osobních důvodů FP můžu věnovat opravdu jen sporadicky.

 40. To lastyle : Projekt je krom jiných významů návrh nebo záměr, v tomto případě návrh vizuální stránky webu. Redakce reprezentovaná svojí šéfredaktorkou Xan podporuje stávající vzhled webu a chce měnit pouze dílčí věci, což jsi konec konců sám kritizoval. Jestli té divné oranži fandí jen ona nebo všichni, by bylo sice dobré vědět, ale to nic nemění na tom, že Xan je hlasem redakce..
  V každém případě smyslem mého postu bylo, že se nedá čekat likvidace nového vzhledu při prvních problémech, zvláště když je nás namítajících slyšet tak deset.

 41. dva mraky – ja chapu, co bylo smyslem tveho postu, stejne tak se snazim slusne vyjadrit ze byt nadsen z vymeny par butonku v administraci a obhajovat spatne navrzeny (pouzi slovo jake potrebujes), proste neni spravna cesta,
  za me, od vymeny jsem neprecetl jediny clanek, jen tu ne moc kvalitni povidku, kterou jsem stejne neregistroval do te doby, nez o ni psal Karel, proste me to nelaka, nic mi to nerika
  a to je zrejme i muj posledni koment, protoze je to stejne jen placani prazdne slamy

 42. Ako to tu čítam, tak som rád, že som si minulý rok prečítal komentáre k zaujímavým knihám, článkom a recenziám od počiatku FP. Stálo to za to, vrátane tých dlhých diskusií na a v ktorých sa nadávalo. 🙂

  Dúfam, že tá vize nebude nakoniec koniec FP a aj napriek pochopeniu pre to, čo píše Xan v tomto článku, celkom nerozumiem stratégii oznámiť čitateľom, že FP je niekde na chvoste priorít šéfredaktorky (lebo jej neplatí složenky). Nič v zlom, ale oznamovať niečo také čitateľom mi príde ako celkom úlet.

 43. Ale téměř denně je tady nějaký ten článek, nebo dva. Já opravdu proti práci redakce a šéfredaktorky nic nemám.
  No a že napsala, jak to je? Tak to prostě je. Já mám rád, když se věci řeknou na rovinu. Takže s tím nemám problém.

  Ale už je to alespoň zase v tom Google Chrome čitelné.

 44. to KarelC: Pravda, já také rád na rovinu, ale nepřijde ti to divné? Proč chtít být redaktorkou, když na to nemám čas? Když už něco dělat, tak pořádně! To je jako ti spisovníci, namastí deset knih o neprůstřelných hrdinech, a předem ještě řeknou: “No, nic moc chlapci a děvčata, ale to víte, to je na složenky…” Kdyby aspoň hubu drželi! Jistě, kniha či povídka se povést nemusí, to není žádná hanba, ale už předem hlásit, že je to na hovno, to mi rozum nebere! Inu, jak se říká: Nežli pole bandor špatně pěstnírovat, to raději medle všechno zplanýrovat!

 45. Čas na to evidentně má, když FP běží. Jen ne tolik, kolik by si tady někteří představovali. Pokud chcete někoho, kdo se tomu tady bude věnovat 24/7 a nemusí se starat o práci a život celkově, zaběhnetě si na sociálku pro nějaké nemakačenko z povolání. Sladit takto velký projekt s osobním a pracovním životem nebude zrovna med a jen málokdo z nás by do toho šel, takže mi tato kritika přijde dost zcestná.

 46. A pročpak, holubičko? Jak jsem napsal: když dělat, tak pořádně. A nevymlouvat se. To by mohl říct každý, že např. vystaví jadernou elektrárnu, až bude čas, že napíše skvělý román, až bude čas, že vypěstníruje bandory jak melouny, až bude čas, atd…. A kritika je především na ten děsivý vzhled a nefunkčnost, a ne na práci redakce. Sama si o to šéfredaktorka řekla, když tu vykládala, že nemá času. Inu, tak si ho má udělat, já například bandory pěstníruji, kolozuby chodím kuší do Černého lesa lovit, a ještě mi čas na besedu u lahvičky vyzbyde! Je třeba organizovat!

 47. Podchaljuzin: Sám jsem se pár let podílel na jednom projektu, kde tvůrce dělal všechno ve svém volném čase a v podstatě zadarmo. Nechápal jsem, kde na to bere energii a nadšení a čas. Asi v tom, že to bral trochu jako svoje dítě.
  Dočkal se právě i spousty remcání a časem mu to začalo tu energii docela dost ubírat.
  Vzhledem k tomu, že dnešní svět je (bohužel) hodně postavený na penězích, protože bez nich se dneska už pořádně ani nenajíš, jsou projekty, kde někdo dělá něco zadarmo a ve svém volném čase, trošku jako malý zázrak. Například když někdo dělá něco pro FP, místo aby si v klidu zalezl ke knize.
  Tím neříkám, že všechny takové “dobrovolnické” projekty se mají pouze nekriticky obdivovat, na druhou stranu je dobré si uvědomit, že to někdo dělá ze své dobré vůle a pro ostatní a být trochu shovívavější než u komerčních věcí. Jinak takových lidí za chvíli moc nezbude.

 48. Tygr: Fantasyplanet je stránka knižního shopu, není to nějaká fanouškovská záležitost. Xan je pravděpodobně za její vedení placená. A ta firma, co dělá program pro novou verzi stránek, je za to placená určitě.

 49. to Podchaljuzin: Když já chci být tentokrát “Ten hodnej”. Jinak bych se samozřejmě musel ptát, proč někdo, kdo ohlásí, že nemá na projekt dostatek času, vůbec nějaký projekt zahajuje. FP mohla jet dál v původní podobě, v jaké běží již šestnáct let a nebyl by v ničem nejmenší problém. Ale neptám se na to. Jsem “Ten hodnej”.
  Ale ty mě znáš a víš, že mne napadá celá řada jedovatých myšlenek, které bych tady s gustem napsal. Ale fakt se snažím a chci nové redakci věřit, proto je budu (ony myšlenky) ještě nějaký čas polykat.
  Až tady bude nějakej dobrovolník stavět jadernou elektrárnu, tak mi prosím dej vědět. Ať si včas zajistím letenku do Argentiny. 🙂

  Praktická připomínka: V tabletu mám “odseknutou” celou pravou stranu webu. “Nejkomentovanější články” atd… a není to “schované”, že bych posunul stránku a uviděl to. Prostě to tam není. Objeví se to až když otočím tablet na šířku.

 50. Ale určitě je Xan za FP placená možná dostane nějaké knížky ba co víc, možná má dokonce i 0,1 úvazku. Zkrátka pokud ji FP neživí, půjde server občas stranou.
  To že se je firma placená za vytvoření stránky, je fakt zásadní a přínosná informace, to jsou stránky zcela nekomerčních projektů zhusta taky.
  Pořádně říká Podchalja… fajn, no tak to by jistě ochotně pořádně zaplatil za přístup.
  Jak už tu padlo, tohle místo má evidentně omezené zdroje, v čase lidí i v penězích. Souhlasím, že to není důvod proč se zdržovat kritiky, ale pokud Xan napíše, že zrovna není čas, počkám.

 51. dva mraky: Nebo celý úvazek a fantasyplanet ji celkem dobře živí. Ani jeden z nás její výplatní pásku neviděl. A že ta firma za to dostává peníze, na to se hodně zapomíná. Pořád se tady píše jenom o Xan, ale slibované změny snad bude dělat ta firma, ne Xan. Takže se mi to moc nezdá, co má společného vytíženost Xan s tím, že už skoro dva měsíce nikdo ani nevypnul to debilní slideshow, když už nic jiného.

 52. Podchaljuzin: U vás je kritika na všechno a všechny. Vy už bez ní ani nemůžete žít, holoubku. Otázkou je, zdali je to pak stále kritika nebo už jen obyčejné remcání pro remcání.

 53. Správně KarelC píše: Když není času, nač nový “projekt” zahajovat? Správně ruda píše: Co má vytíženost šéfredaktorky společného s tím slidetleto? Takže ti vlastně odpověděli za mě, holubičko TSal 🙂

 54. TSal je nová reinkarnace Xan? To něco vypovídá o jejím duševním stavu… Takže tak…

  Psychopati psychopatům.

 55. Tak ono je pro Xan asi těžké nám tu odpovídat když nám nemá co říct.

  Přehození 8.5 na novou verzi očividně nevyšlo. Studio, které to dělá to zřejmě bralo jako jednoduchou záležitost na wordpressu a už se mu v tom nechce moc hrabat. Což je pochopitelné, protože jakmile se na WordPressu nebo Drupalu něco posere, je lepší spálit mosty a začít znova 🙂 a nebo si zvyknout na chybu. Krom toho IT projekty jakékoli velikosti vždy trvají dýl než mají.

  A Xan s tím nemá moc šanci něco dělat.

 56. Jó lidi, zvykejte si, že se na FP s redaktory vyjebává. Proč skončil Jireš, odešla Lžičařová a jiní? Arogantní vydavatel?

 57. to Dva mraky: Pokud bych měl za přístup na server platit, tak by musel vypadat jako server, za který platím. Tak například již mnoho let si platím The Washington post. Tam si za přístup zaplatím rád. Takže pokud bych měl platit za přístup zde, tak by to taky jako ten TWp muselo vypadat! 🙂 A na rovinu – v Čechách neexistuje web, kterému bych byl ochoten platit za přístup.

  Podchaljuzin kritizuje, protože je mu tady dán prostor. Vyjadřuje svoji nespokojenost. Má na to stejné právo, jako ti, kteří zde vyjadřují svoji spokojenost.

  Domnívám se, že redaktoři zde spíše než peníze, sbírají zkušenosti. Přeci jen je zde veřejný prostor a jejich publikační činnost je s poměrně velkým ohlasem sledována a komentována. Myslím si, že to je zkušenost k nezaplacení.

  Nerozumím technickým záležitostem tvorby webových aplikací, ale domnívám se, že měla být nejprve spuštěna zkušební verze, bez provázanosti s původní FP. A až by se vychytaly mouchy, tak teprve potom měla být původní verze nahrazena novou. Již jsem to tu zmiňoval několikrát a stále mi nikdo nedal korektní odpověď, proč to takto logicky nebylo provedeno.

 58. KarelC: protože to 100% mělo bejt levný, jinak by to koneckonců nedostala tato firma 🙂

 59. Karle, ty vole, co se asi tak snažím naznačit??
  Tohle místo vypadá jako amatérský server, má zdroje jako amatérský server, je to amatérský server. Což má značné nevýhody ale i některé výhody, především jeho čtení je zadarmo. Proto mi připadá maličko legrační, když Podchaljuzin vyžaduje po takovém místě málem profi kvalitu. A proč mi píšeš, že si může kritizovat jak chce? Já mu to tam někde zakazuji?

  S ostatním nelze než souhlasit .
  S webovými aplikacemi to máš stejný jako s čímkoli jiným, když je málo peněz, koupíš věc se spoustou bugů, které se musí pracně spravovat za provozu. Testy se dělají špatně, protože v pár amatérech se blbě simuluje normální provoz a když se pak stránky spustí, stejně vyplavou další a další problémy, které mají nezkušení admini zhusta problémy pojmenovat a následují dlouhé diskuse s programátory, kdy snadno vzniknou nedorozumění a pokud ti programátoři třeba taky začínají, neštěstí je hotovo :-D. Nemluvě o tom, že když nejsou vůbec žádné zkušenosti, někteří dokonce mohou mít pocit, že to snad poběží napoprvé.

  Ale co, ošklivé je to sice pořád stejně, ale nedělá to rozsypaný čaj, závoje, archiv chodí…teď ještě ty počítadla a může se postoupit dál.

 60. dva mraky: Není to amatérský server. Jsou to stránky knižního eshopu. Nebo spíš pomocné stránky knižního eshopu. Kdysi někdo dostal nápad, že přiláká zákazníky tím, že si ty knihy můžou nejenom koupit, ale rovnou se o nich i něco dočíst. Mluvit o nějakém placení nebo že to má zdroje jako amatérský server je mimo.

 61. To ruda: No jestli věříš, že místní publicitika masivně zvedá prodeje a že knižní eshop téhle velikosti dokáže uživit provozovatele a ještě pár profi redaktorů, jsi opravdu hodně naivní.
  Jinak to s tím placením byla ironie, jeden ze základních druhů humoru, některým prostě nedojde.

 62. dva mraky: Nejsem. Takových eshopů je, právě tohle sem přitahovalo zákazníky, protože to neměl žádný jiný shop. Přímo u knih byly komentáře, žilo to tady, určitě to hodně pomáhalo zvyšovat zisky. A není to jenom eshop, je to i normální knižní obchod, majitel má dokonce nakladatelství, rozhodně uživí dost lidí. Hlavní je, že je to profesionální stránka, ne nějaká fanouškovská záležitost. Kolik vydělává nebo nevydělává, to asi nezjistíme. Dnes má svoje stránky i mrňavý antikvariát, takže to asi jde, těch pár článků je jenom nadstavba.

 63. Nazdar hovada, co to tady plkáte za píčoviny? Xan se prostě nasrala, nebo má menstruaci a tak na vás sere. To je jasné, no ni?

 64. KarelC: A stejně tak jako on si může kritizovat, já se můžu proti jeho způsobu kritiky vymezovat. Prostě mi, holoubek pije krev, a to nejen tady, ale prakticky pod každým článkem, kam kdy něco napsal – často zcestného a nikdy konstruktivního.

 65. No, do mého soukromého života vám nic není, ale fajn, když to chcete vědět (a když pominu rodinné záležitosti, do kterých vás fakt nenechám strkat nos), už měsíc jsem nemocná a běhám po doktorech, protože nikdo neví, proč se můj stav nelepší, minulý týden jsem musela odevzdat diplomku a pracuju v NAKLADATELSTVÍ, tudíž posledních několik týdnů žiju jen Světem knihy, který právě probíhá. Takže se omlouvám, ale FP opravdu až do pondělka nebude moje top priorita a mnoho redaktorů to má podobně (zkoušky, Svět knihy a život všeobecně).

  Proč? Protože ať si vy konspirační teoretici myslíte cokoliv, z FP nemáme NIKDO NIC. Nikdo nás neplatí. Mně nikdo neplatí ani korunu. Jediné, co si já a ostatní redaktoři odnášíme, jsou recenzní výtisky – rudovy představy o tom, že snad webziny dokážou někoho uživit, jsou slušně řečeno zcestné. Proč? Protože FP NENÍ stránka knižního e-shopu. Fantasya.cz je stránka knižního e-shopu. FP je web, který vytváří amatéři ve svém volném čase, protože to tady nechtějí nechat umřít, a napojení na FantasyShop existuje jako databáze knih a aby z toho provozovatel případně něco měl, když už platí hosting. Kdyby FP byla stránkou e-shopu, nepotřebovali bychom jiné než knižní a komiksové rubriky.

  Ohledně té slibované druhé vlny úprav budu psát studiu dnes. Kdy změny proběhnou? Nevím. Budu je mít možnost přes víkend kontrolovat? Ne, protože budu celé dva dny na stánku na Světě knihy prodávat zboží a snažit se zajistit do budoucna zajímavé reportáže a rozhovory sem na FP.

  Máte s tím problém? Neschovávejte se za kecy o mojí menstruaci a přijďte mi to na ten zatracený stánek říct do očí.

  P.S.: T’Sal nejsem já. Ne že mi to tu někdo bude věřit, že?

  P.P.S.: FP vedu od listopadu. Fakt mi chcete tvrdit, že kvůli tomu, že se mi posledních pár týdnů neplánovaně rozsypává život pod rukama, jsem si loni tenhle projekt neměla brát na krk? Wow. Tomu říkám logika, panstvo.

 66. Xan: Budeš na diskusi o fantastických webech?

  Ostatní: S tím hostingem je to fakt. Kdyby to někoho zajímalo, hosting pro FP bude podle mě stát podobnou částku jako pro Sarden – a pro Sarden je to cca 4000 ročně +- služby na serveru. Tohle prostě už nejsou blogísky, takže tu komerční vsuvku chápu, ne každý má to štěstí, že se na to ta redakce prostě složí.

  A kecy o menstraci už jsou fakt dost za hranou. Pochaljuzina chápu, ten má v hlavě bandory a občas mě fakt pobaví, ale tohle už je jak na novinky.cz 🙁 a na tu úroveň se tady snad dostat nechceme.

 67. Petr: Bohužel ne 🙁 Nestíhám to (prý “někdo musí zůstat na stánku!!”, protože v neděli odpoledne jsou kromě mě všichni v háji, pročež tam dneska speciálně jedu z Ostravy…) a nebude tam za nás ani nikdo jiný, neb jak vidíš, FP vládne tvůrčí chaos a většina redakce je ráda, že se o celkový stav Projektu FP nemusí zajímat 😀
  Víceméně jen doufám, že za rok už budeme reprezentativní.

 68. Xan: Co vím, tak hodně lidí kupuje knihy přes fantasyplanet, právě proto, že je to jediné místo, kde jde knihy nejenom koupit, ale i přečíst si k nim komentáře a recenze. Když by to nebylo, šli by kupovat jinam, takže to nejsou asi nějaké konspirační teorie.

 69. to Xan: To, proč nemáš čas, a jestli ti za redaktorování platí, mě nezajímá a správně píšeš, že do toho nikomu nic není. Co se článků týče, proti těm též výhrad nemám, některý je dobrý, jiný špatný, to je normální. Mě vadí vyblité barvy a slidetleto. Pakliže ovšem člověk nemá na něco čas, nemá rozjíždět další dílo. Já také jen jedno políčko bandor pěstníruji, neb vím, že dvě bych nezvládal! Inu a právě proto všechno pravím, že se žádných změn dělat nemělo a vše by v richtiku běželo 🙂

 70. to TSal, však se vymezuj, holubičko, ale konstruktivně 🙂

 71. Navíc už mockrát tady byly dotazy, proč v databázi knih nejsou všechny scifi co vyšly, ale zase tam jsou nonscifi, když se někdo ptal, tak dostal vysvětlení, že to není normální databáze knih, ale stránka knihkupectví, kde se jenom nabízí co oni prodávají.

 72. Nj, to vy dvě asi nemakačenka na podpoře (odhadnuto z kontextu) nepochopíte. Že někdo pracuje.

 73. Killer: pokud zůstaneš v anonymitě, tak mi dáš přes držku těžko, takže žádnej stres.

 74. To Ruda: “A není to jenom eshop, je to i normální knižní obchod, majitel má dokonce nakladatelství, rozhodně uživí dost lidí.”
  Kolik si myslíš, že má asi tak Fantomprint kmenových zaměstnanců? Někdy předloni jsem slyšel, že jsou snad tři a ostatní najímají jen na konkrétní knížku. Nakolik je to pravda, nevím ale více jak pět jich nebude. Brokilon a Straky jsou dodnes v podstatě firmy jednoho muže a Fantomprint je jen o málo větší. Na Fantomprintu není odkaz na Fantasyplanet, a naopak. Chápu, že to vidíš jako hlubokou konspiraci, protože tady jsou jistě ty zdánlivě nezaujaté ale ve skutečnosti reklamní texty, a díky tomu se vyplatí platit lidi na celý úvazek. Skutečnost je ale taková, že tenhle web je z komerčního hlediska dokonale postradatelný.

 75. To Ruda: Myslím, že pokud si to ročně vydělá na hosting, tak jsou rádi. Když byl fakt hodně moc úspěšnej rok tak nechala Pavla tenkrát udělat FP placky. Tj. žádný vejvar to fakt není.

 76. Pořád píšu že nevím, kolik to vydělává. Píšu jenom to, že je to stránka propojená s knižním obchodem, přes kterou se z něj kupují knihy. A to v minulých letech tady mnohokrát psali, že jde o shop, proto tady jsou právě ty knihy, co tady jsou. Ale o finanční stránce nic nevím. Jestli je poplatek za hosting 4000 jak psal petrsimi, které si knihkupectví odečte z daní, tak náklady moc velké nejsou. A zisk na jedné knize, třeba Objetí mrazu Knižní archa prodává za 150Kč a zisk z toho asi taky nějaký mají, jinak by to nedělali, musí taky platit hosting a ostatní věci, tady se ta samá kniha koupí za 195Kč, to je ještě o 45Kč víc, takže kolik asi bude zisk z jedné knihy? Stokoruna? Osmdesát? Takže i když by se tady prodala jedna kniha týdně, a to určitě víc, tak náklady na hosting jsou zaplacené. Tohle nevím, vím jenom to, že je dost lidí, co kupují právě tady, kvůli tomu, že to má něco navíc proti normálním knižním eshopům.

 77. Koukám, že tu už zase řádí různí falešní strejci, tak jsem oprášil svůj prastarý login.
  to dva mraky: Pro tebe byl určen jen ten první odstaveček, tío. A jinak souhlasím – bohužel se z toho stal opravdu “amatérský” web. Ale začínalo to na profesionální úrovni. Když si vzpomenu, kdo tady všechno publikoval…

  TSal: Každej píšeme nějak. Někomu to sedne, jinýmu ne.

  to Xan: Vy jste šéfredaktorka, tak toho máte využít. Pokud se vám zdá, že ta která diskuse překročila meze slušného chování, tak ji máte uzamknout, nebo komplet smazat. Stejně tak když vás osobně někdo napadá a uráží. Na to nereagujte a bez diskusí smažte klidně celou diskusi. Konstruktivní připomínky už tady padly, tak bych to nechal ustálit a další články na téma kvality FP bych zatím nevytvářel.

 78. To Karel: jj už jsem v obraze.
  Ano kdysi to začínalo jako vedlejšák zkušených a to že to tak nevydrželo jen potvrzuje informace, že tady není vůbec žádný vývar. Já na amatérismu místního webu nevidím nic špatného, redakce získá ostruhy my získáme čtení, všichni spokojeni.

 79. Alespoň dejte ban tomu jelitu, co se tu zas za mě vydává. Co se týče těch debat o nakladatelstvích a komerčních projektech, to už mi vážně připadá mimo mísu. Beseda byla snad původně o tom, jestli se nový vzhled webu líbí, a co nám vadí!

 80. to Patrik: To jim prodali! 🙂

  to Dva mraky: Ale jo. Já souhlasím.

  to Podchaljuzin: Jo já si to hned myslel, že ty nejsi ty. Na to už mám z loňska vypracovaný šestý smysl.

Zanechat odpověď